Հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների ելույթներով մեկնարկեց սեղմում հենարանից վարժության առաջնությունը
11:44 19/10/2019
Քիչ առաջ հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների ելույթներով մեկնարկեց Հայաստանի ուժային եռամարտի և Հայաստանի հաշմանդամային սպորտի ֆեդերացիաների կողմից կազմակերպված սեղմում հենարանից վարժության Հայաստանի առաջնությունը։ Այն անցկացվում է  Օրանժ ֆիտնես ակումբում։ Ավելի ուշ՝ այսօր ժամը 15։00-ին կկայանա բացման պաշտոնական արարողությունը, որին կհաջորդեն բաց առաջնության մասնակից մարզիկների ելույթները:
Առաջնության մեկնարկին ներկա Հայաստանի ուժային եռամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ քայլեր են իրականացում այս սպորտաձևը միջազգային մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ։
«Հայաստանում անցկացվող առաջնություններում լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած մարզիկները հետագայում ելույթներով հանդես են գալիս դրսում»,-ասաց Ֆեդերացիայի նախագահն ու ավելացրեց, հենց այս տարի իրենց մարզիկներից մեկը միջազգային առաջնությունում լուրջ հաջողություն է գրանցել։
Խոսքը Սամվել Ղազարյանի մասին է, որ Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում սեպտեմբերի 20-ին անցկացված Arnold Classic 2019 սեղմում հենարանից բացարձակ առաջնությունում 190կգ արդյունքով նվաճել է  բրոնզե մեդալ։
Ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով, մարզաձևը գնալով ավելի մասայական է դառնում, դրա վառ վկայությունն է առաջնության մասնակիցների՝ տարեցտարի ավելացող թիվը։
Ուժային եռամարտի միջազգային կարգի սպորտի վարպետ Սերգեյ Ասատուրովն էլ ուրախությամբ նշում է, ավելացել են թե հաշմանդամություն ունեցող, թե կին մասնակիցների թիվը՝ հաշմանդամություն ունեցող 50 մարզիկ և 30 կանայք են հայտ ներկայացրել առաջնությանը մասնակցելու համար, նախորդ տարիների համեմատ այս թվերը  կրկնապատկվել են։
«Հաշմանդամություն ունեցող մարզիկները, որոնցից 13-ը վնասվածքներ ստացել են հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ, ցույց են տալիս, որ ուժեղ են ոչ միայն հոգով, այլև ֆիզիկապես։
Ցույց են տալիս, որ որևէ վնասվածք ստանալուց հետո ոչ թե կյանքն ավարտվում է, այլ նոր հնարավորություններ են բացվում, կյանքի նոր փուլ են մտնում, կարող են նաև սպորտային հաջողություններ գրանցել։ Նրանք իրենց ուժեղ լինելով օրինակ են ծառայում, մոտիվացնում մեզ ու մյուսներին»,-ասաց Ասատուրովը։
ՀՀ հաշմանդամային սպորտի Ֆեդերացիայի հիմնադիր Սարգիս Ստեփաննյանն էլ լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ այստեղ ինքն ու առաջնության մասնակիցները հավաքվել են առողջ գաղափարի շուրջ։
«Մեկին ես եմ օրինակ ծառայում, մեկ ուրիշն ինձ է օրինակ ծառայում։ Մենք այստեղ են լավ գաղափարի շուրջ»,-ասաց նա՝ գոհունակություն հայտնելով թե մասնակիցների թվի ավելացման, թե տարեցտարի ավելի բարձր արդյունքներ գրանցելու առթիվ։
Մրցումներից հետո լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած մասնակիցները կընդգրկվեն հավաքականի կազմում, կմասնակցեն  աշխարհի առաջնությանը։
Մրցումը կանցկացվի Ուժային Եռամարտի Միջազգային Ֆեդերացիայի (IPF) կանոններին համապատասխան հետևյալ քաշային կարգերում.
ՏՂԱՄԱՐԴԿԱՆՑ ՀԱՄԱՐ` -59կգ, -66կգ, -74կգ, -83կգ, -93կգ, -105կգ, -120կգ և +120կգ:
ԿԱՆԱՆՑ ՀԱՄԱՐ՝
-47կգ, -52կգ, -57կգ, -63կգ, -72կգ, -84կգ և +84կգ:
ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՑՈՂ ՏՂԱՄԱՐԴԿԱՆՑ ՀԱՄԱՐ ` -49կգ, -54կգ, -59կգ, -65կգ, -72կգ, -80կգ, -88կգ, -97կգ, -107կգ, +107կգ
ՀԱՇՄԱՆԴԱՄՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՑՈՂ ԿԱՆԱՆՑ ՀԱՄԱՐ` -41կգ, -45կգ, -50կգ, -55կգ, -61կգ, -67կգ, -73կգ, -79կգ, -86կգ, +86կգ:

Выступлениями спортсменов с инвалидностью стартовало первенство Армении по упражнению жим штанги лежа
Немногим ранее выступлениями спортсменов с инвалидностью стартовало первенство Армении по упражнению жим штанги лежа на горизонтальной скамье, организованное Федерацией пауэрлифтинга Армении и Национальной федерацией инвалидного спорта.
Первенство проходит в клубе Orange Fitness. Позднее сегодня – в 15:00 – состоится официальная церемония открытия, затем начнутся выступления спортсменов, участвующих в открытом первенстве.
Присутствующий на открытии первенства глава Федерации пауэрлифтинга Армении Левон Кочарян в беседе с журналистами сказал, что предпринимаются шаги в направлении поднятия этого вида спорта на международный уровень.
Показавшие наилучшие результаты в проводимых в Армении первенствах спортсмены в дальнейшем выступаю и за рубежом», – сказал глава Федерации, добавив: в этом году один из наших спортсменов добился серьезного успеха на международном первенстве.
Речь о Самвеле Казаряне, который на состоявшейся в Барселоне (Испания) 20 сентября абсолютном первенстве Arnold Classic 2019 с результатом 190 кг завоевал бронзовую медаль в жиме штанги лежа.
По словам президента федерации, этот вид спорта становится все более популярным, что является ярким свидетельством увеличения с каждым годом числа участников первенства.
Сергей Асатуров, мастер спорта международного класса по силовому троеборью, с радостью отмечает, что увеличилось как число участников с инвалидностью, так и участвующих женщин: 50 спортсменов с инвалидностью и 30 женщин подали заявки на участие в первенстве. По сравнению с прошлыми годами, эти показатели удвоились.
Спортсмены с инвалидностью, 13 из которых получили инвалидность при защите Родины, демонстрируют, что они сильны не только духом, но и физически.
Они показывают, что после такой травмы жизнь не заканчивается, а открываются новые возможности, они вступают в новый этап жизни, могут достичь и спортивных успехов. Они служат примером для других, мотивируют нас и других», – сказал Асатуров.
Основатель федерации инвалидного спорта Саркис Степанян в свою очередь в беседе с журналистами сказал: он и другие участники первенства собрались здесь вокруг идеи здорового образа жизни.
«Для кого-то примером служу я, другой – служит примером для меня. Нас объединяют позитивные идеи», – сказал он, выразив удовлетворение как в связи с увеличением числа участников, так и с улучшением результатов с каждым годом.
Участники, показавшие лучшие результаты на соревнованиях, будут включены в сборную и примут участие в чемпионате мира.