Կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը քրեորեն պատժելի դարձնելու ԲՀԿ նախագիծն ամբողջությամբ ընդունվեց
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկության ներկայացրեց ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որի հեղինակներն են ԲՀԿ պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Արման Աբովյանը, Էդուարդ Բաբայանը, Շաքե Իսայանը, Վահե Էնֆիաջյանը։
Մինչ քվեարկությունը՝ Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց. «Կենդանիների նկատմամբ վիճակագրությունն իսկապես շատ ցավեցնող է»։
Օրինագիծն ընդունվեց 99 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
Նախագծով առաջարկվում է տնային և անտուն կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի՝ խեղելու, մասնատելու, թունավորելու, փորձարկելու, ողջ վիճակում անդամահատումը, մաշկահանումը, կենդանուն բարձրությունից նետելը, մարտերի կազմակերպման ու անցկացման համար սահմանել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից 300-ապատիկի չափով կամ կալանքով՝ 1-3 ամիս ժամկետով կամ՝ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 1 տարի ժամկետով։
Իսկ նույն արարքը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ու առանձնակի դաժանությամբ, պատժվում է նվազագույն աշխատավարձի 300-ապատիկից 500-ապատիկի չափով կամ կալանքով՝ 1-3 տարի ժամկետով։

Парламент Армении принял законопроект о криминализации жестокого обращения с животными
На заседании Национального Собрания Армении в среду, 23 октября, на голосование во втором чтении был вынесен проект поправок в Уголовный кодекс РА и Кодекс РА об административных правонарушениях, авторами которого являются депутаты от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, Арман Абовян, Эдуард Бабаян, Шаке Исаян, Ваге Энфиавджян.
До голосования Наира Зограбян сказала: «Статистика жестокого обращения с животными действительно причиняет боль».
Законопроект был принят соотношением голосов 99 «за» и 4 «против».
Законопроектом предлагается штраф за случаи жестокого обращения с домашними и бездомными животными – в 100-300-кратном размере минимальной заработной платы, арест от 1 до 3 месяцев, или лишение свободы сроком до 1 года.
Если же деяние было совершено группой лиц по предварительному сговору и с особой жестокостью, то законопроектом предлагается изъятие штрафа в 300-500-кратном размере минимальной заработной платы или лишение свободы сроком от 1 до 3 лет.