Քանդակագործ Նունե Թումանյանն, ով արդեն մի քանի տարի բարձրաձայնում է, որ Երևանը պետք է գեղեցկացնել նաև քաղաքային քանդակներով, շարունակում է քայլեր անել՝ ցանկությունն իրականացնելու ու Երևանն ավելի գրավիչ դարձնելու համար: Տիկին Նունեն հաստատակամ է իր դրած նպատակին հասնելու գործում:
Այսօր քանդակագործ, Նկարիչների միության անդամ, դոցենտ, «Women and Art Biennial 2014»-ում «Խաղաղության թեմայով արվեստի լավագույն գործ» մրցանակակիր Նունե Թումանյանի ծննդյան օրն է: Շնորհավորեցինք տիկին Նունեին, ցանկացանք, որ իր նախաձեռնությունն անպայման իրականանա ու Երևանում տեսնենք մեկը մյուսի հետևից «ծաղկող» քաղաքային քանդակներ: Հետաքրքրվեցինք, թե նորություն կա՞ այս ուղղությամբ, այսօրվա ոլորտի պատասխանատուների հետ հանդիպում ունեցե՞լ է, արձագանք կա՞:
«Նորություն դեռ չկա, բայց աշխատանքներ եմ տանում ծրագրի շուրջ: Ուզում եմ, որ պարզ լինի ծրագրի կարևորությունը՝ հատկապես զբոսաշրջության զարգացման գործում: Երկու անհաջող փորձ արել եմ: Երրորդի ճանապարհին եմ: Կարծում եմ՝ այս անգամ գոնե հանդիպումը կկայանա, ծրագրին ծանոթացնելու հնարավորություն կունենամ»,- ասաց քանդակագործը:
Առաջիկայում անհատական ցուցահանդես չի պլանավորում, քանի որ, ինչպես ասաց. ««Քաղաքային քանդակ» ծրագիրն ամբողջ ուշք ու միտքս իրանով է արել»:
Նունե Թումանյանն անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել Իտալիայում (Ռավեննա) Դանթեի «Աստվածային կատակերգություն» ստեղծագործությանը նվիրված բիենալեներում (1996, 1998)՝ արժանանալով մրցանակի, Երևանում (2001, 2008, 2013), խմբակային ցուցահանդեսներ՝ Մոսկվայում, Երևանում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում (Շարջա), որտեղ արժանացել է բիենալեի միակ մրցանակին՝ «Խաղաղության թեմայով արվեստի լավագույն գործ»-ի համար: Նաև այլ մրցանակներ ունի՝ Դիվանագետների կանանց ասոցիացիայի շնորհակալագիր, «Երկարամյա անբասիր աշխատանքի համար» պատվոգիր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից
Նունե Թումանյանը կազմակերպել է «Քաղաքային քանդակ» նախագիծի ցուցադրություններ, որն առաջին անգամ ներկայացվել էր 2015-ին:

Скульптор Нуне Туманян, которая уже несколько лет поднимает вопрос о том, что Ереван должен быть украшен также городскими скульптурами, продолжает предпринимать шаги в направлении претворения в жизнь своего желания и повышения привлекательности города. Нуне Туманян полна решимости в вопросе достижения поставленной цели.
Сегодня день рождения Нуне Туманян – скульптора, члена Союза художников, доцента, лауреата «Women and Art Biennial 2014» в номинации «Лучшее произведение искусства на тему мира». Мы поздравили скульптора, пожелали, чтобы ее инициатива обязательно осуществилась и в Ереване мы увидели, как один за другим появляются скульптуры.
Мы поинтересовались, есть ли новости по этому поводу, была ли встреча с нынешними ответственными за сферу, есть ли отклик?
«Новостей пока нет, но я работаю над проектом. Я хочу, чтобы стала ясна важность программы – особенно в контексте развития туризма. Я уже предприняла две неудачные попытки. На пути к третьей попытке. Думаю, на этот раз, по крайней мере, состоится встреча, и у меня будет возможность познакомить с программой», – сказала скульптор.
При этом она рассказала, что не планирует персональной выставки в ближайшее время, потому что, по ее словам, все свое внимание концентрировала на программе «Городская скульптура».
Персональные выставки Нуне Туманян прошли в Равенне (Италия) на биеннале по мотивам «Божественной комедии» Данте (1996, 1998), где она удостоилась приза,
в Ереване (2001, 2008, 2013). Участвовала она и в групповых выставках в Москве, Ереване, Объединенных Арабских Эмиратах. У нее также другие награды: Благодарность от Ассоциации жен дипломатов, грамота министерства образования и науки Республики Армения «За многолетний безупречный труд».
Нуне Туманян организовала выставки в рамках проекта «Городская скульптура», которая впервые была представлена в 2015 году.