Դանիել Իոաննիսյան. Նախարարների աշխատավարձի գաղտնի բարձրացումը խայտառակություն է և օրենքի ոտնահարում
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Դանիել Իոաննիսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հանձնարարականով պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացումը համարում է անազնիվ։
«Նախարարների ու փոխնախարարների աշխատավարձը (Աշխ. Օր. իմաստով պարգևավճարը ևս աշխատավարձ է) բարձրացնելը լավ է ու անհրաժեշտ, բայց դա գաղտնի անելը խայտառակություն է և օրենքի էության ոտնահարում: Ու թեև ՀԵՏՔ-ը գրել է միայն նախարար-փոխնախարարների մասով, սակայն բոլորս գիտենք, որ դա վերաբերվում է հանրային ծառայողների մի մեծ խմբի:
Կներեք, բայց աշխատավարձ բարձրացնելու կամ պարգևավճար տալու վարչապետի հրամանի գաղտնիությունս ո՞րն է: Ո՞նց կարող է դա գաղտնի լինել հանրությունից:
Նիկոլ Փաշինյան, հանրությունից գաղտնի կերպով պարբերական պարգևավճարներ տալու փոխարեն ավելի լավ կլիներ, որ ազնվությամբ հայտարարեիք, որ պաշտոնյաների աշխատավարձը պետք է էապես բարձրացվի ու օրենքում համապատասխան փոփոխություն նախաձեռնեիք:
Այո, այդպիսի նախաձեռնությունը որոշ խմբեր կքննադատեին, բայց դա կլիներ շատ ավելի ազնիվ քայլ, քան հանրությունից գաղտնի աշխատավարձները, ըստ էության, ապօրինի բարձրացումը:
Հ.Գ. Իմիջայլոց, այս պրակտիկան ՀՀԿ-ի օրոգ է սկսվել և ժամանակն է դրա վերջը տալու: Ի վերջո, ՀՀԿ-ն չուներ այնքան լեգիտիմություն, որ հանրությանը ասեր, որ պաշտոնյաներն պետք է ավելի շատ փող ստանան»,-գրել է նա։

Daniel Ioannisyan: Secret increase of officials’ salaries is a disgrace
Daniel Ioannisyan, the coordinator of Union of Informed Citizens (UIC), condemned the secret increase of officials’ salaries as a dishonest move.
According to a report by Hetq.am news outlet in July Prime Minister Nikol Pashinyan ordered the doubling of salaries paid to ministers, deputy ministers and chief secretaries of ministries. The government kept the order a secret.
“It’s good and necessary to increase the salaries of ministers and deputy ministers, but doing this in secret is a disgrace and a violation of the rule of law,” he said in a Facebook post, adding the secret decision to raise wages factually applies to a large group of public servants.
According to Ioannisyan, it would be better for Pashinyan to say openly that the salaries of officials should be substantially increased and to initiate appropriate changes to the law.
“Yes, such a move would have been criticized by some groups, but it would have been a far more honest step than secretly and, in fact, illegally raising the salaries,” he wrote.
According to him, this practice started during the rule of the Republican Party of Armenia and it’s high time to put an end to it.