Իրավաբան. Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քրգործ հարուցելու հիմքեր չկան
«ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմայանի նկատմամբ ՀՔԾ կողմից քրեական գործի հարուցման համար հիմքեր չեմ տեսնում»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց  «Բաբայան քոնսալթինգ» ՍՊԸ հիմնադիր, իրավաբան Արսեն Բաբայանը։
Թեև նա համարում է, որ նախաքննական մարմնի իրավունքն է գործ հարուցելը և որոշակի ուսումնասիրություններ կատարելու համար է նպատակահարմար գտել։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն տարածեց. ըստ որի ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հաղորդում է ներկայացվել մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից պետական իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ:  Հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ում նախապատրաստված նյութերով որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական գործ հարուցելու մասին:
Օրենսգրքի այդ հոդվածը սահմանում է. «Իշխանությունը զավթելը` բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության կամ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալը պատժվում են ազատազրկմամբ` տասից տասնհինգ տարի ժամկետով»։
ՀՔԾ-ից Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեցին, որ քրեական գործի շրջանակում քննչական գործողություններ են իրականացվել ինչպես ՀՀԿ գրասենյակում, այնպես էլ այլ վայրերում։
Բաբայանն ընդգծում է՝ ամեն դեպքում քրեական գործ հարուցելու համար հիմքեր չի գտնում։
«Իրավական առումով ամեն ինչ ավելի քան պարզ է՝ հաշվի առնելով մասնավորապես Սահմանադրության 95 հոդվածը, որը սահմանում է պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիությունը»,-մանրամասնում է իրավաբանը։
Հիշեցնենք, որ Սահմանդրության 95 հոդվածն ասում է. «Պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից»։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը հիշեցնում է, որ դեռ անցած տարվա սեպտեմբերին ԱԺ-ն պաշտոնական դիրքորոշում է տվել, որի համաձայն, հաշվի առնելով Սահմանդրության 95 հոդվածը՝ այսինքն պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիությունը և Հրայր Թովմասյանի՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելու հանգամանքը, ԱԺ նախագահի կողմից կազմվել է անհամատեղելիության արձանագրություն։
«Այդպիսով դադարեցված է համարվել ԱԺ պատգամավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները, ինչը և արվել է թե վարչապետ Փաշինյանի, այն ժամանակ փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի կողմից՝ այլ անձանց  պաշտոններում նշանակվելու  կամ ընտրվելու կապակցությամբ։ Դա սովորական պրոցես է՝ Սահմանադրությամբ ու ԱԺ կանոնակարգ օրենքով նախատեսված, զուտ իրավական հարց է, հետևաբար, իմ կարծիքով, քրեական գործ հարուցելու առիթ չէր կարող հանդիսանալ»,-ասում է ընկերության տնօրենը։
Բաբայանն ընդգծում է, որ ՍԴ դատավոր ընտրվելուց հետո Հրայր Թովմասյանը ԱԺ պատգամավորի գործառույթներից որևէ մեկը չի իրականացվել՝ մասնավորապես չի մասնակցել հանձնաժողովների նիստերին, լիագումար նիստերին, չի քվեարկել։
«Եվ ընդհանրապես պատգամավորի լիազորություններից որևէ մեկից չի օգտվել մի պարզ պատճառով, որ Սահմանադրության 95 հոդվածի համաձայն, ԱԺ պատգամավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները համարվել են դադարեցված»,-նշում է նա։
Կա կարծիք՝  ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ հետապնդում է իրականացվում, ավելի վաղ Թովմասյանն էլ հայտարարել էր, որ իր  լիազորությունների դադարեցման գործընթացը քաղաքական է։
Այս հարցի մասին խոսելիս Արսեն Բաբայանն ասաց՝ ինքը բազմիցս խոսել է դատական իշխանությունների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների մասին,  դրա որոշակի դրսևորումներին ականատես են եղել այս ընթացքում։
«Իհարկե, Սահմանադրական դատարանը մերժեց ԱԺ դիմումի վարույթ ընդունելը, բնականաբար պետք է հաջորդեր որևէ այլ քայլ։ Հավանաբար, գործադիր իշխանությունը նպատակահարմար գտավ այս քայլը։ Ինձ համար դա անասպասելի էր, քանի որ մասնագիտական առումով չկա որևէ հիմք նման քրեական գործ հարուցելու համար։ Այս մասով, այն անկանխատեսելի էր»,-ասաց իրավաբանաը՝ չցանկանալով քաղաքական գնահատականներ տալ։

Юрист: Оснований для возбуждения уголовного дела в отношении Грайра Товмасяна нет
«Оснований для возбуждения Специальной следственной службой уголовного дела в отношении председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна не вижу», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am основатель ООО «Babayan Consulting», юрист Арсен Бабаян.
Хотя он и считает, что возбуждение дела – право органа предварительного следствия, который счел это целесообразным для проведения определенного исследования.
Напомним, сегодня ССС распространила сообщение, согласно которому депутат Национального Собрания Армении Арман Бабаджанян представил генеральному прокурору заявление в связи со случаем предполагаемой узурпации государственной власти группой должностных лиц. По подготовленным на основании заявления материалам в Специальной следственной службе принято решение о возбуждении уголовного дела по части 1 статьи 300 Уголовного кодекса РА.
Эта статья УК устанавливает: «Узурпация государственной власти, то есть действия, направленные на насильственный захват государственной власти или насильственное ее удержание в нарушение Конституции Республики Армения, а также на насильственное свержение конституционного строя Республики Армения или насильственное нарушение территориальной целостности Республики Армения, - наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет».
В ССС в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердили, что в рамках уголовного дела следственные действия были проведены как в офисе Республиканской партии Армении, так и в других местах.
Бабаян подчеркивает: тем не менее, оснований для возбуждения уголовного дела не видит.
«В правовом смысле все более чем ясно: учитывая, в частности ст.95 Конституции ("Несовместимость депутатского мандата")», – пояснил юрист.
Напомним, что ст.95 Конституции РА гласит: «Депутат не может занимать не обусловленной своим статусом должности в других государственных органах или органах местного самоуправления, какой-либо должности в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы».
Бывший заместитель руководителя Аппарата НС Армении Арсен Бабаян напоминает, что еще в сентябре прошлого года НС представило официальную позицию: учитывая ст.95 Конституции, т.е. несовместимость депутатского мандата, и обстоятельство избрания Грайра Товмасяна судьей КС, спикером парламента составлен протокол о несовместимости.
«Таким образом полномочия депутата Грайра Товмасяна были приостановлены, что было сделано и как премьер-министром Пашиняном, и тогдашним вице-премьером Араратом Мирзояном – при назначении или избрании других лицна те или иные должности. Это обычный процесс, предусмотренный Конституцией и законом "Регламент НС", чисто юридический вопрос, закрепленный в и Правилах процедуры Национального собрания. Поэтому, на мой взгляд, это не могло послужить поводом для возбуждения уголовного дела», – говорит директор компании.
Бабаян подчеркивает, что после избрания судьей Конституционного суда Грайр Товмасян не выполнял ни одну из функций депутата НС, в частности, он не участвовал в заседаниях комиссий, пленарных заседаниях, не голосовал.
«И вообще, не воспользовался ни одним из депутатских полномочий по той простой причине, что, согласно статье 95 Конституции, полномочия депутата Грайра Товмасяна считались прекращенными», – отмечает он.
Существует мнение, что в отношении главы КС Грайра Товмасяна осуществляется преследование, ранее и Товмасян заявлял, что процесс относительно прекращения его полномочий носит политический характер.
Говоря об этом вопросе, Арсен Бабаян сказал, что он неоднократно говорил о преследовании, осуществляемой в отношении судебных властей, в этот период мы стали очевидцами некоторых проявлений этого.
«Конечно, Конституционный суд отказался принять к производству обращение НС, естественно, за этим должен был последовать какой-нибудь другой шаг. По всей вероятности, исполнительная власть сочла целесообразным этот шаг. Для меня это было неожиданно, поскольку для возбуждения такого уголовного дела в профессиональном плане нет каких-либо оснований. В этом отношении это было непредсказуемо», – сказал Бабаян, не желая давать политических оценок.