Համաշխարհային բանկը վերահաստատում է Doing Business 2020 զեկույցի Հայաստանի տվյալները
Doing Business 2020 ամենամյա զեկույցում, որը չափում է երկրի ընդհանուր մթնոլորտը բիզնեսի իրականացման դյուրինության առումով, Հայաստանի մասով որեւէ անճշտություն չկա: Այս մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ին հայտնել են Համաշխարհային բանկի մասնավոր ոլորտի զարգացման ավագ մասնագետ Վալենտինա Սալթայնը։
Հիշեցնենք, որ կառավարության վերջին նիստի ժամանակ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշել էր, որ Doing Business-ի հրապարակած ցուցանիշում տեխնիկական սխալ են հայտնաբերել։
«Դրա մասին Համաշխարհային բանկի մեր գործընկերներին տեղյակ կպահենք, եթե այդ սխակն ուղղեն, մենք կհայտնվենք աղյուսակի 37-րդ տեղում»,-ասաց Ջավադյանը։
Նրա հայտարարությանը գործադիրի անդամները ծիծաղով արձագանքեցին։
Հիշեցնենք, որ Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Գործարարություն 2020» (Doing Business) զեկույցում Հայաստանը 190 տնտեսությունների շարքում զբաղեցրել է 47-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա 41-րդի համեմատ:

World Bank confirms the veracity of Armenia data in Doing Business 2020 report
Doing Business 2020 report that assesses the ease of doing business in the countries around the world, does not contain inaccurate information regarding Armenia data, Valentina Saltyan, Senior Specialist of Private Sector Development at World Bank told Voice of America.
To remind, the Chairman of the Armenian Central Bank Artur Javadyan earlier asserted that the report contained technical mistakes in the section of Armenia.
“We will report back to colleagues at World Bank and if the mistake is corrected we will move to the 37th place in the list,” Javadyan said during the Cabinet session.
To remind, the latest report ranked Armenia the 47th among 190 countries with a score of 74.5 to compare with 73.2 of the previous year.