Հայաստանից առաջին անգամ երաժշտական խումբ է մասնակցել «Սերվանտինո» փառատոնին
Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային տրիոն (Արմինե Գրիգորյան-դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյան-ջութակ, Կարեն Քոչարյան - թավջութակ) հոկտեմբերին 2- 20-ը հրավիրվել է Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Սոչի, Կրասնոդար, Մեխիկո, Մերինդա, Կանկուն, Գուանաջուատո քաղաքներ համերգների: Դաշնամուրային տրիոյից հայտնում են, որ համերգները նվիրված էին Կոմիտաս Վարդապետի 150-ամյակին և Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային տրիոյի հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանին: Համերգները նպաստել են հայ երաժշտարվեստի տարածմանը և կատարողական ուժերի ճանաչման ընդարձակմանը:
Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային տրիոն մասնակցել է նաև Մեքսիկայում 47-րդ անգամ անցկացվող հռչակավոր «Սերվանտինո» փառատոնին, որին առաջին անգամ հրավիրված էր երաժշտական խումբ Հայաստանից:
Շրջագայությունը կազմակերպվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարարության, Մեքսիկայում Հայաստանի դեսպանության և Եվրոպական մշակությային աջակցության հիմնադրամի աջակցությամբ:

The Piano Trio named after Aram Khachaturian comprised of Armine Grigoryan (piano), Karen Shahgeldyan (violin) and Karen Kocharyan (cello) performed concerts in Moscow, St. Petersburg, Sochi, Krasnodar, Mexico city, Guanajuato, Merinda from October 2-20. The series of concerts were dedicated to the 150th anniversary of Armenian composer Komitas and the 20th anniversary of the establishments of the Trio.
As the Piano Trio reported in a press release, the concerts contributed to the promotion and recognition of Armenian music and musical performance. Moreover, the Trio was the first group from Armenia that took part in the Festival Internacional Cervantino (FIC), popularly known as El Cervantino, which takes place every year in the city of Guanajuato, Mexico.
It is noted that the tour was organised with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Armenian Embassy to Mexico and European Foundation for Support of Culture.