Նաիրի Հունանյանը դիմել է վաղաժամկետ ազատ արձակման համար
«Հոկտեմբերի 27-ի» գործով ցմահ դատապարտված Նաիրի Հունանյանը  դիմել է վաղաժամկետ ազատ արձակման համար:  ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնից Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ նա դիմել է սեպտեմբերի 11-ին, 80-օրյա ժամկետում պետք է նրան  պատասխան տան:
Նշեցին, որ ցմահ դատապարտյալները պատիժը կրելուց 20 տարի անց իրավունք ունեն դիմել պայմանական վաղաժամկետ ազատման համար։
1999թ.-ի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում ահաբեկություն իրականացրած անձանց դատավճիռը հրապարակվել է  2003 թ. դեկտեմբերի 2-ին: Նորք-Մարաշ շրջանային դատարանի դատավոր Սամվել Ուզունյանը ոճրագործությունն իրականացրած 7 ահաբեկիչների հանդեպ կայացրել է վճիռ, ըստ այդմ՝ 6 հոգի դատապարտվել են ցմահ, իսկ մեկը՝ 14 տարվա ազատազրկման։
Ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել խումբը գլխավորող Նաիրի Հունանյանը, նրա եղբայրը՝ Կարեն Հունանյանը, Վռամ Գալստյանը (2004-ին ինքնասպան է եղել), Դերենիկ Բեջանյանը, Էդիկ Գրիգորյանը (2017-ին  մահացել է իր մենախցում), Աշոտ Կնյազյանը։ Համլետ Ստեփանյանը դատապարտվել էր 14 տարվա ազատազրկման (2010-ին սրտի կաթվածից մահացել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ),  Նորայր Եղիազարյանը մինչ դատավճռի կայացումը էլեկտրահարվել էր իր խցում։
Ահաբեկչական գործողությանը զոհ է դարձել 8 մարդ՝  Աժ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը և Ռուբեն Միրոյանը, ՀՀ օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանը։

Наири Унанян обратился с просьбой об условно-досрочном освобождении
Осужденный на пожизненный срок по делу «27 октября» Наири Унанян подал заявление с просьбой об условно-досрочном освобождении. Об этом Panorama.am сообщили из пресс-службы Уголовно-исполнительного службы Министерства юстиции Армении.
Отмечается, что он обратился 11 сентября, ответ должен был предоставлен ему в 80-дневный срок.
Согласно информации, лицо, осуждённое к пожизненному заключению, имеет право подать прошение об освобождении после 20 лет лишения свободы.
27 октября 1999 года произошел теракт в зале заседаний Национального Собрания Армении. Во время правительственного часа в зал заседаний парламента ворвались пять вооруженных лиц, которые открыли огонь по депутатам парламента и членам правительства.
Жертвами теракта стали 8 человек: председатель НС Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян, заместители председателя НС Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Генрих Абраамян, Арменак Арменакян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян.
8 человек были ранены, а 91 – взяты в заложники, в числе заложников находились также присутствовавшие на заседании журналисты, которые спустя некоторое время были отпущены. 28 октября началось освобождение заложников из парламента.
Судебный процесс в отношении совершивших теракт лиц начался 15-го февраля 2001 года и завершился 2 декабря 2003 года. Решением суда 6 из 7 террористов были приговорены к пожизненному заключению, а один – осужден к 14 годам лишения свободы.