Կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի Աննա Ամբակումյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի համերգ՝ նվիրված դաշնակահար Աննա Ամբակումյանի 100-ամյակին: Նոյեմբերի 1-ին կայանալիք համերգին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վահան Մարտիրոսյան): Դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ՝ կներկայացվեն Բախի և Բրամսի ստեղծագործությունները: Որպես մենակատարներ ելույթ կունենան երաժիշտներ Գայանե Մարգարյանը, Հասմիկ Անտոնյանը, Արմինե Սողոմոնյանը, Լին Կաոն (Գերմանիա):
Դաշնակահար Աննա Ամբակումյանը ծնվել է 1919 թ. Երևանում: 1945թ. ավարտել է Մոսկվայի Պ.Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիան: 1948թ-ից դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, որտեղ 1968թ-ից եղել է ամբիոնի վարիչ (1972թ.-ից՝ պրոֆեսոր): 1954թ. ստացել է արվեստագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան: Հանդես է եկել մենահամերգներով և սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Նրա նվագացանկում եղել է Կոմիտասի, Ա.Խաչատրյանի, Ա.Բաբաջանյանի, ռուս և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների երկեր: 1973թ. արժանացել է Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործչի կոչման: Մահացել է Երևանում:

Komitas Chamber Music House to host a concert dedicated to the 100th anniversary of Anna Ambakumyan
On November 1, a concert dedicated to the 100th anniversary of pianist Anna Ambakumyan will take place at Komitas Chamber Music House in Yerevan. The concert will feature National Chamber Orchestra of Armenia (Artistic director and principal conductor Vahan Mardirrosian) led by conductor Harutyun Arzumanyan as well as soloists Gayane Margaryan, Hasmik Antonyan, Armine Soghomonyan. The concert programme includes works by Bach and Brahms.
To note, Anna Ambakumyan was born on October 18, 1919 in Yerevan. In 1945, she graduated from the Moscow Conservatory and worked at Yerevan State Conservatory from 1948. She has performed solo concerts and with the symphonic orchestra. In 1973 she was awarded Honored Art figure title of ASSR. Her repertoire included works of Komitas, Aram Khachaturian, Arno Babajanyan as well as Russian and European composers.