Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ոչ մի ցանկություն չունի հանդիպել «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ ազատազրկված Նաիրի Հունանյանի հետ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նաև ասաց, որ չի ուսումնասիրել Ն. Հունանյանի՝ վաղաժամ ազատման դիմումին Պրոբացիոն և Քրեակատարողական ծառայությունների տված բացասական եզրակացության հիմքերը:
«Հայտնի են օրենսդրությամբ սահմանված չափանիշները, թե ինչի հիման վրա են գնահատում տալ դրական կամ բացասական եզրակացություն: Այդ մարմինները գնահատել են իրենց գործառույթների շրջանակներում, տվել են բացասական եզրակացություն, ինչը նշանակում է, որ մենք այս անգամ չենք հասնի դատական քննության փուլ, միջնորդությունը չի ուղարկվի դատարան, կա բողոքարկելու որոշակի ժամկետ: Ամեն դեպքում այս փուլում արդարադատության նախարարության ենթակա մարմինների ոլորտից հարցն այլևս դուրս է»,-նշեց նախարարը:
Հարցին, թե չե՞ք կարծում, որ Նաիրի Հունայանը կարող է արժեքավոր տեղեկատվություն հայտնել, նա ասաց, որ եթե կարող է նման տեղեկություններ հայտնել, պետք է հետաքրքրի իրավապահ մարմիններին, ոչ թե իրեն:
Հիշեցնենք, որ «Հոկտեմբերի 27-ի» գործով ցմահ դատապարտված Նաիրի Հունանյանը դիմել է վաղաժամկետ ազատ արձակման համար: Ցմահ դատապարտյալները պատիժը կրելուց 20 տարի անց իրավունք ունեն դիմել նման խնդրանքով:

Justice minister comments on Nairi Hunanyan’s application for early release
Armenia’s Justice Minister Rustam Badasyan has no desire to meet with Nairi Hunanyan, who is sentenced to life imprisonment over the 1999 shooting in the Armenian parliament. At a briefing with reporters on Tuesday, Badasyan said he had not got familiarized with the negative conclusion of the State Probation Service of Armenia on Hunanyan’s release.
“There criteria for approving early release are regulated by legislation and the negative and positive conclusions are based on respective legislative provisions. The authorized state bodies have provided a negative conclusion on the application,” the minister said, adding the matter will not enter into a court proceedings, while at the same time there is a possibility to appeal the decision.
To remind, earlier Nairi Hunanyan, applied for early release from prison. The petition was received on September 11 and referred to the legal provision for prisoners serving life sentences who are entitled to apply for parole after 20-year of imprisonment.
Hunanyan along with four other gunmen organized the terrorist attack on the Armenian parliament on October 27, 1999, killing Armenia’s then Prime Minister Vazgen Sargsian, Parliamentary Speaker Karen Demirchyan and six other officials. In his statement. The attackers surrendered on October 28. The five gunmen were later each sentenced to eight life sentences.