ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն այսօր հրապարակել է երեխաներին, սննդին ու սնուցմանը վերաբերող նոր զեկույց, ըստ որի, երեխաների անհանգստացնող թվաքանակ տուժում է ոչ բավարար սննդակարգի և սննդի կազմակերպման ոչ ճիշտ համակարգերի հետևանքով:
Երեխաների իրավիճակն աշխարհում 2019թ.։
Երեխաներ, սնունդ և սնուցում զեկույցում նշվում է, որ 5 տարեկանից ցածր 3 երեխաներից 1-ը, այն է՝ 200 միլիոն երեխա, կա՛մ թերսնված է, կա՛մ գերքաշ: 6 ամսականից մինչև 2 տարեկան 3 երեխաներից գրեթե 2-ը չեն ստանում իրենց արագ աճող մարմնին և ուղեղին անհրաժեշտ սնուցումը: Դրա հետևանքով հավանական է ուղեղի թերզարգացում, ուսումնառության ցածր մակարդակ, ցածր դիմադրողականություն, վարակների հանդեպ բարձր զգայունություն և մահվան ավելի բարձր ռիսկ:
«Չնայած վերջին մի քանի տասնամյակների տեխնոլոգիական, մշակութային և սոցիալական զարգացումներին, մենք մոռանում ենք մի պարզ բան՝ եթե երեխայի սննդակարգն աղքատիկ է, ապա նրա հետագա կյանքը նույնպես աղքատ կլինի», - նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը (Henrietta Fore): «Միլիոնավոր երեխաներ այժմ ապրում են անառողջ սննդակարգով, որովհետև պարզապես այլընտրանք չկա: Սնուցման մասին մեր պատկերացումներն ու պրակտիկան պետք է փոխվի: Խոսքը երեխային ոչ թե բավարար, այլ ճիշտ սնունդ տալու մասին է: Դա՛ է մեր մարտահրավերն այսօր»:
Զեկույցը 21-րդ դարում երեխայի թերսնուցման ամենատարբեր դրսևորումների ամենահամապարփակ գնահատումն է առ այսօր, որը նկարագրում է աշխարհում 5 տարեկանից ցածր երեխաների շրջանում թերսնուցման եռակողմ բեռը: Այն է՝ թերի սնուցումը, գերքաշությունն ու թաքնված սովը, որը հիմնական սննդանյութերի ոչ բավարար քանակ ստանալու արդյունքն է:
Ըստ զեկույցի
° 149 մլն երեխա թերաճ է կամ իր տարիքի համեմատ ցածր հասակ ունի,
° 50 մլն երեխա թերքաշ է կամ իր հասակի համեմատ ցածր քաշ ունի,
° 340 մլն երեխա կամ 2-ից 1-ը, տուժում է հիմնական վիտամինների և սննդանյութերի պակասից, օր.՝ վիտամին A-ի կամ երկաթի,
° 40 մլն երեխա ավելորդ քաշ ունի կամ գեր է:
Զեկույցն ահազանգում է, որ ոչ բավարար կամ սխալ սնվելու ու սնելու սովորույթը սկսում է երեխայի կյանքի առաջին իսկ օրերից: Հայտնի է, որ կրծքով սնուցումը կյանքեր է փրկում, սակայն 6 ամսականից ցածր երեխաների միայն 42 տոկոսն է բացառապես կրծքով կերակրվում: Դրա փոխարեն նորածինների աճող մեծամասնությունը կաթնախառնուրդ է ստանում: 2008-2013թթ. բարձր միջին եկամուտ ունեցող երկրներում, ինչպիսիք են՝ Բրազիլիան, Չինաստանը և Թուրքիան, կաթնախառնուրդի վաճառքն աճել է 72 տոկոսով: Դեպքերի մեծամասնությունը տեղի է ունենում ոչ պատշաճ շուկայավարման, թույլ քաղաքականությունների և ծրագրերի հետևանքով։
Երբ վեց ամսական հասակում երեխաներն անցնում են հավելյալ սննդին, շատ շատերի առաջին փորձառությունը սկսում է սխալ սննդակարգից: Աշխարհում 6 ամսականից 2 տարեկան երեխաների 45 տոկոսը չեն ստանում որևէ միրգ կամ բանջարեղեն: Մոտ 60 տոկոսը չի ուտում ձու, կաթնամթերք, ձկնամթերք կամ միս:
Երեխան իր աճին զուգընթաց սկսում է ավելի հաճախ առնչվել անառողջ սննդի հետ, որը ոչ պատշաճ շուկայավարման ու գովազդի, չափից ավելի վերամշակված ու արագ սննդի առաջարկի, ինչպես նաև՝ շաքարի բարձր տոկոս պարունակող ըմպելիքների հասանելիության հետևանք է: Ըստ զեկույցի, ցածր ու միջին եկամուտ ունեցող երկրներում դպրոցահասակ դեռահասների 42 տոկոսը օրական գոնե մեկ անգամ սպառում է գազավորված շաքարային ըմպելիքներ: 46 տոկոսը շաբաթական առնվազն մեկ անգամ արագ (պատրաստվող) սնունդ է ուտում: Բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում այս ցուցանիշները հասնում են համապատասխանաբար 62 և 49 տոկոսի:
Արդյունքում՝ ավելորդ քաշ ունեցող կամ գեր երեխաների և դեռահասների թիվն աճում է ողջ աշխարհում: 2000-2016թթ. 5-ից 19 տարեկան երեխաների շրջանում գերքաշությունը կրկնապատկվել է՝ անցնելով 10-ից 1 երեխա ցուցանիշից 5-ից 1 երեխայի: 1975թ․ համեմատ այդ տարիքային խմբում 10 անգամ ավելի աղջիկներ և 12 անգամ ավելի տղաներ գերքաշության խնդիր ունեն այսօր:
Զեկույցում ասվում է, որ երեխաների և դեռահասների թերսնուցման ամենամեծ բեռը կրում են ամենաաղքատ ու խոցելի համայնքները: Ամենաաղքատ տնային տնտեսություններում ապրող 6 ամսականից 2 տարեկան 5 երեխայից միայն 1-ն է ստանում առողջ աճի համար անհրաժեշտ բազմազան սննդակարգ: Նույնիսկ բարձր եկամուտ ունեցող երկրներում, ինչպիսին է Մեծ Բրիտանիան, գերքաշության ցուցանիշը երկու անգամ բարձր է երկրի ամենաաղքատ շրջաններում ի տարբերություն հարուստ շրջանների:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ կլիմայի հետ կապված աղետները սննդի լուրջ ճգնաժամեր են առաջացնում: Գյուղատնտեսության ոլորտում վնասների ու կորստի 80 տոկոսի պատճառն է երաշտը: Դա արագ կերպով ազդում է ոչ միայն երեխաներին ու ընտանիքներին հասանելի սննդի վրա, այլև՝ սննդի որակի և գնի:
Թերսնուցման թափ առնող ճգնաժամի բոլոր դրսևորումներին հակազդելու համար՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հրատապ կոչ է անում կառավարություններին, մասնավոր հատվածին, դոնորներին, ծնողներին ու ընտանիքներին՝ սատար կանգնել երեխաների առողջ զարգացմանը հետևյալ կերպ՝
1. Աջակցել ընտանիքներին, երեխաներին ու երիտասարդներին սննդարար սնունդ պահանջելու հարցում, նաև՝ բարելավելով սնուցման մասին գիտելիքների ստացումը և կիրառելով ապացուցված քաղաքականություն, օրինակ՝ շաքարի հարկին վերաբերող, որպեսզի իջեցվի անառողջ սննդի պահանջը:
2. Խրախուսել սնունդ մատակարարողներին՝ քայլ անել հօգուտ երեխաների, որպեսզի նրանք մատակարարեն առողջ, սպառելու համար հարմար և մատչելի սնունդ:
3. Երեխաների և դեռահասների համար առողջ սնունդ սպառելու նպաստավոր միջավայր ստեղծել՝ սննդի ճշգրիտ ու դյուրըմբռնելի պիտակավորմամբ՝ անառողջ սննդի շուկայավարումը զսպելու և այլ ապացուցված միջոցներ կիրառելով:
4. Երեխաների շրջանում սնուցման ուղղությամբ լուրջ արդյունքների հասնելու համար՝ միավորել բոլոր աջակից համակարգերը՝ առողջապահության, ջրային ու սանիտացիայի, կրթության ու սոցիալական պաշտպանության:
5. Գործողությունները կառավարելու և առաջընթացին հետևելու համար հավաքագրել, վերլուծել և օգտագործել որակյալ տվյալներ և ապացույցներ:
Իրավիճակը Հայաստանում
Հայաստանի երեխաների 3 տոկոսը թերքաշ է: Երեխաների 4 տոկոսը թերսնված է, իսկ 2 տոկոսը՝ խիստ թերսնված: Ըստ մարզերի՝ թերսնվածությունը տատանվում է՝ սկսած Տավուշի 0 տոկոսից մինչև Արագածոտնի 23 տոկոսը:
Մինչ 5 տարեկան երեխաների 14 տոկոսը գերքաշ է: Սա նշանակում է, որ գերքաշությունը շատ ավելի մեծ խնդիր է Հայաստանի երեխաների շրջանում, քան թերքաշությունը: Չնայած տարբերությունները մեծ չեն՝ գերքաշության մակարդակը տղաների շրջանում ավելի բարձր է (15 տոկոս), քան աղջիկների շրջանում (13 տոկոս): Եթե մարզային ցուցանիշների համեմատական անցկացնենք, ապա կտեսնենք, որ Արարատում բնակվող երեխաները ավելի են հակված գերքաշության (36 տոկոս), քան մյուս մարզերի երեխաները (5-19 տոկոս):
Եվս մեկ խոսուն ցուցանիշ. Հայաստանում 6-23 ամսական երեխաների միայն 24 տոկոսի սնուցումն է համապատասխանում նվազագույն ընդունելի սննդակարգի չափանիշներին:

UNICEF: 3% of children are underweight in Armenia
An alarmingly high number of children are suffering the consequences of poor diets and a food system that is failing them, UNICEF warned today in a new report on children, food and nutrition.
The State of the World’s Children 2019: Children, food and nutrition finds that at least 1 in 3 children under five – or over 200 million – is either undernourished or overweight. Almost 2 in 3 children between six months and two years of age are not fed food that supports their rapidly growing bodies and brains. This puts them at risk of poor brain development, weak learning, low immunity, increased infections and, in many cases, death.
“Despite all the technological, cultural and social advances of the last few decades, we have lost sight of this most basic fact: If children eat poorly, they live poorly,” said Henrietta Fore, UNICEF Executive Director. “Millions of children subsist on an unhealthy diet because they simply do not have a better choice. The way we understand and respond to malnutrition needs to change: It is not just about getting children enough to eat; it is above all about getting them the right food to eat. That is our common challenge today.”
The report provides the most comprehensive assessment yet of 21st century child malnutrition in all its forms. It describes a triple burden of malnutrition: Undernutrition, hidden hunger caused by a lack of essential nutrients, and overweight among children under the age of five, noting that around the world:
• 149 million children are stunted, or too short for their age,
• 50 million children are wasted, or too thin for their height,
• 340 million children – or 1 in 2 – suffer from deficiencies in essential vitamins and nutrients such as vitamin A and iron,
• 40 million children are overweight or obese.
The report warns that poor eating and feeding practices start from the earliest days of a child’s life. Though breastfeeding can save lives, for example, only 42 per cent of children under six months of age are exclusively breastfed and an increasing number of children are fed infant formula. Sales of milk-based formula grew by 72 per cent between 2008 and 2013 in upper middle-income countries such as Brazil, China and Turkey, largely due to inappropriate marketing and weak policies and programmes to protect, promote and support breastfeeding.
As children begin transitioning to soft or solid foods around the six-month mark, too many are introduced to the wrong kind of diet, according to the report. Worldwide, close to 45 per cent of children between six months and two years of age are not fed any fruits or vegetables. Nearly 60 per cent do not eat any eggs, dairy, fish or meat.
As children grow older, their exposure to unhealthy food becomes alarming, driven largely by inappropriate marketing and advertising, the abundance of ultra-processed foods in cities but also in remote areas, and increasing access to fast food and highly sweetened beverages.
For example, the report shows that 42 per cent of school-going adolescents in low- and middle-income countries consume carbonated sugary soft drinks at least once a day and 46 per cent eat fast food at least once a week. Those rates go up to 62 per cent and 49 per cent, respectively, for adolescents in high-income countries.
As a result, overweight and obesity levels in childhood and adolescence are increasing worldwide. From 2000 to 2016, the proportion of overweight children between 5 and 19 years of age doubled from 1 in 10 to almost 1 in 5. Ten times more girls and 12 times more boys in this age group suffer from obesity today than in 1975.
The greatest burden of malnutrition in all its forms is shouldered by children and adolescents from the poorest and most marginalized communities, the report notes. Only 1 in 5 children aged six months to two years from the poorest households eats a sufficiently diverse diet for healthy growth. Even in high-income countries such as the UK, the prevalence of overweight is more than twice as high in the poorest areas as in the richest areas.
The report also notes that climate-related disasters cause severe food crises. Drought, for example, is responsible for 80 per cent of damage and losses in agriculture, dramatically altering what food is available to children and families, as well as the quality and price of that food.
To address this growing malnutrition crisis in all its forms, UNICEF is issuing an urgent appeal to governments, the private sector, donors, parents, families and businesses to help children grow healthy by:
1. Empowering families, children and young people to demand nutritious food, including by improving nutrition education and using proven legislation – such as sugar taxes – to reduce demand for unhealthy foods.
2. Driving food suppliers to do the right thing for children, by incentivizing the provision of healthy, convenient and affordable foods.
3. Building healthy food environments for children and adolescents by using proven approaches, such as accurate and easy-to-understand labelling and stronger controls on the marketing of unhealthy foods.
4. Mobilizing supportive systems – health, water and sanitation, education and social protection – to scale up nutrition results for all children.
5. Collecting, analyzing and using good-quality data and evidence to guide action and track progress.
Situation in Armenia
3% of Armenian children are underweight. 4 percent of children are undernourished and 2 percent are severely undernourished. According to the regions, malnutrition ranges from 0% in Tavush to 23% in Aragatsotn.
14% of children under the age of 5 are overweight. This means that being overweight is a much bigger issue among Armenian children than being underweight. Although the differences are not big, the overweight prevalence is higher among boys (15%) than among girls (13%). If we compare the regional indices, we will see that children living in Ararat are more likely to be overweight (36 percent) than children in other provinces (5-19 percent).
Another talking point is the nutrition of only 24% of 6-23-month-old babies in Armenia meet the minimum acceptable diet.