Տնօրինությունից ուզում ենք ստանալ հոշոտված կենգուրուների լուսանկարները՝ հավաստելու համար փաստը
Այսօր Երևանի կենդանաբանական այգում շները կերել են երեք կենգուրուի: Դեպքի վերաբերյալ Երևանի կենդանաբանական այգու անձնակազմը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ասված է.
«Հոկտեմբերի 31-ի լույս առավոտ, ժամը 05:00-ի սահմաններում Երևանի կենդանաբանական այգու տարածք են ներթափանցել  թվով 5-6 թափառող շներից բաղկացած ոհմակ, ամենայն հավանականությամբ քաղաքի Նոր Նորք զանգվածից:
Ոհմակի հարձակման արդյունքում գրանցվել է Երևանի կենդանաբանական այգում պահվող թվով 3 (երեք) կարմրավիզ կենգուրուների անկում, թեպետ  շներից 3-ին հաջողվել է բռնել և առանձնացնել: Կենդանաբանական այգու անձնակազմը ահազանգել է Թափառող շների վնասազերծման կենտրոն ՀՈԱԿ՝ շներին ըստ ՀՀ օրենսդրության վնասազերծելու և տարածքից տեղափոխելու նպատակով:
Տեղում ժամանել են Երևանի կենդանաբանական այգու մասնագիտացված անձնակազմը՝ կենդանաբույժների և կենդանաբանների թիմը, սակայն կենգուրուներին հնարավոր չի եղել փրկել: Արու կենգուրուները  ժամանել էին 2018թ. հունիսին՝ Մոլդովայի հանրապետությունից, Քիշնևի կենդանաբանական այգուց նվիրատվության սկզբունքներով և պատրաստվում էին միանալ  Ամստերդամի կենդանաբանական այգուց ս.թ դեկտեմբերին ժամանող էգերի խմբին՝ հետագա բազմացման նպատակով:
2011թ-ից ցայսօր Երևանի կենդանաբանական այգի  թափառող շների մուտքի արդեն երրորդ դեպքն է, որի արդյունքում գրանցվում է  կենդանիների անկում և/կամ ֆիզիկական վնասվածք, ինչը հետևանք է  Կենդանաբանական այգու ողջ տարածքի ցանկապատման բացակայության, որ հնարավորություն է տալիս թափառող շներին և այլ կենդանիներին (աքիսներ, աղվեսներ  և այլն)  անարգել մուտք գործել և դուրս գալ այգու տարածքից:
Խնդիրը գտնվում  է Երևանի կենդանաբանական այգու հիմնադրի՝ Երևանի քաղաքապետարանի ուշադրության ներքո և արդեն այս տարի Երևանի քաղաքապետարանի կողմից սկսվել է այգու ողջ տարածքի պարսպապատման գործընթաց այգու անվտանգության ապահովումը իրականացնելու նպատակով:
Հաշվի առնելով խնդրի նրբանկատությունն ու կենդանիներին խնամողների էմոցիոնալ կապը կենդանիների հետ, կոչ ենք անում լրատվամիջոցներին զերծ մնալ խնդրին ոչ ճշգրիտ գնահատականներ տալուց և աղբյուրից չճշտված տեղեկատվություն տարածելուց»։
Տեղի ունեցածի վերաբերյալ մանրամասներ իմանալու նպատակով Panorama.am-ը  զանգեց այգու տնօրինություն, որտեղից սակայն զանգերին չպատասխանեցին։
Հավանաբար համոզված են, որ հաղորդագրությամբ փակել են բոլոր հարցերը։
Այնինչ դրանք կան՝
իսկ ինչպե՞ս են շները մտել կենգուրուների ճաղավանդակ,
ինչո՞ւ չի հաջողվել կանխել հարձակումը՝ չկա՞ն մշտական պահակներ
երեք կենգուրու ուտելը մի քանի րոպեի բան չէ՝ արդյո՞ք պայքարի ձայներ չեն լսվել
ինչ նրբանկատության մասին է խոսում կենդանաբանական այգու տնօրինությունը՝ երեք կենգուրուով երեք ոչ մեծ շների, փաստորեն, կերակրելուց հետո
որ խնամակալների մասին է խոսում տնօրինությունը՝ շների՞, թե կենգուրուների, ում է պետք խնայել
Նաև՝ ուզում ենք ստանալ հոշոտված կենդանիների նկարները՝ հավաստելու փաստը ընթերցողների համար՝ առանց դրանք հրապարակելու։

Очередная плохая новость из Ереванского зоопарка: собаки съели трех кенгуру
В Ереванском зоопарке сегодня собаки съели трех кенгуру. Об инциденте сообщение распространила администрация зоопарка.
«Утром 31 октября, около 05:00, на территорию Ереванского зоопарка проникла стая из 5-6 бродячих собак, вероятно, из района Нор Норк города.
В результате нападения стаи зарегистрирован падеж 3 содержащихся в зоопарке красношеих кенгуру, хотя 3 из собак удалось выловить и изолировать. Персонал Ереванского зоопарка обратился в общинную некоммерческую организацию "Центр по обезвреживанию бродячих животных" – с целью транспортировки и  обезвреживания животных в соответствии с законодательством РА.
Сразу же прибыли специалисты Ереванского зоопарка – команда зоологов и ветеринаров, но кенгуру не удалось спасти. Самцы кенгуру прибыли в июне 2018 года из Республики Молдова, их подарил кишиневский зоопарк. Их планировали присоединить к группе самок, прибывающих из амстердамского зоопарка в декабре, для дальнейшего размножения.
С 2011 года это третий случай проникновения бездомных собак в Ереванский зоопарк, в результате чего регистрируются падеж животных или травмы. Причина – отсутствие ограждения по всей территории зоопарка, что позволяет бродячим собакам и другим животным (ласки, лисы и т.д.) беспрепятственно входить и выходить с территории зоопарка.
Вопрос находится под пристальным вниманием основателя Ереванского зоопарка, мэрии Еревана, и уже в этом году мэрия начала процесс ограждения всей территории парка, чтобы обеспечить безопасность.
Учитывая деликатный характер вопроса и эмоциональную связь специалистов по уходу с животными, призываем средства массовой информации воздерживаться от дачи проблеме неверных оценок и распространения неуточненной информации», – говорится в сообщении.
С целью выяснения подробностей об инциденте корреспондент Panorama.am попытался связаться с руководством зоопарка, но звонки остались без ответа.
Вероятно, убеждены, что распространенным сообщением закрыли все вопросы.
Между тем, они есть:
А как собакам удалось проникнуть в клетку к кенгуру?
Почему не удалось предотвратить нападение  – нет постоянных сторожей?
Растерзание трех кенгуру не могло занять несколько минут – не было ли слышно звуков борьбы?
О какой деликатности говорит руководство зоопарка – после скармливания тремя большими кенгуру трех небольших собак?
О каких специалистах по уходу говорит руководство  – собак или кенгуру – чьи чувства нужно беречь?
Хотим также получить снимки растерзанных животных – для подтверждения факта читателям, без их публикации.