«Ryanair»-ը հայտարարեց Երևանից Եվրոպայի խոշոր քաղաքներ չվերթների մասին՝ միջինը 35 եվրոյով
«Հայաստանն այսօր դառնում է Ryanair-ի ցանցի 40-րդ երկիրը։ Մենք այսօր այստեղ ենք՝ հայտարարելու նոր ուղղություններ Երևանից՝ Հռոմ, Միլան, որոնք կմեկնարկեն հունվարից, Բեռլին՝ 2020թ.-ի ամռանից։ Եվ թերևս առաջին եվրոպական ուղղությունը Գյումրիից՝ դեպի Մյունխեն, կրկին 2020-ի ամռանից»,-այսօր այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Ryanair իռլանդական բյուջետային ավիաընկերության կոմերցիոն ղեկավար Դեյվիդ Օ՛Բրայանը։
Ryanair-ի ղեկավարը նշեց՝ համոզված են, որ այն 130 հազար ուղևորներին, որ պատրաստվում են տեղափոխել, կնպաստեն նաև աշխատատեղերի բացմանը օդանավակայանում։
«Եթե համեմատենք մեր և բարձր արժեք ունեցող ընկերությունների սակագները, ապա այս 135 հազար ուղևորները կխնայեն 20 մլն եվրո»,-ասաց Դեյվիդ Օ՛Բրայանը, կարևորելով ընկերության կողմից բնապահպանական չափանիշների պահպանումը։
Դեյվիդ Օ՛Բրայանը նշեց, որ Ryanair-ի կայքում ամենամատչելի գինը սկսվում է մոտ 4 եվրո 99 ցենտից։ Ամենաբարձր գինը, օրինակ, Լոնդոնից-Մալագա ուրբաթ օրվա համար, եթե նախապես չի ամրագրվել, կլինի բարձր, մրցակիցների համեմատ՝ կես գին։ Ավիատոմսերի միջին գինը 35 եվրո է։
Երևանից չվերթները նախատեսված են շաբաթական 2 անգամ, հաջողության դեպքում կավելանան։
Դեյվիդ Օ՛Բրայանի խոսքերով, Հայաստանն ու Իռլանդիան շատ ընդհանրություններ ունեն, երկուսն էլ Եվրոպայի սահմանին են, փոքր երկիր են, բայց ակնհայտ տարբերությունը եղանակն է, ինչը պետք է լավ լինի զբոսաշրջության համար։ Օ՛Բրայանը ներկայացրեց նաև ընկերությունը, նշելով, որ այն ամենամեծ ավիաընկերությունն է ու ունի ամենամեծ ցանցը Եվրոպայում։ Այս տարի այն սպասարկելու է 150 մլն հաճախորդի, հաջորդ տարի այն հասցնելով 200 մլնի։ Ընկերությունն ունի մոտ 500 օդանավ ու 2000-ից ավելի ուղղություններ։
«Մեր հաջողության գաղտնիքը պարզ է. մենք մարդկանց առաջարկում ենք արդյունավետ ծառայություններ՝ մատչելի գներով»,-ասաց Դեյվիդ Օ՛Բրայանը։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը նշեց, որ Հայաստան տեղափոխվելուց հետո իր նպատակն է եղել մեծացնել Հայաստանի օդային կապվածությունը, քանի որ այն հսկայական ազդեցություն նկարող է ունենալ տնտեսության վրա ու ստեղծել շատ աշխատատեղեր։

Авиакомпания Ryanair с 2020 года запустит прямые рейсы из Еревана в Европу
Крупнейший европейский бюджетный авиаперевозчик – Ryanair – планирует в 2020 году запустить лоукост-рейсы из Еревана – в Рим и Милан. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции генеральный коммерческий директор ирландской авиакомпании Ryanair Дэвид О’Брайен.
«Армения становится 40-й страной в сети Ryanair. Мы сегодня здесь, чтобы объявить о запуске новых направлений из Еревана – в Рим и Милан с января 2020 года, в Берлин с лета 2020 года. И, пожалуй, первое европейское направление из Гюмри – в Мюнхен –будет запущен с лета 2020 года»,– сказал Дэвид О’Брайен.
По его словам, в Ryanair убеждены: тот факт, что они собираются перевозить 130 тыс. пассажиров, поспособствует также открытию новых рабочих мест в аэропорту.
«Если сравнить наши цены и цены на билеты других авиакомпаний, то 135 тыс. пассажиров сэкономят 20 млн евро», – отметил Дэвид О’Брайен, отметив важность соблюдения Ryanair экологических критериев.
По словам Дэвида О’Брайена, средняя стоимость авиабилетов составит 35 евро, из Еревана рейсы планируется совершать дважды в неделю, в дальнейшем их число может увеличиться.
Как отметил Дэвид О’Брайен, у Армении и Ирландии много общего, это маленькие страны, но есть и явное отличие – погодные условия. Представляя компанию, он отметил: Ryanair – крупнейшая бюджетная авиакомпания в Европе, в этом году она обслужит 150 млн клиентов, в следующем году этот показатель достигнет уже 200 млн. Ryanair обслуживает свыше 2000 направлений на 500 самолетах.
«Секрет нашего успеха проста: мы предлагаем людям эффективные услуги по доступным ценам», – сказал он.
Председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян в свою очередь отметила, что после переезда в Армению ее целью было расширение воздушных коммуникаций Республики Армения, что может оказать огромное воздействие на экономику, создать новые рабочие места.