Վարչական դատարանի դատավոր Արթուր Ավագյանի մասնակցությամբ միջադեպի վերաբերյալ մամուլում տարածված տեղեկության մասին Բարձրագույն դատական խորհուրդն իրազեկված է, այժմ կատարվում են համապատասխան ուսումնասիրություններ։
«Վստահ ենք, որ դեպքի մասնակիցները կդրսևորեն պետական ծառայողին հարիր զուսպ վարքագիծ՝ զերծ մնալով դեպքի առնչությամբ ցանկացած հայտարարությունից: ԶԼՄ ներկայացուցիչներին կոչ ենք անում այս փուլում ձեռնպահ մնալ կատարվածի վերաբերյալ հրապարակումներ և մեկնաբանություններ անելուց, մինչև կճշտվեն միջադեպի բոլոր հանգամանքները»,-ասված է ԲԴԽ աշխատակազմի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Հիշեցնենք, որ ըստ Shamshyan.com-ի հոկտեմբերի 26-ին ա ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ ժամը 14։38-ի սահմաններում արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության 9-11 խումբը դեպքի վայր գնալիս լուսային փարոսիկները միացրած՝ «Առինջ մոլ»-ի մոտ ճանապարհ է խնդրել Mazda մակնիշի 12 NN 021 համարանիշի ավտոմեքենայի վարորդից, սակայն վարորդը դուրս է եկել ավտոմեքենայից, հարձակվել իրենց մասնագիտական աշխատանքը կատարող փրկարարների վրա և ձեռքին եղած զենքի նմանվող առարկան ուղղել նրանց վրա։
Ժամեր անց ոստիկանության Կոտայքի բաժին է ներկայանում Երևան քաղաքի բնակիչ՝ 35-ամյա Արթուր Ավագյանը և հայտնում, որ Mazda մակնիշի ավտոմեքենան վարել է ինքը և այդ միջադեպի ժամանակ իր մոտ եղել է «Բրունի 84» տիպի ատրճանակ, սակայն ինքը որևէ մեկի վրա այն չի ուղղել և ոչ մեկի չի սպառնացել։

Высший судебный совет Армении изучает инцидент с участием судьи
Высший судебный совет Армении проинформирован о тиражируемых в СМИ сведениях касательно инцидента с участием судьи Административного суда Артура Авагяна, в данный момент проводятся соответствующие проверки.
«Уверены, что участники инцидента продемонстрируют подобающее государственным служащим сдержанное поведение, воздержавшись от любого заявления в связи с инцидентом. Призываем представителей СМИ на данном этапе воздержаться от публикаций и комментариев касательно случившегося, пока не будут уточнены все обстоятельства инцидента», – говорится в распространенном пресс-службой ВСС сообщении.
Напомним, как сообщает Shamshyan.com, 26 октября в центр оперативного управления города Еревана полиции РА  поступило сообщение, что в 14:38 по местному времени группа спасательной службы «911» МЧС по пути к месту происшествия с включенным проблесковым маячком (мигалкой) на автомобиле попросила водителя автомобиля Mazda (государственный номер 12 NN 021) уступить им дорогу. Однако водитель вышел из своего автомобиля и напал на исполняющих свой профессиональный долг спасателей, направив в их сторону похожий на оружие предмет.
Спустя несколько часов в отделение Полиции по Котайкской области явился житель города Ереван – 35-летний Артур Авагян, сообщивший, что он был за рулем автомобиля Mazda, и во время инцидента при нем был пистолет «Бруни 84», однако он не направлял его ни на кого и никому не угрожал.