Հատուկ քննչական ծառայությունը ղեկավարվում է միայն օրենքով, քաղաքական հրահանգներ ՀՔԾ-ն ոչ ստանում է, ոչ էլ ստանալու դեպքում կկատարի: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք իրենք ստանում են քաղաքական հրահանգներ կապված ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ կամ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հայտարարությունները ինչ-որ ձև ազդե՞լ են իրենց գործողությունների վրա:
Նա նաև նշեց, որ ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը խոստացել է եկող ամսվա սկզբին ներկայանալ Հատուկ քննչական ծառայություն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՔԾ-ն հայտարարություն էր տարածել, որի համաձայն 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին և 334-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Այդ հայտարարության մեջ նաև Գևորգ Կոստանյանի անունն է նշվում:

Сасун Хачатрян: Геворк Костанян обещал в начале следующего месяца явиться в ССС Армении
Специальная следственная служба Армении руководствуется исключительно законом, ССС не получает политических заказов, и даже в случае получения не исполнит их. Об этом в беседе с журналистами заявил начальник ССС Армении Сасун Хачатрян, отвечая на вопрос, действительно ли они получают политические заказы в связи с делом председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, воздействуют ли публичные заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна на действия ССС.
Он отметил также, что бывший генпрокурор Армении, бывший депутат Национального Собрания РА Геворк Костанян обещал в начале следующего месяца явиться в ССС.
Напомним, ранее ССС распространила заявление, согласно которому, на основании совокупности достаточных доказательств, добытых в ходе расследования по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе Армении, касательно происходящих в период с 1 марта по 2 марта 2008 года в городе Ереван событий, бывшему главе полиции Армении Алику Саркисяну предъявлено обвинение по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА, ч. 1 ст. 314 и ч. 1 ст. 334 УК РА. В данном заявлении указывалось также имя Геворка Костаняна.