Doing Business 2020-ում Հայաստանը 47-րդն է
Համաշխարհային բանկի՝ այսօր հրապարակած «Գործարարություն 2020» (Doing Business) զեկույցում Հայաստանը 190 տնտեսությունների շարքում զբաղեցրել է 47-րդ տեղը։
«Գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության գնահատման միավորի առումով, որն, ըստ էության՝ երկրի կարգավորման կատարողականի բացարձակ մակարդակի գնահատականն է, Հայաստանի միավորը բարձրացել է «Գործարարություն 2019» -ի 73.2-ից և «Գործարարություն 2020»-ում կազմել է 74.5: Սա նշանակում է, որ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանն իր գործարարության կարգավորումները բարելավել է, ինչպես արտացոլված է բացարձակ արտահայտությամբ «Գործարարություն» զեկույցի ցուցանիշներում: Երկիրն իրապես շարունակում է կրճատել տարբերությունը կարգավորման համաշխարհային լավագույն արդյունքներից, ինչը դրական և խոստումնալից զարգացում է»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Բոսութղոն։
ՀԲ հայաստանյան գրասենյակից հայտնում են, որ 2018/2019 թթ. Հայաստանն իրականացրել է չորս բարեփոխում՝ բարելավելով գործարարության կարգավորման դաշտը: Մասնավորապես՝ ըստ «Գործարարություն» զեկուցի եզրահանգումների, Հայաստանը կարգավորման տեղական դաշտի նշանակալի բարելավումներ է իրականացրել հետևյալ ոլորտներում.
• Հայաստանը ուժեղացրել է շինարարության որակի հսկողությունը՝ ճարտարապետների և ճարտարագետների համար սահմանելով որակավորման ավելի խիստ պահանջներ.
• Հայաստանն ուժեղացրել է փոքր ներդրողների պաշտպանությունը՝ պահանջելով անկախ ուսումնասիրություն և փոխկապակցված անձանց հետ գործարքների անմիջական բացահայտում հանրությանը ՝ մեծացնելով բաժնետերերի իրավունքներն ու դերը կորպորատիվ խոշոր որոշումներում և հստակեցնելով սեփականության և վերահսկողության կառուցվածքները.
• Հայաստանը հարկերի վճարումն ավելի դյուրին է դարձրել է՝ ավելացված արժեքի հարկի գումարի վերադարձը տարածելով կապիտալ ներդրումների դեպքի վրա.
• Հայաստանն արտահանումն ավելի արագ է դարձրել՝ տալով մաքսային հայտարարագրերն առցանց ներկայացնելու հնարավորություն:
Բացի այդ, «Գործարարություն» ծրագրի թիմն այս տարի այցելել է Հայաստան և խորացրել Հայաստանում տարբեր թեմաների իր իմացությունը՝ նախորդ տարվա համեմատ ընդլայնելով հարցվողների շրջանակը մինչև 139-ը (8 տոկոսով), ովքեր գտնվում են Երևանում:
Տարածաշրջանն առավելագույն բարեփոխումներն աշխարհի մասշտաբով իրականացրել է հարկերի վճարման (ինը) ոլորտում, քանի որ տարածաշրջանի 22 տնտեսություններ այժմ տալիս են հարկերի էլեկտրոնային ներկայացման հնարավորություն, և պայմանագրերի կիրարկման ոլորտում (վեց), քանի որ Եվրոպան և Կենտրոնական Ասիան առևտրային գործերով առավել արդյունավետ դատական համակարգ ունեցող տարածաշրջանն է: Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնտեսություններն առանձնանում են նաև գույքի գրանցման դյուրինությամբ. գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի փոխանցումը միջինը կազմում է գույքի արժեքի 2.7 տոկոսը, ինչն ավելի քիչ է, քան ՏՀԶԿ բարձր եկամտով տնտեսությունների 4.2 տոկոս միջին ցուցանիշը:
Եվրոպան և Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի լավ կատարողականը նաև երկարաժամկետ հեռանկարում է դրսևորվել, քանի որ «Գործարարություն» ուսումնասիրության  իրականացման 17 տարիների ընթացքում բազմաթիվ երկրներ պակասեցրել են նվազագույն բաժնետիրական կապիտալի պահանջը և բարելավել են վարկերի վերաբերյալ հաշվետվությունների ներկայացման համակարգերը:
Տարածաշրջանը թերակատարում է ունենում շինարարական թույլտվությունների և էլեկտրականության միացման ոլորտներում: Անհրաժեշտ շինարարական թույլտվությունների ստացման համար տարածաշրջանում միջինը պահանջվում է 170 օր՝ ՏՀԶԿ բարձր եկամտով տնտեսություններում պահանջվող 152 օրվա համեմատ: Նմանատիպ ձևով, նոր պահեստային շինության միացումը էլեկտրական ցանցին Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում միջինը տևում է գրեթե 100 օր, ինչը 25 օրով ավելի է ՏՀԶԿ բարձր եկամտով տնտեսությունների նույն ցուցանիշից:

Armenia ranks 47th among 190 countries in the World Bank’s Doing Business 2020 report. New Zealand was named the easiest place to do business in for the fourth year in a row, followed by Singapore, Hong Kong and Denmark.
“On the ease of doing business score which assesses a country’s absolute level of regulatory performance - Armenia’s score went up from 73.2 in Doing Business 2019 to 74.5 in Doing Business 2020,” says Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “This means that over the course of last year Armenia has improved its business regulations as captured by the Doing Business indicators in absolute terms. The country is indeed continuing to narrow the gap with the global regulatory frontier which is a positive and promising development.”
In 2018/19, Armenia implemented four reforms improving the business regulatory framework, the World Bank office in Yerevan reported. More specifically, Doing Business finds that Armenia implemented substantive improvements in the local regulatory framework in the following areas:
• Armenia strengthened construction quality control by imposing stricter qualification requirements for architects and engineers;
• Armenia strengthened minority investor protections by requiring an independent review and immediate disclosure to the public of related party transactions, increasing shareholders’ rights and role in major corporate decisions and clarifying ownership and control structures;
• Armenia made paying taxes easier by extending value added tax cash refunds to cases of capital investment;
• Armenia made exporting faster by allowing the online submission of customs declarations.
Also, the Doing Business team visited Yerevan this year and deepened its knowledge across topics in Armenia by expanding the pool of contributors over the past year to 139 (by 8%) located in Yerevan.
The region implemented the most reforms world-wide in the areas of paying taxes (nine), as 22 economies in the region now allow electronic filing of taxes, and enforcing contracts (six), as Europe and Central Asian is the region with the most efficient commercial judicial system.  Europe and Central Asian economies also stand out on the ease of registering property: it costs 2.7% of property value on average to transfer a property, less than the 4.2% average among OECD high-income economies.
Economies in Europe and Central Asia accelerated an already strong momentum to improve their business climates, enacting 56 reforms and leading globally in reforms on paying taxes and enforcing contracts, the Doing Business 2020 study says.