«Փաստ». Վենետիկի հանձնաժողովը կոշտ հայտարարություն կանի և իր կարծիքը կներկայացնի ՍԴ նախագահի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ
09:21 29/10/2019
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Արդեն տևական ժամանակ է՝ Հայաստանի ամենաքննարկվող թեման Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացներն ու Հրայր Թովմասյանի հրաժարականի պարտադրանքն է, որը նախաձեռնել են իշխանությունները։
Հասկանալի է, որ ուժային կենտրոններն ու կառույցները չեն կարող անտարբեր մնալ այս ամենի առումով: Նրանք, կարծես, առայժմ զբաղված են տեղեկություններ «ամբարելով»: Օրերս, սակայն, ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլն արդեն իսկ հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ իր մտահոգությունները հայտնելով Թովմասյանի անձի նկատմամբ տեղի ունեցած ոչ իրավաչափ գործողությունների մասով։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, առաջիկայում կոշտ հայտարարությամբ հանդես կգա և իր կարծիքը կներկայացնի նաև Վենետիկի հանձնաժողովը, որն արդեն մեկ անգամ թեմայի հետ կապված որոշակի մեսիջներ էր հղել ՀՀ իշխանություններին։ Ի դեպ, մեր տեղեկություններով, Բրյուսելում նույնպես այս առիթով լուրջ անհանգստացած են և բավականին ուշադիր հետևում են զարգացումներին:
Մեր աղբյուրը փոխանցել է նաև, որ չի բացառվում՝ պաշտոնական Բրյուսելը նույնպես հանդես գա հայտարարությամբ»:

«Паст»: Венецианская комиссия выступит с жестким заявлением и выразит свое мнение в связи с создавшейся вокруг председателя КС ситуацией
11:57 29/10/2019
Газета «Паст» пишет, что происходящие вокруг Конституционного суда развития и инициированное властями Армении требование отставки Грайра Товмасяна уже длительное время являются самой обсуждаемой темой в Армении.
Понятно, что силовые центры и структуры не могут оставаться безразличными ко всему происходящему. Они, вроде, пока заняты «складированием» информации. На днях, однако, председатель Европейской народной партии Джозеф Дол уже выступил с заявлением, выразив свою обеспокоенность в связи с неправомерными действиями в отношении Грайра Товмасяна.
По сведениям издания, в ближайшее время с жестким заявлением выступит и выразит свое мнение также Венецианская комиссия, которая уже один раз направила властям Армении определенные месседжи по этой теме.
«Кстати, по нашим данным, в Брюсселе также серьезно обеспокоены по этому поводу и довольно внимательно следят за развитиями. Как передал наш источник, официальный Брюссель выступит с заявлением по этой теме», - отмечает издание.