«Ժողովուրդ». Ամեն ուղևորի համար պետությունը պետք է 76 դոլար վճարի «Ռայնէյրին», որը տարեկան մոտ 5 մլն դոլար է կազմելու
09:33 18/10/2019
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Երկու օր է, ինչ հանրությունը ցնծությամբ քննարկում է իռլանդական «Ryanair» լոուքոսթերի ավիաընկերության` Հայաստան մուտք գործելու մասին լուրը: Առաջարկն առաջին հայացքից գայթակղիչ է թվում, բայց իրականում պետք է իմանալ, որ բյուջետային ավիաընկերության ծառայությունները որակով ցածր են դասական ավիաընկերություններից: Օդանավում ըմպելիքները, սնունդը, ուղեբեռը վճարովի են: Ընկերոջդ կողքին նստելու համար էլ է անհրաժեշտ լրացուցիչ վճարել: Բացի այդ, երեկ հրապարակվեց, որ ամեն ուղևորի համար պետությունը պետք է 76 դոլար վճարի, որը տարեկան մոտ 5 մլն դոլար է կազմելու: Արդյոք այդպե՞ս է: Ողջ օրվա ընթացքում Քաղավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը ոչինչ չպարզաբանեց, մեր բոլոր զանգերը մնացին անպատասխան, իսկ նրա աշխատակիցները անտեղյակ էին մանրամասներից, հորդորում էին դիմել ղեկավարին: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից էլ ոչինչ չպարզաբանեցին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցեց քաղավիացիայի կոմիտեի նախկին նախագահ Արտյոմ Մովսեսյանի հետ, ով հայտնեց, որ իր պաշտոնավարման ժամանակ «Ռայնէյր» (Ryanair) և «Վիզէյլր» (Wizz Air) լոուքոսթ ավիաընկերություններին հայկական շուկա մտնելու առաջարկ է արել: «Եթե Ryanair-ը Հայաստան է գալիս, պետք է միանշանակ ուրախանալ, բայց եթե հաստատվի, որ կառավարությունը չի սուբսիդավորում, այսինքն` հավասար մրցակցային պայմաններով է թռնելու: Եթե սուբսիդավորում արվում է, ուրեմն պետք էր տարբեր սխեմաներ մտածել, այսինքն` նույն ձևով կարելի էր մի հայկական ավիափոխադրողի սուբսիդավորել, ունենալ հայկական փոխադրող»:

«Жоховурд»: Государство должно заплатить Ryanair за каждого пассажира 76 долларов, что составляет около 5 млн. долларов в год
12:06 18/10/2019
Уже два дня как общественность воодушевленно обсуждает новость о вступлении в Армению ирландского лоукостера Ryanair. Это предложение кажется привлекательным на первый взгляд, однако в действительности нужно знать, что предоставляемые бюджетными авиаперевозчиками услуги по качеству ниже классических авиакомпаний.
В самолетах Ryanair платные напитки, питание и багаж. Для того чтобы сесть рядом с другом также нужно платить дополнительно. Кроме того, вчера было опубликовано, что для каждого пассажира государство должно заплатить Ryanair 76 долларов, что составляет около 5 млн. долларов в год. Так ли это? В течение всего дня руководитель Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Татевик Ревазян ничего не уточнила, все вопросы издания остались без ответа. А ее сотрудники не знали о деталях и призывали обратиться к председателю ГУГА. В офисе вице-премьера Тиграна Авиняна также ничего не разъяснили.
Корреспондент газеты «Жоховурд» побеседовал с бывшим председателем ГУГА Артемом Мовсесяном, который сообщил, что еще в период его пребывания на посту велись  переговоры с лоукостерами Ryanair и Wizzair о вступлении на рынок Армении. «Если Ryanair приходит в Армению, безусловно, нужно радоваться, однако если подтвердится, что правительство не субсидирует, то есть, полеты будут осуществляться в равных конкурентных условиях. Если правительство субсидирует, значит, нужно подумать о различных схемах, то есть, таким же образом можно было субсидировать какую-нибудь армянскую авиакомпанию и иметь армянского авиаперевозчика», - сказал он.