Մենք երբեք չենք շեղվել խաղաղ կարգավորման գործընթացից. Մնացականյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել BBC լրատվական ծառայության Hard Talk հաղորդմանը, որի ընթացքում բացի արտաքին դիվանագիտական քաղաքականությունից, խոսել է նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ստեղծման մասին, Պետական վերասկողական ծառայության նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանի գործից, իրավունքի գերակայությունից ու արցախյան հարցից։
Ստորև ներկայացնում ենք հարցարզրույցից մեկ հատված, իսկ ամբողջական հարցազրույցը՝ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում։
Սթիվըն Սակուր. Պարո՛ն նախարար, Դուք ասում եք, որ խաղաղություն եք ուզում: Այդ դեպքում բացատրեք, թե ինչու օգոստոսին, ընդամենը մի քանի ամիս առաջ, վարչապետը բարձր մակարդակով արված ելույթում առանց որևէ երկմտանքի հայտարարեց. «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջ»:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ճիշտ է:
Սթիվըն Սակուր. Արդյո՞ք նա խաղաղություն է ցանկանում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Նա իրապես խաղաղություն է ցանկանում, քանի որ Հայաստանի վարչապետը շարունակաբար պնդում է, որ կարգավորումը, որին մենք պետք է հասնենք, պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Ղարաբաղի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Մենք սպասում ենք Ադրբեջանի կողմից ազդակի, հայտարարության, որտեղ նույնպես անդրադարձ կլինի նաև մեր շահերին, մեր մտահոգություններին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության հետ: Նրանք հրաժարվում են դա անել:
Սթիվըն Սակուր. Այժմ անցնենք առավել լայն պատկերի։ Ինձ թվում է՝ Հայաստանը գալիք տարիներին առերեսվելու է ռազմավարական ընտրության այն առումով, որ Դուք ունեք նոր կառավարություն, և պետք է որոշեք, թե արդյոք ձեր երկրի ռազմավարական շահն է ձեր առաջնահերթությունները կապել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ-ի հետ, որի անդամ եք հանդիսանում, և, եթե չեմ սխալվում՝ այժմ նախագահում եք, և մեծագույն ջանքեր գործադրել հարաբերություններ զարգացնելու ուղղությամբ, թե երկարաժամկետ հեռանկարում, ըստ էության, շարժվելու եք դեպի արևմուտք՝ ԵՄ և ՆԱՏՕ։ Ի՞նչ եք պատրաստվում անել:
Զոհրաբ Մնացականյան. Գիտեք, մեր աշխարհը երկբևեռ չէ, այն սև և սպիտակ չէ։ Մեր արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է մեր անվտանգության ճարտարապետության ամբողջականության ապահովման համար գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման վրա։ Մենք համապարփակ, դաշնակցային հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի հետ, որը մեր արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է, միասին աշխատում ենք Եվրասիական տնտեսական միության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում։ Հավասարապես, Եվրամիությունն առանցքային կարևորություն ունեցող գործընկեր է, Հայաստանի և տարածաշրջանի անվտանգության մատակարարող։ Հավասարապես, Միացյալ նահանգները շատ կարևոր գործընկեր են Հայաստանի համար...
Սթիվըն Սակուր. Ես հասկանում եմ, պարոն նախարար, բայց անկեղծ ասած, այլաբանություն օգտագործելով, եթե փորձեք երկու ձի հեծնել, ավելի մեծ վնասվածք ստանալու վտանգի առջև կարող եք կանգնել: Թույլ տվեք պարզապես մեջբերել ձեր իսկ փոխվարչապետի խոսքերը, ով վերջերս ասել է. «նոր կառավարության գալուց ի վեր, Հայաստանը բոլորովին այլ մակարդակի հարաբերություններ ունի Եվրամիության հետ»: Նա նշեց, որ «այս նոր քաղաքական թիմը», այսինքն՝ դուք և մյուս նախարարները, «և այս նոր քաղաքական իրավիճակը այժմ ամբողջովին համահունչ է ԵՄ մոտեցումներին»: Իրականում այդպես չէ՞:
Զոհրաբ Մնացականյան. Որևէ հակասություն չկա: Եվրամիությունը Հայաստանի հետ հարաբերություններ չի կառուցել այնպես, որ պնդի, որ մենք պետք է հարաբերություններ ունենանք միայն այս ուղղությամբ` առանց այլ ուղղությունների, քանի որ մեր արտաքին քաղաքականության ամենամեծ մարտահրավերը և շատ կարևոր առաջնահերթությունը մի գործընկերոջ հետ հարաբերությունները մեկ այլ գործընկերոջ հետ հարաբերությունների հաշվին չկառուցելն է: Սա շատ բարդ գործողություն է, բայց սա այն է, ինչը պահանջում է մեր ազգային անվտանգությունը:

«Наш мир – не черно-белый»: интервью главы МИД Армении программе Би-би-си HARDtalk
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян стал гостем программы HARDtalk (Трудный разговор) на BBC, в ходе которой, помимо внешней политики, коснулся создания Антикоррупционной комиссии, дела бывшего главы Государственной контрольной службы Давида Санасаряна, верховенства права и арцахской проблемы.
Ниже приводим отрывок из интервью, с полным текстом которого можно ознакомиться на сайте МИД Армении.
Стивен Сакур: Господин министр, Вы говорите, что хотите мира. В таком случае объясните, почему в августе, всего несколько месяцев назад, премьер-министр в речи на высоком уровне без колебаний заявил: «Карабах – это Армения, и все».
Зограб Мнацаканян: Правильно.
Стивен Сакур: Желает ли он мира?
Зограб Мнацаканян: Он действительно желает мира, потому что премьер-министр Армении постоянно подчеркивает, что урегулирование, которого мы должны достичь, должно быть приемлемым для народа Армении, народа Карабаха и народа Азербайджана. Мы ждем сигнала от Азербайджана, заявления, в котором также будет обращение к нашим интересам, нашим опасениям, связанным с безопасностью народа Нагорного Карабаха. Они отказываются это делать.
Стивен Сакур: Теперь перейдем к более широкой картине. Мне кажется, что в предстоящие годы Армения столкнется со стратегическим выбором – в том плане, что у Вас новое правительство и Вам нужно решить, связывают ли вас с РФ и ЕАЭС, членом которого вы являетесь и в котором, если не ошибаюсь, сейчас председательствуете, стратегические интересы вашей страны или в долгосрочной перспективе, по сути, будете двигаться в направлении Запада – ЕС и НАТО. Что собираетесь делать?
Зограб Мнацаканян: Вы знаете, наш мир – не биполярный, он не черно-белый. Наша внешняя политика основана на укреплении партнерских отношений для обеспечения целостности нашей архитектуры безопасности. У нас всеобъемлющие, союзнические отношения с Россией, что является одним из важных направлений нашей внешней политики, мы работаем вместе в рамках Евразийского экономического союза и Организации Договора о коллективной безопасности. В равной степени ЕС является имеющим ключевое значение партнером, поставщиком безопасности Армении и региона. В равной степени Соединенные Штаты являются очень важным партнером для Армении ...
Стивен Сакур: Я понимаю, господин министр, но, честно говоря, используя аллегорию, если попытаетесь оседлать двух лошадей одновременно – рискуете получить более серьезную травму. Позвольте мне просто процитировать слова вашего вице-премьера, который недавно сказал: «с момента прихода нового правительства у Армении отношения совершенно другого уровня с Евросоюзом». Он отметил, что «эта новая политическая команда», то есть вы и другие министры, «и эта новая политическая ситуация в настоящее время полностью созвучны подходам ЕС». В действительности это не так?
Зограб Мнацаканян. Здесь нет какого-либо противоречия. Европейский Союз не строил отношений с Арменией так, чтобы настаивать на том, что у нас должны быть отношения только в этом направлении – без других направлений, поскольку самый большой вызов для нашей внешней политики и очень важный приоритет – это не строить отношения с одним партнером за счет отношений с другим партнером. Это очень сложно, но это то, чего требует наша национальная безопасность.