Ավիացիայի շուկայի  փոփոխությունները լինելու են հօգուտ քաղաքացների, հօգուտ տուրիզմի. վարչապետ
Քաղավիացիայի համար շատ կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել. Եվրոպայի ամենամեծ ավիաընկերությունը Հայաստան մուտք գործելու որոշում է կայացրել: Այս մասին կառավարության  այսօրվա նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Ryanair  ավիաընկերության՝ Հայաստան մուտք գործելուն։
«Ինձ զարմացրեց այն փաստը, որ երեկվանից արդեն տոմսեր կան վաճառքում, և Երևանից Հռոմ կամ Միլան 30-56 եվրոյով կարելի է ինքնաթիռի տոմս գնել»,- նշեց  վարչապետը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հայտնեց, որ երեկվանից երեք ուղղություն է բացվել՝ Բեռլին, Հռոմ և Միլան, բացի այդ, Գյումրիից էլ ևս մեկ ուղղություն է բացվել Գերմանիա։
«Ընդհանուր առմամբ,  4 ուղղությամբ Հայաստանից  ունենալու ենք թռիչքներ։ Ընկերության գնային քաղաքականությունը միտված է նրան, որ հնարավորինս էժան և հասանելի տոմսեր առաջարկի: Հենց նոր նայում էի գները, 2020թ-ի հունվարի 28-ին Հռոմ-Երևան տոմսը 35,88 եվրո է մեկ ուղղությամբ, հետադարձը նույն գինն է. ընդհանուր 70 եվրոյի չափով կարելի է մեկնել Հռոմ և վերադառնալ»,- ասաց փոխվարչապետը։
Նրա խոսքով՝ հավելյալ վճարումներով հնարավոր է այլ ծառայություններ ստանալ՝ սնունդ, ուղեբեռ:
«Ընդհանուր առմամբ, նման ընկերությունների մուտքը էական ազդեցություն է ունենում տուրիստական հոսքերի վրա, ինչպես նաև՝ ոչ միայն ներգնա, այլև արտագնա տուրիզմի վրա: Սա  նաև ճամփորդելու հնարավորություն է ստեղծում»,- ասաց փոխվարչապետը:
Տիգրան Ավինյանը ցանկանում էր նաև ևս մեկ լուր էր հայտնել, սակայն վարչապետը թույլ չտվեց.  «Թող լինի, նոր ասենք»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս խնդրի լուծման համար  բուռն քննարկումներ են եղել կառավարությունում:
«Այս գործընթացում մեծ դերակատարում է ունեցել Քաղավիացիայի կոմիտեն, «Զվարթնոց» միջազգային  օդանավակայանը գործընկերային դիրքորոշում է ցուցաբերել»,- ասաց վարչապետը։
Նա նաև հայտնեց, որ Կառավարությունը որդեգրել է հետևյալ  սկզբունքը՝ այն ուղղությունը, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում չի սպասարկվել, այդ ուղղություններով «օդի տուրքը» կհանվի, և սա վերաբերում է բոլոր ավիաընկերություններին՝ առանց բացառության:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս փոփոխությունը իր հետևից բերելու է լուրջ տեղաշարժեր ավիացիոն շուկայում:
«Որևէ կասկած չկա, որ այդ փոփոխությունները լինելու են հօգուտ քաղաքացների, հօգուտ տուրիզմի։ Շատ կարևոր է, որ մեր ռազմավարական որոշումներում լինենք հետևողական և ինչպես ժամանակն է ցույց տալիս, անիմաստ աղմուկ-աղաղակներին չհետևենք: Ի սկզբանե, երբ խոսակցություն էր գնում այս մասին, հիմնական շեշտադրումներն այն էին, որ սա չի լինելու, բյուջեի փողերը ծախսում են ու գնում են գործուղումների և այլն»,- ընդգծեց նա։

Премьер Армении: Изменения на рынке авиации будут в пользу граждан, туризма
«Произошло очень важное событие для гражданской авиации Армении: крупнейшая бюджетная авиакомпания в Европе – Ryanair – приняла решение выйти на армянский рынок», – заявил на заседании правительства Армении в четверг, 17 октября, премьер-министр Никол Пашинян.
«Меня удивил тот факт, что уже со вчерашнего дня – билеты в продаже. Теперь можно приобрести авиабилеты из Еревана в Рим или Милан за 30-56 евро», – сказал Пашинян.
Вице-премьер Тигран Авинян пояснил, что авиакомпания запускает 4 направления из Армении: три из Еревана – в Берлин, Рим и Милан, одно из Гюмри – в Мюнхен.
«Ценовая политика компании нацелена на то, чтобы предложить максимально дешевые и доступные билеты. Я только что смотрел цены: билет Рим-Ереван на 28 января 2020 года в одном направлении стоит 35,88 евро, столько же в обратном. Фактически за 70 евро можно слетать в Рим и вернуться», – сказал Авинян.
При этом он добавил, что за дополнительную плату можно воспользоваться и другими услугами: питание на борту, багаж.
«В целом, выход на рынок страны подобных компаний существенно сказывается на туристических потоках: не только на въездном туризме, но и выездном\ Это также создает возможность путешествовать», – указал Авинян.
При этом вице-премьер хотел анонсировать еще одну новость, однако Пашинян его остановил: «Пусть все произойдет – потом скажем».
Никол Пашинян указал, что для решения данного вопроса в правительстве проводились бурные обсуждения.
«В данном процессе важную роль сыграли Комитет гражданской авиации международный аэропорт "Звратноц" занял партнерскую позицию», – добавил Пашинян.
Он сообщил также, что правительство придерживается следующей принципиальной позиции: на направлениях, которые не обслуживались в течение последнего года, не будет взыматься «налог на воздух». Это касается всех авиакомпаний – без исключения.
Как указал премьер, это изменение приведет к серьезным изменениям на авиационном рынке.
«Нет никаких сомнений, что эти изменения будут во благо граждан, туризма. Очень важно проявлять последовательность в стратегических решениях, не обращать внимания на шумиху и пересуды», – сказал Пашинян.