«Նուվել դ՛Արմենի»-ի թերթի խմբագրության վրա հարձակումը ոտնձգություն է խոսքի ազատության նկատմամբ
Ֆրանսիայում հրապարակվող «Նուվել դ՛Արմենի» (Nouvelles d’Arménie) թերթի խմբագրությունը  հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան թալանել են: Գողացել են խմբագրական 3 համակարգիչ և տեսախցիկ: Այս մասին հայտնում է «Նուվել դ՛Արմենի» կայքը։
Նշվում է, որ երեկոյան հրապարակման համար տպարան պետք է ուղարկվեր հերթական համարը։
«Համակարգիչները, որոնք որևէ շուկայական արժեք չեն ներկայացնում, պարունակում էին մեր լրատվամիջոցների հաջորդ թողարկման մակետը և մի շարք կարևոր տվյալներ՝ հասցների ֆայլեր, հարցազրույցներ և այլն»,-ասվում է կայքում։
Նշվում է, որ խմբագրակազմը հետևողականորեն անդրադառնում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին, ժխտողականության քրեականացմանը և ներկայումս՝ քրդերի պաշտպանությանը թուրքական ագրեսիայից:
Արա Թորանյանը (խմբագիր) շաբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 12-ին, մասնակցել էր CCAF- ի և Բեռնար-Հենրի Լեվիի կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով կազմակերպված հանդիպմանը, իսկ երեքշաբթի, հոկտեմբերի 15-ին՝ Ժան-Քրիստոֆ Լագարդի հետ  կայացած հանդիպմանը։
Ասվում է, որ զգայուն տվյալներ պարունակող համակարգիչներ գողացվել էին նաև 2006 թվականին հայկական համայնքի տարբեր պաշտոնյաներից:
«Նուվել դ՛Արմենի»-ի խմբագրության վրա հարձակումը դատապարտել է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
«Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը խստորեն դատապարտում է Nouvelles d'Arménie-ի գրասենյակի վրա այս հարձակումը։ Սա լուրջ ոտնձգություն է խոսքի ազատության և հանրապետական արժեքների նկատմամբ»,-թվիթերում գրել է դեսպանը։

Посол Армении во Франции о нападении на офис Nouvelles d'Arménie: Это серьезное посягательство против свободы слова
10:13 21/10/2019
Армянское посольство во Франции сообщило о нападении на офис издаваемого в этой стране франкоязычного журнала Nouvelles d'Arménie (Новости Армении), сообщает РИА Новости.
«Посольство Армении во Франции решительно осуждает нападение на офис журнала Nouvelles d'Arménie. Это серьезное посягательство против свободы слова и республиканских ценностей», – говорится в заявлении, размещенном в микроблоге посла Армении во Франции Асмик Толмаджян в Twitter.
Там же размещена фотография разгромленной редакции.
По данным самого издания, нападение было совершено в ночь на воскресенье. Отмечается, что была сломана дверь редакции, украдены фотокамера и три компьютера, где хранились конфиденциальные сведения.