«Ռիա Նովոստի». Ռուսաստանը բողոքի նոտա կհղի Հայաստանին՝ զենքի տենդերի չեղարկման պատճառով
Ռուսաստանը բողոքի նոտա կհղի Հայաստան՝ կապված զենքի մրցույթի չեղարկման հետ, որին մասնակցում էր միայն ռուսական ORSIS ընկերությունը («Պրոմտեխնոլոգիա» խմբի անդամ), և Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին կխնդրի լուծել այս իրավիճակը։ Այս մասին ասվում է փաստաթղթի տեքստում, որի պատճենը հասանելի է դարձել «Ռիա Նովոստիին»։
Նշվում է, որ 2019թ.-ի օգոստոսին ORSIS-ի խոսնակը «Ռիա Նովոստիին» հայտնել էր, որ ՀՀ ՊՆ-ի կողմից մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ զենքի մատակարարման մրցույթի չեղարկումից հետո, որին մասնակցել է այս ռուսական ընկերությունը, Հայաստանում քրեական գործ է հարուցվել՝ «ծառայության անփույթ վերաբերմունք» հոդվածով: Այնուհետև այդ տեղեկատվությունը պաշտոնապես հաստատվել է Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունում:
Ըստ իրավիճակին ծանոթ գործակալության աղբյուրի՝ գրությունն արդեն հասել է արտաքին գործերի նախարարություն և շուտով դիվանագիտական ուղիներով կփոխանցվի հայկական կողմին:
Գրության մեջ, որը ստորագրված է 2019 թվականի հոկտեմբերի 22-ին, Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Օլեգ Րյազանցևի կողմից և ուղղված է ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին, ասվում է, որ ORSIS-ի կողմից այս մրցույթին մասնակցելու հայտն «առանց հիմնավոր պատճառաբանության մերժվել է», իսկ ընկերությունն ընդգրկվել է Հայաստանի զինված ուժերի «անազնիվ մատակարարների ցուցակում»։
Փաստաթղթից նաև հետևում է, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն «ապօրինի դիմել է բանկ՝ պահանջելով վճարել բանկային երաշխիք՝ մրցույթին մասնակցելու համար», չնայած որ օրենքով ընկերությունը պարտավոր էր այդպիսի փոխհատուցում վճարել, եթե նա շահեր մրցույթում և ինքը հրաժարվեր ստորագրել պայմանագիրը:
«Խնդրում եմ Ձեզ դիտարկել ստեղծված իրավիճակը և ցուցումներ տալ՝ այն կարգավորելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների ընդունման վերաբերյալ», - ասվում է փաստաթղթում։

СМИ: Россия направит Армении ноту протеста из-за срыва оружейного тендера
Россия направит Армении ноту протеста в связи со срывом оружейного тендера, в котором участвовала российская компания ORSIS (входит в группу "Промтехнологии") и попросит министра обороны этой страны Давида Тонояна урегулировать данную ситуацию, следует из текста документа, копия которого есть в распоряжении РИА Новости.
В августе 2019 года официальный представитель ORSIS сообщил РИА Новости, что после срыва тендера минобороны Армении на поставку оружия на сумму в несколько миллионов долларов, в котором участвовала эта российская компания, в Армении возбудили уголовное дело по статье "халатное отношение к службе". Впоследствии данную информацию официально подтвердили в армянском военном ведомстве.
По словам источника агентства, знакомого с ситуацией, нота уже поступила в МИД и в ближайшее время будет передана по дипломатическим каналам армянской стороне.
В ноте, подписанной 22 октября 2019 года заместителем главы Минпромторга России Олегом Рязанцевым и адресованной министру обороны Армении Давиду Тонояну, говорится, что заявка на участие ORSIS в данном тендере была "без веских оснований отклонена", а сама компания "немотивированно включена в список недобросовестных поставщиков" Вооруженных сил Армении.
Из документа также следует, что Минобороны Армении "неправомерно обратилось в банк с требованием оплаты банковской гарантии участия в тендере", хотя по закону компания должна была выплатить такую компенсацию, если бы она выиграла тендер и сама отказалась от подписания контракта.
"Прошу вас рассмотреть сложившуюся ситуацию и дать указания о принятии мер, направленных на её урегулирование", - говорится в документе.