Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ոչ մի ցանկություն չունի հանդիպել «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով ցմահ ազատազրկված Նաիրի Հունանյանի հետ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նաև ասաց, որ չի ուսումնասիրել Ն. Հունանյանի՝ վաղաժամ ազատման դիմումին Պրոբացիոն և Քրեակատարողական ծառայությունների տված բացասական եզրակացության հիմքերը:
«Հայտնի են օրենսդրությամբ սահմանված չափանիշները, թե ինչի հիման վրա են գնահատում տալ դրական կամ բացասական եզրակացություն: Այդ մարմինները գնահատել են իրենց գործառույթների շրջանակներում, տվել են բացասական եզրակացություն, ինչը նշանակում է, որ մենք այս անգամ չենք հասնի դատական քննության փուլ, միջնորդությունը չի ուղարկվի դատարան, կա բողոքարկելու որոշակի ժամկետ: Ամեն դեպքում այս փուլում արդարադատության նախարարության ենթակա մարմինների ոլորտից հարցն այլևս դուրս է»,-նշեց նախարարը:
Հարցին, թե չե՞ք կարծում, որ Նաիրի Հունայանը կարող է արժեքավոր տեղեկատվություն հայտնել, նա ասաց, որ եթե կարող է նման տեղեկություններ հայտնել, պետք է հետաքրքրի իրավապահ մարմիններին, ոչ թե իրեն:
Հիշեցնենք, որ «Հոկտեմբերի 27-ի» գործով ցմահ դատապարտված Նաիրի Հունանյանը դիմել է վաղաժամկետ ազատ արձակման համար: Ցմահ դատապարտյալները պատիժը կրելուց 20 տարի անց իրավունք ունեն դիմել նման խնդրանքով:

Министр юстиции Армении: Нет ни малейшего желания видеться с Наири Унаняном
У министра юстиции Армении Рустама Бадасяна нет ни малейшего желания встречаться с Наири Унаняном, осужденным к пожизненному заключению по делу «27 октября». Об этом он заявил на сегодняшней пресс-конференции, отметив также, что не изучал обоснования отрицательного заключения, данного Уголовно-исполнительной службой и службой пробации по вопросу досрочного освобождения Наири Унаняна.
«Известны установленные законодательством стандарты, на основании которых дается положительное или отрицательное заключение. Эти органы дали оценку в рамках своих полномочий, дали отрицательное заключение, значит, что на этот раз мы не дойдем до стадии судебного разбирательства, ходатайство в суд направлено не будет, но есть определенный срок для обжалования. В любом случае, на данном этапе вопрос выходит за рамки подведомственных министерству юстиции органов», – отметил министр.
На вопрос, не считает ли он, что Наири Унанян может сообщить ценную информацию, министр юстиции ответил, если он может сообщить ценную информацию, то это должно интересовать правоохранительные органы, а не его.