ԵԺԿ Նախագահն անդրադարձել է Հայաստանում ՍԴ շուրջ ստեղծված իրավիճակին
Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլը իր պաշտոնական թվիտերյան էջում քիչ առաջ անդրադարձել է Հայաստանում Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Ոչ պաշտոնական թագմանությունը ներկայացրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) մտահոգված է Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ հարուցված քրեական գործով և իր հանդեպ սպառնալիքներով:
Հայաստանում սահմանադրական կարգը և օրենքի գերակայությունը պետք է երաշխավորված լինեն:
Հայաստանի գործող իշխանությունները պետք հավատարիմ մնան Սահմանադրությանը, երախշավորեն իշխանությունների հակակշռման, փոխզսպման և տարանջատման սկզբունքները:
ԵԺԿ-ն հորդորում է Եվրոպական և այլ միջազգային կառույցներին համակ ուշադրությամբ հետևել իրավիճակին և կանխել ցանկացած զարգացումներ, որոնք կարող են խաթարել ժողովրդավարությունը Հայաստանում»։

Джозеф Дол: ЕНП обеспокоена уголовным делом и угрозами в отношении главы КС Армении Грайра Товмасяна
Председатель Европейской народной партии (ЕНП) Джозеф Дол в своем микроблоге в Twitter обратился к сложившейся вокруг Конституционного суда РА ситуации.
Неофициальный перевод представил зампредседателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян:
«Европейская народная партия обеспокоена возбужденным против председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна уголовным делом и угрозами в его отношении.
Конституционный строй и верховенство закона должны быть гарантированы в Армении.
Действующие власти Армении должны сохранять приверженность Конституции, гарантировать принципы сбалансированности, взаимосдерживания и разделения властей.
ЕНП призывает европейские и другие международные структуры с пристальным вниманием следить за ситуацией и предотвратить любые развития, которые могут нарушить демократию в Армении».