ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունում է Ուկրաինայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ձևավորումը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Ուկրաինայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ձևավորումը և վստահություն հայտնում, որ ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Ուկրաինա 16 անդամ ունեցող բարեկամական խումբը և ուկրաինացի գործընկերները կգործադրեն առավելագույն ջանքերը ոչ միայն միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու, այլև երկու երկրների և ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամական կապերը և գործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։  Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է Հայաստանի արտաքին գերատեսչությունը գնահատում Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայում հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծումը հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի տեսանկյունից, Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ Ուկրաինայի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ձևավորումը ողջունելի է:
«Վստահ ենք, որ ՀՀ Ազգային ժողովում գործող՝ պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանի գլխավորած Հայաստան-Ուկրաինա 16 անդամ ունեցող բարեկամական խումբը և ուկրաինացի գործընկերները կգործադրեն առավելագույն ջանքերը ոչ միայն միջխորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու, այլև երկու երկրների և ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամական կապերը և գործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
Համոզված ենք, որ հետագայում նույնպես Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության և հայ համայնքի, ինչպես նաև ուկրաինացի բարեկամների հետևողական աշխատանքը կլինի նույնքան արդյունավետ»,-ասել է Աննա Նաղդալյանը։

МИД приветствует создание группы дружбы с Арменией в украинском парламенте
Министерство иностранных дел Армении приветствует создание Группы дружбы с Арменией в украинском парламенте и выражает уверенность в том, что группа дружбы Национального собрания Армении и Украины в составе 16 человек и ее украинские коллеги приложат все усилия не только в направлении развития межпарламентских связей, но и традиционных дружественных связей между двумя странами и народами, а также с целью развития партнерских отношений. Об этом на вопрос «Арменпресс» сказала пресс-спикер МИД РА Анна Нагдалян.
Ниже сайт Panorama.am представляет вопрос и ответ без изменений и сокращений:
«Арменпресс: Как МИД Армении оценивает создание 18 октября в Верховной Раде Украины Межпарламентской группы дружбы с Арменией – с точки зрения развития армяно-украинских отношений?
Анна Нагдалян: Формирование группы дружбы с Арменией в украинском парламенте приветствуется. Мы уверены, что группа дружбы Армения-Украина в составе 16 членов, и ее украинские партнеры во главе с депутатом Ованесом Игитяном приложат максимум усилий не только в направлении развития межпарламентских связей, но и с целью развития традиционных дружественных связей и партнерства между двумя странами и народами.
Мы убеждены, что последовательная работа армянской дипломатической миссии и армянской общины, а также украинских друзей будет одинаково эффективной в будущем».