Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողության վերջին զարգացումները
Թուրքիան շարունակում է իր ռազմական գործողությունները հյուսիսային Սիրիայի տարածքում ընդդեմ քրդական ստորաբաժանումների արդեն 7-րդ օրը։ Անկարան հայտարաում է, որ դրանց նպատակն է անվտանգության գոտու ստեղծումը իր հարավային սահմաններին և քրդական զորամիավորումների հեռացումն այս շրջաններից: Անկարան դիտարկում է վերջիններիս որպես ահաբեկչական խմբավորումներ: Թուրքիայի գործողությունը սկսվեց հոկտեմբերի 9-ին, երբ օրեր առաջ ԱՄՆ-ը հայտարարեց տարածքից իր զինվորների դուրսբերման մասին։
Վերջին զարգացումները
ԱՄՆ սենատորը ներկայացնում է Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագիծը։
ԱՄՆ-ի հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը հայտարարել է, որ վաղը՝ հինգշաբթի, կներկայացնի օրինագիծ, որը պատժամիջոցներ կներկայացնի Թուրքիայի դեմ՝ Սիրիայում իր գործողությունների համար:
Էրդողանը բացառում է հրադադարը
Թուրքական NTV հեռուստաընկերության հաղորդմամբ,  Էրդողանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ասել է, որ Թուրքիան երբեք չի հայտարարի հրադադարի մասին Սիրիայի հյուսիս-արևելքում:
Երեկ Բաքվից վերադառնալիս Էրդողանը լրագրողներին ասել է, որ բանակցությունները Վաշինգտոնի և Մոսկվայի հետ Սիրիայի Կոբանե և Մանբիջ քաղաքների շուրջ շարունակվում են։ Նա նաև ասել է, որ ինքը ԱՄՆ նախագահին ասել է, որ Թուրքիան «չի բանակցելու ահաբեկչական կազմակերպության հետ»՝ ի պատասխան Թրամփի միջնորդության առաջարկի:
ԱՄՆ փոխնախագահ Պենսն ու պետքարտուղար Պոմպեոն այսօր կայցելեն Անկարա
Այսօր ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը և պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կայցելեն Անկարա՝ ճնշում գործադրելու Թուրքիայի վրա՝ դադարեցնելու իր գործողությունները Սիրիայում։ Այս մասին հայտնել է Սպիտակ տունը:
Այցի ընթացքում Պենսը հանդիպելու է Էրդողանի հետ:
«Փոխնախագահ Պենսը կվերահաստատի նախագահ Թրամփի հանձնառությունը՝ պահպանել Թուրքիայի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները՝ որոշման կայացումը», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Կրեմլի պատվիրակը ասում է, որ թուրքական զորքերը չպետք է մնան Սիրիայում
Սիրիայի հարցով Ռուսաստանի նախագահի պատվիրակ Ալեքսանդր Լավրենտևը հայտարարել է, որ Թուրքիան իրավունք չունի իր ուժերը մշտապես տեղակայել Սիրիայում:
Թուրքիայի ռազմական գործողության մասին Աբու Դաբիում լրագրողների հետ զրույցում Լավրենտիևն ասել է, որ, նախնական պայմանավորվածությունների համաձայն, թուրքական զորքերը կարող են միայն անցնել Սիրիա 5-10 կմ խորությամբ:
Սիրիական ժողովրդավարական ուժերը մարտեր են մղում`Ռաս ալ-Այնին պաշտպանելու համար
Քրդական Սիրիական ժողովրդավարական ուժերը (SDF) պայքարում են Սիրիայի հյուսիսարևելյան սահմանամերձ Ռաս ալ-Այնին քաղաքը թուրքական ուժերից պաշտպանելու համար՝ ԱՄՆ-ի զորքերի դուրսբերումից հետո։
SDF-ն օգտագործում է քաղաքի թունելները, գետաբերանները, խրամատները։
Համաձայն տարածքի AFP- ի թղթակցի, քաղաքի շուրջ բախումները շարունակվում են, չնայած Անկարայի պնդումներին, որ նա գրավել է այդ տարածքը։
Նոր ճակատ Սիրիայի պատերազմում. Ինչո՞ւ է կարևոր Մանբիջը
Մինչ Թուրքիան առաջ է մղում իր հարձակողական գործողությունները, ռազմավարական Մանբիջ քաղաքը դարձել է հավանական հանգրվան թուրքական ուժերի և սիրիական բանակի միջև:
Ֆրանսիայի արտգործնախարարը կոչ է անում կազմակերպելԻՊ-ի դեմ կոալիցիայի հանդիպում
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը կոչ է արել անցկացնել ԻՊ-ի դեմ միջազգային կոալիցիայի հանդիպում ՝ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իրավիճակը քննարկելու համար:
Ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում, Լե Դրիանը խոստովանեց, որ Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում «որոշակի խնդիրներ են առաջացել, այդ պատճառով կոալիցիան պետք է հանդիպի։ Նա նաև կոչ է արել ինչպես ԱՄՆ-ին, այնպես էլ Թուրքիային՝ ուրվագծել դաշնակիցներին, թե ինչպես են նրանք մտադիր շարունակել պայքարը ԻՊ-ի դեմ:
Թուրքիան շարունակում է ռազմական գործողությունները՝ առանց «համաշխարհային աջակցության»
Թուրքիան խոստացել է շարունակել իր գործողությունները Սիրիայում՝ չնայած  Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կառավարության և քրդական ուժերի միջև «կեղտոտ գործարքին»՝ Սիրիայի հյուսիսից ԱՄՆ-ի զորքերի դուրսբերումից հետո:
Նշենք, որ կիրակի օրը Սիրիայի հյուսիսում գտնվող քրդերի ղեկավարած վարչակազմը  գործարք կնքեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ-Ասադի կառավարության հետ՝ սիրիական զորքերի հետ Թուրքիայի գործողություններին դիմակայելու համար։
Մեծ Բրիտանիան և ՆԱՏՕ-ն հայտարարում են, Թուրքիայի գործողությունը պետք է «ավարտվի»
Մեծ Բրիտանիայի Վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը համաձայնել են, որ Թուրքիայի ռազմական գործողությունները պետք է ավարտվի։
«Վարչապետը և գլխավոր քարտուղարը երկուսն էլ արտահայտեցին իրենց խորը անհանգստությունը Սիրիայի հյուսիսում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ», - ասել է Ջոնսոնի խոսնակը՝ Լոնդոնում պաշտոնյաների հանդիպումից հետո։
Չինաստանը Թուրքիային կոչ է անում «դադարեցնել ռազմական գործողությունները» Սիրիայում
Չինաստանը կոչ է արել Թուրքիային՝ դադարեցնել իր ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիսում և «վերադառնալ քաղաքական լուծման ճիշտ ճանապարհին»:

Heavy fighting continues as Turkey presses ahead with its military operation against Kurdish fighters in northeast Syria, now in its seventh day, Al Jazeera reported.
President Recep Tayyip Erdogan says the offensive aims to remove the Kurdish-led forces from the border area and create a "safe zone" to which millions of Syrian refugees can be returned.
The move came after the United States announced it was withdrawing its troops from the area, leaving the Syrian Democratic Forces (SDF), its main ally in the battle against the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL or ISIS) armed group, without US military support.
The latest updates
US senator to introduce Turkey sanctions bill
Republican US Senator Lindsey Graham said he will introduce a bill on Thursday sanctioning Turkey for its offensive.
"I will be introducing sanctions against Turkey Thursday and I do appreciate what the (Trump) administration has done against Turkey through executive action but more to follow," the Reuters news agency quoted Graham as telling reporters.
Erdogan rules out ceasefire
Erdogan said he told US President Donald Trump Turkey would never declare a ceasefire in northeastern Syria, Turkish broadcaster NTV reported.
Speaking to reporters on a flight back from Baku, Erdogan said talks with Washington and Moscow on Syria's Kobane and Manbij towns continued, and added it was "not negative" for the Syrian army to enter Manbij as long as fighters in the area were cleared.
He also said he had told the US president that Turkey would "not negotiate with a terrorist organisation" in response to Trump's mediation offer.
US's Pence and Pompeo to visit Ankara
US Vice President Mike Pence and Secretary of State Mike Pompeo will travel to Ankara on Wednesday to press Turkey to halt its offensive, the White House said in a statement.
Pence will meet with Erdogan during the visit.
"Vice President Pence will reiterate President Trump's commitment to maintain punishing economic sanctions on Turkey until a resolution is reached," the statement said.
Kremlin envoy says Turkish military must not stay in Syria
Russia's presidential envoy for Syria, Alexander Lavrentiev, said Turkey has no right to deploy its forces in Syria permanently.
Speaking to journalists in Abu Dhabi about the Turkish military operation, Lavrentiev said that, according to earlier agreements, the Turkish military can only cross into Syria and go 5-10kms (3-6 miles) into its territory.
SDF battles to defend Ras al-Ain
Kurdish fighters battled to defend the key northeastern Syrian border town of Ras al-Ain from Turkish-backed forces as Russia seized on a US withdrawal to move its troops into new areas in the region.
The SDF were mounting a desperate rearguard of the town using tunnels, berms and trenches, the AFP news agency reported.
An AFP correspondent in the area said clashes around the town continued despite Ankara's repeated claims it had captured the area, while the Britain-based Syrian Observatory for Human Rights said Kurdish fighters had launched "a large counterattack against Turkish forces and their Syrian proxies near Ras al-Ain".
New front in Syria's war: Why Manbij matters
As Turkey presses ahead with its offensive, the strategic city of Manbij has become a potential flashpoint between its allied forces and the Syrian army.
French foreign minister calls for meeting of coalition against ISIL
Jean-Yves Le Drian, France's foreign minister, called for a meeting of the international coalition against ISIL to discuss the situation in northeastern Syria.
Speaking at the National Assembly, Le Drian acknowledged there was "some trouble" in the relationship between the European Union and the US. "That is why the coalition needs to meet," he said.
He also called on both the US and Turkey to outline to allies how they intend to keep fighting ISIL.
Turkey to continue push 'with or without world support'
Turkey vowed to pursue its Syria offensive and slammed a "dirty deal" between Syrian President Bashar al-Assad's government and Kurdish forces after the withdrawal of US forces from northern Syria.
"We will continue to combat all terrorist groups, including Daesh [ISIL], whether or not the world agrees to support our efforts," Fahrettin Altun, Erdogan's communications director, told AFP.
UK and NATO say Turkish operation must 'end'
British Prime Minister Boris Johnson and NATO Secretary-General Jens Stoltenberg agreed Turkey's military operation needed to end, a spokeswoman for Johnson's office said.
"The Prime Minister and Secretary General both expressed their deep concern at the situation in northern Syria," the spokeswoman said in a statement after the pair met in London.
China urges Turkey to 'stop military action' in Syria
China called on Turkey to stop its military action in northern Syria and "return to the correct way of political resolution".