Էլիբեգովա. Եթե Սիրիայում Թուրքիայի մոտ ամեն ինչ հաջողվի, Ադրբեջանը փորձելու է իր ուժերն Արցախում
Սիրիայում Թուրքիայի գործողությունները ոգևորել էին Ադրբեջանում որոշակի քաղաքական, փորձագիտական, ԶԼՄ-ների շրջանակի՝ ակնկալելով ու ակնարկելով, որ հաջորդը Արցախն է։ «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի «Փոփոխվող Մերձավոր Արևելքը և Հայաստանի անվտանգային միջավայրը» թեմայով քննարկմանն ասաց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան։ Նա նշեց, որ եթե Թուրքիայի մոտ ամեն ինչ հաջողվի, Ադրբեջանը փորձելու է իր ուժերն Արցախում։
Թեև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը փորձեց արձագանքել, որ առաջիկայում լայնամասշտաբ էսկալյացիա չի ակնկալում, սակայն, ադրբեջանագետի խոսքով, չեն կարող բացառել, որ դա կարող է լինել կես տարուց, որովհետև իրավիճակը արագ փոփոխվում է, հաճախակի անկանախատեսլի։
Ա. Էլիբեգովան նշեց, որ Հայաստանն այսօր չունի ընդհանուր ռազամավարություն, քարոզչական ռազմավարություն ղարաբաղյան հարցում, ինչը կարևոր է՝ հստակեցնելու, որ հենց դրա վրա է կառուցվելու Հայաստանի արտաքին քարոզչական արշավը։
«Մեզ պետք է տեսնել այդ տեսլականը, հասկանալ՝ ուր ենք գնում Արցախի հարցում, ինչ ենք ուզում, ոնց ենք պատկերացնում։ Ցանկալի չէ շաբաթը մեկ իրարամերժ հայտարարություններ անելը»,- ասաց Ա. Էլիբեգովան։
Խոսելով Ադրբեջանի ներսում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, նա նշեց, որ հետաքրքրի պրոցեսներ են գնում, կարևոր վերադասավորումներ, վերադիրքավորումներ են տեղի ունենում։ Ա. Էլիբեգովայի խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ազատվում է հին կադրերից, որոշել է տնտեսությունը ռեֆորմների ենթարկել։
Նա ասաց, որ Ադրբեջանի ներսում իշխանությունը մոնոլիտ չէ, ինչպես թվում է դրսից, դեկտեմբերին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններն ընդդիմության համար շանս են ուժերը փորձելու համար։

Expert: If Turkey succeeds in Syria, Azerbaijan will try its chance at Artsakh
The Turkish military operation in Syria inspired certain political, expert and media circles in Azerbaijan, who hinted that the next in line is Artsakh, an expert on Azerbaijan Anzhela Elibegova told a discussion entitled “The Changing Middle East and Armenia's Security Environment" hosted by Voskanapat analytical center on Tuesday.
The expert said if Turkey succeeds in Syria, Azerbaijan will try its chance at Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Although Russian Foreign Minister Sergey Lavrov ruled out any major escalation of tensions on the Artsakh-Azerbaijan contact line, Elibegova says it could happen in half a year, since the situation is changing rapidly and often unpredictably.
The expert stressed today Armenia does not have a common propaganda strategy on the Karabakh issue as an important tool to make clear that it is on this basis that Armenia's foreign propaganda campaign will be anchored.
“We need to see that vision, understand where we are going regarding the Artsakh conflict, what we want and how we plan to achieve it. It is not desirable to make contradictory statements once a week,” Elibegova said.
Speaking about the domestic political processes in Azerbaijan, the expert said the country is witnessing important rearrangements, adding Azerbaijani President Ilham Aliyev is getting rid of old personnel in an effort to make economic reforms.
Elibegova noted the Azerbaijani authorities are not as monolithic, as it could seem, adding the opposition stands a chance in the local self-government elections slated for December.