«ՀՀ իրավական մարտահրավերները» խորագրով քննարկման ավարտից հետո ներկա իրավաբանները, փաստաբանները, իրավապաշտպանները գնացին Ազգային անվտանգության ծառայության շենք:
«Այստեղ փորձելու ենք մեր անհամաձայնությունը հայտնել այս իրավիճակի հետ կապված»,- լրագրողներին ասաց «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, արդարադատության նախկին փոխնախարար, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԱԾ աշխատակիցներն այցելել էին ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի թոշակառու հոր տուն, հարցեր են տվել նրա տան տանիքի վերանորոգումից։ Այսօր նա և Հրայր Թովմասյանի դուստրերը հրավիրվել են ԱԱԾ:
Ռ. ՄԵլիքյանի խոսքով, կարդացել է, որ Հ. Թովմասյանի հոր ինքնազգացողությունը վատացել է:
«Խայտառակություն է: Քիչ են լինում դեպքերը, երբ նորմալ, իրավաչափ գործողություն է կատարավում և մարդու ինքնազգացողությունը վատանում է: Չեմ կարող հստակ հետևություն անել, բայց ունեմ ենթադրություն, որ այս ամենը պայմանավորված է այն մարդկանց վարքագծով, որ այդ պահին եղել են ներսում»,- ասաց իրավապաշտպանը:
Նա նաև նշեց, որ վստահ չէ, որ ԱԱԾ-ն տանիք ստուգելու գործառույթ ունի:
«Ես այդպես էլ չհականա, թե դա ինչ պատմություն է: Մարդիկ փոխելու են իրենց վերաբերմունքը ԱԱԾ նկատմամբ: Ցավալի է, վատ է, հույս ունեմ, որ ինչ-որ կերպ չեմ կարողանում պատկերացնել ԱԱԾ հեղինակությանը հասցված վնասը հնարավոր կլինի վերականգնել»,- ասաց Ռ. Մելիքյանը:
Ինչ վերաբերում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմայանի նկատմամբ ՀՔԾ կողմից քրեական գործի հարուցմանը՝ նա նշեց, որ սա ևս մեկ ապացուց է այն բանի, որ քաղաքական հետապանդում է, այն փաստերը, որոնց հիման վրա հարուցվել է քրեական գործը, իրավունքից շատ հեռու են:

Рубен Меликян: «Это позор»
«Здесь мы постараемся высказать свое несогласие в связи со сложившейся ситуацией», – сказал в беседе с журналистами соучредитель общественной организации «Правовой путь», бывший заместитель министра юстиции, экс-омбудсмен Арцаха (НКР) Рубен Меликян.
Сотрудники СНБ накануне, 17 октября, побывали в доме отца председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и поинтересовались у него о средствах, на которые была отремонтирована кровля дома. Затем его и дочерей Грайра Товмасяна пригласили в СНБ.
Рубен Меликян указал, что самочувствие отца Грайра Товмасяна ухудшилось.
«Это позор. Крайне редки случаи, когда проводится нормальное, правомерное действие, а самочувствие человека при этом ухудшается. Не могу делать четких выводов, но могу предположить, что все это было обусловлено поведением тех людей, которые в тот момент находились внутри», – сказал правозащитник.
Он отметил также, что у него уверенности в том, что у СНБ есть функция по проверке кровли.
«Я так и не понял, что это за история. Люди поменяют свое отношение к СНБ. Это плохо, жаль. Никак не могу представить, что нанесенный СНБ репутационный ущерб как-то удастся восстановить», – сказал Рубен Меликян.
Что касается возбуждения Специальной следственной службой Армении дела против Грайра Товмасяна, он отметил, что это – еще одно доказательство того, что осуществляется политическое преследование, ибо факты, на основании которых возбуждено уголовное дело, очень далеки от права.
Накануне утром Специальная следственная служба Армении сообщила о возбуждении уголовного дела в связи со случаем предполагаемой узурпации власти группой должностных  лиц. Дело возбуждено на основании представленного генпрокурору депутатом НС Арманом Бабаджаняном заявления относительно процесса избрания Грайра Товмасяна судьей КС.
Накануне утром ССС побывала также в офисе РПА и здании Конституционного суда для изъятия документов, касающихся Грайра Товмасяна.