Դանիել Իոաննիսյան. Նախարարների աշխատավարձի գաղտնի բարձրացումը խայտառակություն է և օրենքի ոտնահարում
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Դանիել Իոաննիսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի հանձնարարականով պաշտոնյաների աշխատավարձի բարձրացումը համարում է անազնիվ։
«Նախարարների ու փոխնախարարների աշխատավարձը (Աշխ. Օր. իմաստով պարգևավճարը ևս աշխատավարձ է) բարձրացնելը լավ է ու անհրաժեշտ, բայց դա գաղտնի անելը խայտառակություն է և օրենքի էության ոտնահարում: Ու թեև ՀԵՏՔ-ը գրել է միայն նախարար-փոխնախարարների մասով, սակայն բոլորս գիտենք, որ դա վերաբերվում է հանրային ծառայողների մի մեծ խմբի:
Կներեք, բայց աշխատավարձ բարձրացնելու կամ պարգևավճար տալու վարչապետի հրամանի գաղտնիությունս ո՞րն է: Ո՞նց կարող է դա գաղտնի լինել հանրությունից:
Նիկոլ Փաշինյան, հանրությունից գաղտնի կերպով պարբերական պարգևավճարներ տալու փոխարեն ավելի լավ կլիներ, որ ազնվությամբ հայտարարեիք, որ պաշտոնյաների աշխատավարձը պետք է էապես բարձրացվի ու օրենքում համապատասխան փոփոխություն նախաձեռնեիք:
Այո, այդպիսի նախաձեռնությունը որոշ խմբեր կքննադատեին, բայց դա կլիներ շատ ավելի ազնիվ քայլ, քան հանրությունից գաղտնի աշխատավարձները, ըստ էության, ապօրինի բարձրացումը:
Հ.Գ. Իմիջայլոց, այս պրակտիկան ՀՀԿ-ի օրոգ է սկսվել և ժամանակն է դրա վերջը տալու: Ի վերջո, ՀՀԿ-ն չուներ այնքան լեգիտիմություն, որ հանրությանը ասեր, որ պաշտոնյաներն պետք է ավելի շատ փող ստանան»,-գրել է նա։

Даниел Иоаннисян: Тайное повышение зарплат министрам в Армении – позор и попрание сути закона
Председатель общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян считает нечестным повышение зарплаты должностным лицам по тайному поручению премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Повышение министрам и их заместителям зарплат (премия тоже является зарплатой в соответствии с Трудовым кодексом) – это хорошо и необходимо, однако делать это тайно – позор и попрание сути закона. И хотя издание Hetq написало только по части министров и их заместителей, но все мы знаем, что это касается большой группы общественных служащих.
Простите, а в чем конфиденциальность поручения премьера о повышении зарплаты или выдачи премий? Как это можно держать в секрете от общественности?
Никол Пашинян, вместо того, чтобы периодически втайне от общественности выдавать премии, было бы лучше, если бы вы открыто заявили, что зарплаты госслужащим необходимо существенно повысить, и инициировали бы внесение соответствующей поправки в закон.
Да, такую инициативу некоторые группы подвергли бы критике, но это был бы более честный шаг, нежели незаконное, по сути, повышение заработных плат втайне от общественности
P.S. Кстати, эта практика была начата еще при Республиканской партии Армении (РПА), и теперь настало время с этим покончить. В конце концов, РПА не обладала такой легитимностью, чтобы сказать обществу, что должностные лица должны получать больше денег», – написал Иоаннисян на своей странице в соцсети Facebook.