Բանակցությունները Ryanair- ի և Wizzair- ի հետ դեռ Սերժ Սարգսյանի օրոք էին, բայց կա մի բայց. Լապշին
«Ամբողջ հայկական ինտերնետը հիացած է եվրոպական ամենամեծ ցածր գնով ավիափոխադրող ` Ryanair- ի ժամանումով, բայց դա այնքան էլ միանշանակ չէ»,- գրել է ռուս-իսրայելական բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Facebook- ի իր էջում:
Եվրոպական ամենամեծ ավիաընկերություններից մեկը ՝ Ryanair- ը, նախօրեին հայտարարեց, որ նախատեսում է միանգամից 4 ուղղությամբ թռիչքներ իրականացնել ՝ երեքը Երևանից Բեռլին, Հռոմ և Միլան, իսկ մեկը ՝ Գյումրիից Մյունխեն: Իռլանդական Ryanair ավիաընկերության գլխավոր տնօրեն Դեյվիդ Օ'Բրայենի խոսքով ՝ ավիափոխադրման միջին արժեքը կկազմի 35 եվրո:
«Այսօր ամբողջ Ինտերնետը քննարկում է , թե ինչ հիանալի աղջիկ է Տաթևիկ Ռևազյանը, երկրի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավարը, որը կարողացավ «համոզել» Ryanair-ին գալ Հայաստան: Ինչպիսի անհեթեթություն: Ինչ կապ ունի այս աղջիկը: Ընկերներ, խոսքը Տաթևիկ Ռևազյանի բանակցելու ունակությունների մասին չէ: Խնդիրը դրանում չէ: Այլ այլ անհրաժեշտության դեպքում չեղարկել օդանավակայանի բոլոր վճարները ավիաընկերության համար, որպեսզի նրանք համաձայնեն թռչել Հայաստան: Այսօր վճարները կազմում են 76 դոլար՝ յուրաքանչյուր ուղևորի համար, իսկ երկրի բյուջեն դրանք վերցրել է ըստ նրա հրամանագրի (ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - խմբ.) », - մասնավորապես գրել է Լապշինը:
Ըստ բլոգերի ՝ Փաշինյանն անձամբ այս ամենը իրեն ասել է 2018-ի ամռանը:
Միևնույն ժամանակ, բլոգերը նշում է. Դեռևս 2015-ին, Սերժ Սարգսյանի օրոք, Ryanair- ը հստակ սահմանեց իր պայմանները. «Դուք վերցնում եք ծախսերը, և մենք գալիս ենք Հայաստան: Չեք վերցնի, չենք գա: Պարզ և հստակ»:
Ըստ նրա՝ Ryanair- ի և Wizzair- ի հետ բանակցությունները դեռ Սերժ Սարգսյանի ժամանակ էին, Տաթևիկ Ռևազյանից շատ առաջ, նախորդ կառավարությունը պարզապես հրաժարվում էր յուրաքանչյուր ուղևորի համար բյուջեից 76 վճարել, այդ պատճառով էլ Ryanair-ը չեկավ:
«Առանց բյուջեի գումարների, քաղաքացիական ավիացիայի նախկին ղեկավարը ոչինչ չէր կարող անել: Այն բանից հետո, երբ տարեկան մոտ 5 միլիոն դոլար հատկացվեց Հայաստանի բյուջեից օդանավակայանների հարկերը վճարելու համար, Ryanair-ն անմիջապես համաձայնեց թռիչքի անցկացմանը: Տաթևիկը պարզապես թռավ Եվրոպա և նրանց հանձնեց Նիկոլի որոշումը: Հետևաբար, ես հավատում եմ, որ Տաթևիկ Ռևազյանի վաստակը այդ ավիաընկերությունների ժամանելուն մեծ չէ: Այս որոշումը անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին է, և դա բյուջեի գումարներով է», - վերլուծել է բլոգերը:

Александр Лапшин: Переговоры с Ryanair и Wizzair велись еще при Серже Саргсяне, но есть одно «но»
Весь армянский интернет в восторге от прихода крупнейшего европейского бюджетного авиаперевозчика – Ryanair, но не все так просто, написал на своей странице в социальной сети Facebook российско-израильский блогер Александр Лапшин.
Крупнейший европейский бюджетный авиаперевозчик – Ryanair – накануне сообщил, что планирует в 2020 году запустить лоукост-рейсы из Армении сразу по 4 направлениям: трем из Еревана – в Берлин, Рим и Милан, одном из Гюмри – в Мюнхен. Как сообщил генеральный коммерческий директор ирландской авиакомпании Ryanair Дэвид О’Брайен, средняя стоимость авиабилетов составит 35 евро.
«Весь интернет сегодня обсуждает какая замечательная девушка Татевик Ревазян – глава комитета гражданской авиации страны, что смогла "уговорить" Ryanair прийти в Армению. Какая чушь! Причем тут эта девушка? Друзья, дело же не в способностях Татевик Ревазян договариваться с авиакомпаниями. Проблема была не в этом. А в необходимости государства отменить ВСЕ аэропортовые сборы для авиакомпании, чтобы те согласились летать в Армению. Сборы сегодня составляют 76 долларов на одного пассажира, и их по его (премьер-министра Армении Никола Пашиняна. – Прим.ред.) указу взял на себя бюджет страны», – написал в частности Лапшин.
По словам блогера, все это ему говорил лично Пашинян еще летом 2018 года.
Блогер при этом указывает: еще в 2015 при Серже Саргсяне Ryanair четко поставил свои условия: «берете на себя расходы, и мы приходим в Армению. Не берете – не приходим. Четко и ясно».
По его словам, переговоры с Ryanair и Wizzair велись еще при Серже Саргсяне, задолго до Татевик Ревазян, просто прежняя власть отказалась брать из бюджета по 76 долл за каждого пассажира, поэтому Ryanair и не приходил.
«Без денег из бюджета прежний глава гражданской авиации ничего не мог сделать. После того, как из бюджета Армении выделили примерно 5 миллионов долларов в год на оплату аэропортовых сборов, Ryanair сразу согласился летать. Татевик просто слетала в Европу и передала им решение Никола. Поэтому считаю, что заслуги Татевик Ревазян в приходе этих авиакомпаний нет. Это решение персонально Никола Пашиняна, и это бюджетные деньги», – резюмировал блогер.