Այս սեպտեմբերին նախորդ սեպտեմբերի համեմատ ուղևորահոսքն աճել է 16.5 տոկոսով
Ընթացիկ տարվա սեպտեմբեր ամսին ՀՀ երկու օդանավակայաններում ուղևորահոսքն ընդհանուր կազմել է 324,755 մարդ՝ 2018 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշը գերազանցելով 16.5 տոկոսով:
«Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ 2019թ. սեպտեմբերին, 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, «Զվարթնոց»-ում ուղևորահոսքն ավելացել է 18.8 տոկոսով: Եթե 2018թ. սեպտեմբերին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 262,816 ուղևոր, ապա 2019թ. սեպտեմբերի ցուցանիշը կազմում է 312,240 ուղևոր:
2019 թվականի սեպտեմբեր ամսին Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ուղևորահոսքը կազմել է 12,515 մարդ: 2018 թվականի նույն ամսվա 15,904 ուղևորահոսքի համեմատ նվազումը կազմել է 21.3 տոկոս:
Տարեսկզբից Հայաստանի Հանրապետության երկու օդանավակայանների ուղևորահոսքը կազմել է 2,396,966 մարդ, որը 11.4 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ամիսների ցուցանիշը:
«Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայաններում 2019 թվականի հունվար- սեպտեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ամիսների հետ համեմատած, 13.3 տոկոսով աճ են գրանցել նաև թռիչք- վայրէջքները:

Armenian airports report 16.5% growth in passenger flow in September
Armenia’s two airports saw a strong growth in passenger traffic in September 2019 against the same month of 2018.
Yerevan Zvartnots International Airport and Shirak Airport in the second largest city of Gyumri handled 324,755 passengers last month, up 16.5% from September 2018, Armenia International Airports told Panorama.am.
In September this year, Zvartnots Airport reported a 18.8% increase in passenger traffic. The airport served 312,240 passengers against 262,816 of the past September.
Shirak Airport welcomed 12,515 passengers last month, down 21.3 % from September 2018 when passenger traffic comprised 15,904 people.
Since the beginning of the year passenger flow at the two airports of Armenia has reached 2,396,966 people, marking a 11.4% growth from the same period last year.
Meanwhile, in January-September 2019 the total number of takeoffs and landings in both airports also recorded a rise of 13.3% compared to the numbers of 2018.