2020-ի բյուջեի նախագծով Շրջակա միջավայրի նախարարությանը կտրամադրվի 6,9 մլրդ դրամ
Շրջակա միջավայրի նախարարությանը 2020 թվականի բյուջեի նախագծով հատկացվող  ընդհանուր բյուջեն 6,9 մլրդ դրամ է, որից 1,6 մլրդը Գերմանական զարգացման բանկի կողմից դրամաշնորհի միջոցով տրվող գումարն է: Ազգային ժողովում բյուջեի նախագծի «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի  քննարկմանը հայտարարեց Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Նա ներկայացրեց, որ տարվա ընթացքում գերատեսչությունն ունենալու է 5 ծրագիր, որի մեջ ներառված է 28 միջոցառում:
«Գումարները կհատկացվեն ապարատի պահպանությանը, տեխնիկական վերազինմանը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին, որի գումարը 2,8 մլրդ է և որից 1,6-ը դրամաշնորհն է: Անտառների ծրագրի համար հատկացվել է 2,2 մլրդ, ունեն նաև թանգարանների ծրագրեր, որի մեջ ներառված է բնության թանգարանը և կենդանաբանական այգին»,- մանրամասնեց նախարարը։
Գրիգորյանի խոսքով՝  որոշակի փոփոխություններ են եղել նախորդ տարվա համեմատ։
«Ավելացվել է անտառապահների աշխատավարձերի հետ կապված որոշակի գումարներ, ինչպես նաև ավելացումներ կլինեն Սևանի ջրածածկ տարածքների մաքրման համար իրականացվող աշխատանքների համար: Նվազել է պետական պահպանության ապարատի ծախսերը, վառելիքի ու գործուղումների գումարները»,- հավելեց նախարարը։

6.9 billion drams to be allocated to Armenia’s Environment Ministry in 2020
A total of 6.9 billion drams are set to be allocated to Armenia’s Environment Ministry in 2020 under the draft state budget, of which 1.6 billion will be allocated by the German Development Bank as a grant, Environment Minister Erik Grigoryan told lawmakers in the parliament on Tuesday.
According to Grigoryan, his ministry plans to implement five programs involving 28 events next year.
"The funds totaling 2.8 billion drams, of which 1.6 billion drams are grants, will go to maintenance, technical upgrades and special protection areas. 2.2 billion drams have been allocated for the forest program, and there are also museum programs, which include the Nature Museum and the Yerevan Zoo,” the minister said.
Grigoryan said under the draft state budget, more funds will be allocated to raise the salaries of foresters and clean up floodplain areas of Sevan.