Հայաստանում կարմրուկի հերթական դեպքն է արձանագրվել
Հայաստանում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի բերովի դեպք: Այս մասին հայտնում են առողջապահության նախարարությունից։ Հիվանդը Հայաստան է ժամանել հոկտեմբերի 6-ին Ռուսաստանի Դաշնությունից:
Կլինիկական երևույթներն ի հայտ են եկել հոկտեմբերի 15-ին՝ ջերմության բարձրացումով, իսկ հոկտեմբերի 21-ից սկսել է մարմնի ցանավորում: Հիվանդը հոկտեմբերի 20-ին դիմել է «Արաբկիր» Բժշկական համալիր – Երեխաների և դեռահասների առողջության ինստիտուտ, կատարվել է լաբորատոր հետազոտություն և հիվանդի մոտ հաստատվել է կարմրուկ,  հիվանդը տեղափոխվել է «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց:
Հայաստանում կարմրուկի առումով իրավիճակը կայուն է, սակայն տարվա սկզբից գրանցվել է լաբորատոր հաստատված բերովի յոթ դեպք, որոնք համաճարակաբանորեն կապվում են Ուկրաինայի, Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ:
Կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ բարձր վարակելիությամբ  հիվանդություն է, որը բնորոշվում է արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային երևույթներով: Վարակը փոխանցվում է օդային ճանապարհով։
«Նշենք՝ պատվաստումներն ամենաանվտանգ և արդյունավետ հանրային առողջապահական միջոցառումներ են, որոնց շնորհիվ յուրաքանչյուր տարի միլիոնավոր կյանքեր են փրկվում:
Այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, հորդորում ենք դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել»,-նշում են նախարարությունից։

В Армении подтвержден случай кори, ввезенной пассажиром из РФ
В Армении 21 октября зарегистрирован лабораторно подтвержденный случай кори, ввезенной в страну извне. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА. Пациент с корью прибыл в Армению 6 октября из Российской Федерации.
Как отмечается, клинические симптомы проявились 15 октября – в виде повышения температуры, с 21 октября появилась сыпь на теле. Пациент обратился 20 октября в медицинский центр «Арабкир» – Институт здоровья детей и подростков, было проведено лабораторное исследование, у пациента была подтверждена корь. Затем пациент был доставлен в Инфекционную клиническую больницу «Норк».
В Армении ситуация по части заболеваний корью стабильная, однако с начала года было зарегистрировано семь лабораторно подтвержденных случаев завезенной в страну извне кори, которые эпидемиологией связаны с Украиной, Грузией и Россией.
Корь – это острое вирусное заболевание, которое является одной из самых заразных и распространенных инфекций. Возбудитель кори – РНК-вирус рода морбилливирусов, который передается воздушно-капельным путем. Данный вирус обладает очень низкой устойчивостью к различным воздействиям (кипячение, дезинфекция) и достаточно быстро погибает вне человеческого организма.
«Отметим, прививки являются самыми безопасными и эффективными мероприятиями общественного здравоохранения, благодаря которым ежегодно спасаются миллионы жизней.
Лицам, у которых нет как минимум двух прививок от кори, рекомендуется обратиться в местную поликлинику и пройти вакцинацию», – говорится в распространенном министерством заявлении.