Էլիբեգովա. Եթե Սիրիայում Թուրքիայի մոտ ամեն ինչ հաջողվի, Ադրբեջանը փորձելու է իր ուժերն Արցախում
Սիրիայում Թուրքիայի գործողությունները ոգևորել էին Ադրբեջանում որոշակի քաղաքական, փորձագիտական, ԶԼՄ-ների շրջանակի՝ ակնկալելով ու ակնարկելով, որ հաջորդը Արցախն է։ «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի «Փոփոխվող Մերձավոր Արևելքը և Հայաստանի անվտանգային միջավայրը» թեմայով քննարկմանն ասաց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան։ Նա նշեց, որ եթե Թուրքիայի մոտ ամեն ինչ հաջողվի, Ադրբեջանը փորձելու է իր ուժերն Արցախում։
Թեև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը փորձեց արձագանքել, որ առաջիկայում լայնամասշտաբ էսկալյացիա չի ակնկալում, սակայն, ադրբեջանագետի խոսքով, չեն կարող բացառել, որ դա կարող է լինել կես տարուց, որովհետև իրավիճակը արագ փոփոխվում է, հաճախակի անկանախատեսլի։
Ա. Էլիբեգովան նշեց, որ Հայաստանն այսօր չունի ընդհանուր ռազամավարություն, քարոզչական ռազմավարություն ղարաբաղյան հարցում, ինչը կարևոր է՝ հստակեցնելու, որ հենց դրա վրա է կառուցվելու Հայաստանի արտաքին քարոզչական արշավը։
«Մեզ պետք է տեսնել այդ տեսլականը, հասկանալ՝ ուր ենք գնում Արցախի հարցում, ինչ ենք ուզում, ոնց ենք պատկերացնում։ Ցանկալի չէ շաբաթը մեկ իրարամերժ հայտարարություններ անելը»,- ասաց Ա. Էլիբեգովան։
Խոսելով Ադրբեջանի ներսում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, նա նշեց, որ հետաքրքրի պրոցեսներ են գնում, կարևոր վերադասավորումներ, վերադիրքավորումներ են տեղի ունենում։ Ա. Էլիբեգովայի խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ազատվում է հին կադրերից, որոշել է տնտեսությունը ռեֆորմների ենթարկել։
Նա ասաց, որ Ադրբեջանի ներսում իշխանությունը մոնոլիտ չէ, ինչպես թվում է դրսից, դեկտեմբերին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններն ընդդիմության համար շանս են ուժերը փորձելու համար։

Анжела Элибегова: Если у Турции все успешно получится, Азербайджан испытает свои силы в Арцахе
Действия Турции в Сирии определенные политические, экспертные круги, СМИ в Азербайджане встретили с воодушевлением, ожидая и намекая, что следующим будет Арцах. Об этом на организованном в аналитическом центре «Восканапат» обсуждении на тему «Изменяющийся Ближний Восток и среда безопасности Армении» заявила эксперт по геополитике Южного Кавказа Анжела Элибегова.
Она указала при этом: если у Турции все успешно получится, Азербайджан испытает свои силы в Арцахе.
Хотя министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что в ближайшее время не видит «явной или неявной опасности возобновления крупномасштабных боевых действий», однако, по словам эксперта, нельзя исключать , что это может произойти через полгода, потому что ситуация быстро меняется, часто непредсказуемо.
A. Элибегова отметила, что сегодня у Армении нет общей стратегии, пропагандистской стратегии по карабахскому вопросу, что важно – в плане уточнения, что именно на этой основе будет строиться внешнеполитическая кампания Армении.
«Нам нужно ознакомиться с этим видением, понять, куда мы движемся в вопросе Арцаха, что мы хотим, как мы это себе представляем. Нежелательно делать раз в неделю противоречащие друг другу заявления», – сказала она.
Говоря о процессах, происходящих в Азербайджане, она отметила, что идут интересные процессы, происходят важные перестановки, рокировки. По словам Элибеговой, президент Азербайджана Ильхам Алиев избавляется от старых кадров и решил реформировать экономику.
Как указала Элибегова, власть в Азербайджане – не монолитна, как это кажется внешне, предстоящие в декабре муниципальные выборы – хороший шанс для оппозиции испытать свои силы.