Բոլոր ոլորտներում երկրի ստանդարտները պետք է բարձրացնել. Փաշինյան
«Բյուջեի նախագծում տնտեսական աճի ցուցանիշների հետ կապված դուք կտեսնեք որոշակի պահպանողական մոտեցում, որոնք մեր քաղաքական և տնտեսական ամբիցիաների ֆոնին հնարավոր է իրականում մի փոքր ավելի ցածր են»,- այս մասին այսօր ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց՝այս տարի ընդունված միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում արձանագրել են, որ իրենց քաղաքական խնդիրն է՝ անցում կատարել բարձր տնտեսական աճի մոդելին, և այդ մոդելն, ըստ էության, արձանագրված է 2020-2022թթ. Ժամանակահատվածում։
«Մենք հույս ունենք այդ հատվածում հասնել, համապատասխանաբար, 7, 8 և 9 տոկոս տնտեսական աճի։ Անկեղծ ասած, սա ես համարում եմ իրատեսական, նաև հաշվի առնելով այն տրամադրությունները, որ մենք ունենք այսօր մեր տնտեսության մեջ: Եթե անկեղծ ասեմ, ես համարում եմ, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական հեղափոխությունը թափ է հավաքում, այն իրողություն է, և այդ հեղափոխությունը կարելի է հիմա տեսնել արդեն նաև անզեն աչքով»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում հսկայական ներդրումներ են կատարվում: Ըստ նրա՝ այսօր ամենամեծ խնդիրը կապիտալ ծախսերի իրականացումն է այն ծավալներով, որ նախատեսել են. «Բայց նաև ուզում եմ արձանագրել, որ չնայած մենք որոշակիորեն կապիտալ ծախսերը թերակատարում ենք, նախորդ տարվա համեմատ արդեն իսկ ունենք էական և շոշափելի փաստացի կապիտալ ծախսերի ծավալի որոշակի աճ»:
Վարչապետը ներկայացրեց, թե կապիտալ ծախսերի թերակատարումն ինչի հետ է կապված:
«Առաջինն, արդեն ասել եմ մի քանի անգամ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի: Եթե նախկինում ենթադրաբար այսպես կոչված ատկատները համընդհանուր ընդունված իրողություն էր, այսօր դա իրողություն համարել չի կարելի: Ես չեմ կարող բացառել, որ այդպիսի երևույթներ կլինեն, բայց այդպիսի երևույթների մեջ ներգրավված պաշտոնյաները պետք է վստահ լինեն մի բանում, որ այսօր, վաղը, մի շաբաթից, մի ամսից, որևէ պահի իրենց հետևից գալու են, որևէ մեկը հանկարծ չկասկածի, որ կարող է խուսափել այսպիսի պատասխանատվությունից: Եվ երկրորդը՝ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կապիտալ ծախսերի առումով ես տեսնում եմ այսպիսի խնդիր. մենք մեր երկրում ստանդարտները որոշակիորեն բարձրացնելու խնդիր ունենք: Որովհետև, օրինակ, ինչքան էլ տարօրինակ թվա, այսօր ճանապարհաշինության հետ կապված հանրությունը նաև սոցիալական ցանցերում, ամենուր, բնականաբար, շատ մեծ գոհունակություն է հայտնում:
Ես ուզում եմ արձանագրել, որ ճանապարհաշինության այն ստանդարտը, որ այսօր հաստատված է Հայաստանում, ես ինքս գոհ չեմ, չնայած ի տարբերություն նախկինի, հիմա մենք ճանապարհաշինության որակի անհամեմատ, հսկայական փոփոխություն ունենք, բայց այդ ստանդարտին մենք չենք կարող համաձայնվել և մենք պետք է ստանդարտները բարձրացնենք: Խոսքը վերաբերում է հարթության ստանդարտին և այլն, և այդպես շարունակ մնացած բոլոր ոլորտներում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ ընդհանրապես, բոլոր ոլորտներում երկրի ստանդարտները պետք է բարձրացնեն, ինքներս մեր աշխատանքի ստանդարտները պետք է բարձրացնենք:
«Մենք պետք է բարձրացնենք կառավարության աշխատանքի որակի ստանդարտները, ԱԺ-ի աշխատանքի որակի ստանդարտները, տեղական ինքնակառավարման, ոստիկանության, իրավապահ համակարգի, քննչական մարմինների և այդպես շարունակ: Եվ այս ճանապարհին մենք հետևողականորեն գնալու ենք առաջ: Իհարկե, այդ ընթացքում կլինեն երևույթներ, որոնք գուցե առաջին հայացքից իրենց մոտիվացիոն և արդյունավետության հեռանկարի առումով այդքան էլ հասկանալի չեն լինի կամ անսովոր կլինեն, բայց ես կարծում եմ, որ ժամանակի ընթացքում այդ փոփոխություններն իրենց կարդարացնեն: Մենք պետք է պետական ազնիվ ծառայության վարկանիշը բարձրացնենք: Իհարկե, դա մենք չենք կարող անել մի գործողությամբ և միանգամից, բայց այս պրոցեսը մենք պետք է շարունակենք և այն բարեփոխումները, որ մենք հիմա անում ենք՝ սոցիալական ապահովության ոլորտում, կրթության ոլորտում, առողջապահության ոլորտում և մնացած բոլոր ոլորտներում, շատ կարևոր են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջում վարչապետը նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացման և ապագայի վերաբերյալ, որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, լավատես է և վստահ է առավել քան երբևէ:
«Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը շատ լավ թափ է հավաքել, և բոլորիս խնդիրն է ամեն ինչ անել, որպեսզի ոչ միայն այդ թափը չկոտրվի, այլև հընթացս արագանա և մենք հասնենք այնպիսի ցուցանիշների, որ Հայաստանում սոցիալտնտեսական բարեփոխումները, սոցիալտնտեսական փոփոխություններն ընթանան ավելի արագ, ավելի արդյունավետ և Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիների համար լինեն ավելի տեսանելի»,- նշեց նա։

Премьер Армении: Мы должны повысить стандарты во всех сферах
«В проекте бюджета в связи с показателями экономического роста вы увидите определенный консервативный подход, они на фоне наших политических и экономических амбиций, возможно, несколько низкие», – заявил сегодня  на обсуждении проекта госбюджета на 2020 год в профильной комиссии Национального Собрания Армении премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, в программе среднесрочных расходов, принятой в этом году,  мы констатировали, что их политическая задача – совершить переход к модели высокого экономического роста, и эта модель, по сути, зафиксирована на период с 2020 по 2022 годы.
«На этот период мы надеемся достичь экономического роста в 7, 8 и 9% соответственно. Честно говоря, учитывая также и те настроения, которые сегодня есть в нашей экономике, я это считаю вполне реалистичным. Честно говоря, считаю, что сегодня экономическая революция в Республике Армения набирает обороты, это реальность, и эту революцию сегодня можно увидеть уже и невооруженным глазом», – сказал Никол Пашинян.
Как отметил премьер, в Армении осуществляются огромные инвестиции. По его словам, сегодня самой большой нашей проблемой является реализация капитальных расходов в тех объемах, которые мы предусмотрели. «Но я хочу констатировать также, что, несмотря на то, что мы в определенной степени не выполняем капитальные расходы, но по сравнению с прошлым годом у нас есть существенный и ощутимый, уже определенный рост объемов капитальных расходов», – сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении представил при этом, чем обусловлено невыполнение капитальных расходов.
«Во-первых, я уже говорил несколько раз,  –  борьбой с коррупцией. Если раньше, предположительно, так называемые откаты были общепринятыми реалиями, то сегодня это уже нельзя считать реальностью. Не могу исключить, что подобные явления будут, но вовлеченные в подобные явления должностные лица должны быть уверены в одном: сегодня, завтра, через неделю, через месяц, в какой-то момент за ними все равно придут, пусть никто даже не сомневается, что сможет избежать ответственности.
Во-вторых, в плане среднесрочных и долгосрочных капитальных расходов я вижу такую проблему: в нашей стране у нас есть проблема определенного повышения стандартов. Потому что, например, каким бы странным это ни казалось, но сегодня общественность – и в социальных сетях, и повсюду – выражает очень большое удовлетворение в связи с дорожным строительством.
Я хочу констатировать, что лично я не доволен стандартом, существующим в сфере дорожного строительства в Армении. И хотя, по сравнению с прошлым, сейчас мы видим несравнимо огромное изменение качества дорожного строительства, мы не можем согласиться с существующим стандартом и должны его повысить. Речь идет о стандарте гладкости и т.д. И так во всех остальных сферах», – указал премьер.
Глава правительства одновременно отметил, что мы должны повысить стандарты нашей страны во всех сферах, включая стандарты своей работы.
«Мы должны повысить стандарты качества работы правительства, стандарты качества работы НС, органов местного самоуправления, полиции, правоохранительной системы, следственных органов и так далее. И этим путем мы будем продвигаться последовательно. Конечно, за это время будут и явления, которые, на первый взгляд, в плане их мотивации и перспективы эффективности не будут столь понятными или обычными, но я думаю, что с течением времени эти изменения оправдают себя. Мы должны повысить рейтинг честной государственной службы. Конечно, мы не сможем сделать это лишь одним действием и сразу, но этот процесс мы должны продолжить, и реформы, которые мы сейчас осуществляем в сферах социального обеспечения, образования, здравоохранения и во всех остальных отраслях, очень важны», – подчеркнул Никол Пашинян.
Резюмируя, Никол Пашинян отметил, что он, как премьер-министр Армении, в вопросе экономического развития и будущего Армении, настроен оптимистично и уверен, чем когда-либо.
«Экономика Армении набрала обороты, и наша общая задача – сделать все, чтобы не только не пострадал этот размах, но и развивался поступательно, мы достигли таких показателей, чтобы социально-экономические реформы осуществлялись быстрее, эффективнее и для всех граждан РА были более ощутимее», – отметил он.