2003 թվականի հունիսի 5-ին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն՝ Եվրոպական հանձնաժողովի հետ միասին, մշտական ներկայացուցիչների մակարդակով ընդունեց որոշում՝ ունենալ Քաղաքացիական արդարության եվրոպական օր: Այս մասին գրում է ԵԽ կայքը։
Ամեն տարի հոկտեմբերի 25-ին եվրոպական երկրներում երկրներում նշվող Արդարադատության օրը նպատակ ունի արդարադատությունը մերձեցնել մարդկանց, նրանց հնարավորություն ընձեռել սովորել իրենց իրավունքների մասին`պրոցեդուրաների համակարգչային մոդելավորմամբ, ուսանողների, իրավաբանների և հանրության համար տեղեկատվական նստաշրջանների միջոցով, ինչպես նաև դատարաններում բաց դռների օրեր կազմակերպելով:
Եվրախորհուրդն ու Եվրահանձնաժողովն իրենց անդամ պետություններին առաջարկում են տեղեկացնել այս թեմայով կազմակերպված ցանկացած գործունեության մասին:

October 25 marks European Day of Justice
On 5 June 2003, the Ministers' Deputies of the Council of Europe (CoE) decided to launch a European Day of Civil Justice, jointly with the European Commission.
Celebrated yearly on 25 October by member states organising a series of events in this framework, this manifestation aims to bring justice closer to citizens, to inform them on their rights through simulation of procedures and information sessions open to students, professionals of justice and general public and also through open doors to their courts, the CoE website reported.
The Council of Europe and the European Commission invite their member states to inform them of all events organised in this context.