Սկանդալ Բաքվում․ հեռուստաեթերում է հայտնվել դիվանագետների հետ ընդդիմադիր գործչի գաղտնալսումների ձայնագրությունը
Real TV ադրբեջանական հեռուստատեսությունը տարածել է երկու արտասահմանցի դիվանագետի հետ ընդդիմադիր ակտիվիստ Գյուլթեքին Հաջիբեյլիի զրույցների աուդիոձայնագրությունը։ Դրանցում խոսքը գնում է Բաքվում ընդդիմության ցույցը ցրելու մասին։
Շուտով հեռուստաալիքը բոլոր տեղերից ջնջել է այդ ձայնագրությունները, սակայն սկանդալն արդեն քննարկվում է։ Այժմ լրատվամիջոցներն ու փորձագետները վիճում են, թե ինչ էր դա՝ դիվանագետների միջամտություն երկրի ներքին գործերի՞ն, թե՞ Ադրբեջանի կողմից միջազգային կոնվենցիայի խախտում։ Պաշտոնական արձագանք ոչ մի կողմից դեռ չկա։ Այս մասին գրում է Jam News-ը։
Ինչի՞ մասին է խոսվում ձայնագրություններում
Հոկտեմբերի 19-ին Բաքվում ոստիկանությունը դաժանաբար կասեցրել է ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի չարտոնված հանրահավաքը։
Իսկ հոկտեմբերի 20-ին լրագրող Միրշահին Աղաևը Real TV ալիքով իր հաղորդման ժամանակ եթեր է տվել արտասահմանցի դիվանագետների հետ Գյուլթեքին Հաջիբեյլիի զրույցների աուդիոձայնագրությունները։
Դրանցից մեկում Հաջիբեյլին հեռախոսով պատմում է չկայացած հանրահավաքի մասին ենթադրաբար Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակցին։
Երկրորդ ձայնագրությունում նա խոսում է Ադրբեջանում Եվրամիության ներկայացուցչի հետ և քննարկում իրավիճակը երկրում։
Թե ինչ ճանապարհով են Աղաևի մոտ հայտնվել այդ ձայնագրություններն, նա չի բացատրել։
Իշխանամետ լրատվամիջոցների տեսանկյունից Գյուլթեքին Հաջիբեյլին լրտես է և իրազեկիչ, իսկ արևմտյան դիվանագետները միջամտում են երկրի ներքին գործերին և, հնարավոր է, նույնիսկ «հովանավորում են» ընդդիմությանը։
Իսկ Հաջիևայի և փորձագետների տեսանկյունից Միրշահին Աղաևը կոպտորեն խախտել է դիվանագիտական շփումների մասին Վիեննայի կոնվենցիան։
Ադրբեջանի կառավարությունից պաշտոնական մեկնաբանություններ այս հարցի վերաբերյալ դեռ չկան։ ԱՄՆ դեսպանատունն ու ԵՄ ներկայացուցչությունը նույնպես ոչ մի կերպ չեն արձագանքել։ Հաջիբեյլին մտադիր է դատարան դիմել։
Ինչո՞վ է տարբերվում «միջամտությունը ներքին գործերին» «տեղեկությունների օրինական հավաքագրումից»
Իրավաբան Ֆարհադ Մեհթիևը Բի-Բի-Սիին տված իր հարցազրույցում պարզաբանում է, թե ինչու այս դեպքը կարելի է համարել Դիվանագիտական շփումների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում։
Նրա խոսքով՝ այդ կոնվենցիան նախատեսում է, որ այս կամ այն երկրում աշխատող դիվանագետները կարող են բոլոր օրինական միջոցներով հավաքել և տարածել տեղեկություններ այն մասին, թե ինչ է այնտեղ տեղի ունենում։ Եվ եթե ընդդիմադիրներից որևէ մեկը ցանկանա դիվանագետին պատմել երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, դա նույնպես լիովին օրինական է։ Իսկ դիվանագետների զրույցները գաղտնալսելն, այնուհետև եթեր տալն արդեն անօրինական է։
ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար, պատգամավոր Սամեդ Սեիդովը կարծում է, որ այդ միջադեպը բացասական ազդեցություն չի ունենա Ադրբեջանի և ԱՄՆ հարաբերությունների վրա։

Baku wiretapping scandal: Audio recordings of conversations of diplomats with opposition figure broadcast on TV
Azerbaijani television channel Real TV has distributed an audio recording of conversations with Azerbaijani opposition activist Gultekin Hajibeyli with two foreign diplomats concerning the recent dispersal of an opposition rally in Baku, Jam News reports.
Soon the TV channel removed the recording but it was too late – the scandal had already flared up. Now the media and experts are arguing whether this can be considered the interference of diplomats in the internal affairs of the country or a violation by Azerbaijan of an international convention. There has been no official reaction from either side yet.
Contents of the recordings
On October 19, the police violently dispersed an unauthorized rally of the opposition National Council of Democratic Forces in Baku.
On the next day, journalist Mirshahin Agaev, in his programme on Real TV, broadcast two audio recordings of Gultekin Hajibeyli’s conversations with foreign diplomats.
In one of them, Hajibeyli talks over the phone about the failed rally to an alleged employee of the US Embassy in Azerbaijan.
In the second recording, she speaks with the EU representative in Azerbaijan and discusses the situation in the country with him.
Agaev did not explain how he obtained these records.
From the point of view of the pro-government media, Gyultekin Hajibeyli is a spy and informant, while Western diplomats are interfering in the internal affairs of the country and, possibly, even “sponsoring” the opposition.
From the point of view of Hajibeyli herself and experts, Mirshahin Agayev has flagrantly violated the Vienna Convention on Diplomatic Relations.
There are no official comments from the Azerbaijani government on this subject yet. The US Embassy and the EU mission have not yet responded.
Hajibeyli intends to file a lawsuit.
What is the difference between “interference in domestic affairs” and “legitimate information collection”?
Lawyer Farhad Mehdiyev says the publication of these recordings can be considered a violation fo the Vienna Convention
Mehdiyev says this convention ensures that diplomats working in a particular country can by all legal means collect and disseminate information about what is happening there.
And if a member of the opposition wants to speak to a diplomat about the events in the country, this is also completely legal. But to listen to conversations of diplomats, and even more so to broadcast them, is illegal.
The head of the Azerbaijani delegation to PACE, MP Samad Seyidov believes that this incident will not have a negative impact on relations between Azerbaijan and the United States.