«Ժողովուրդ». ԵԽ ներկայացուցիչների հետ փակ հանդիպումը բավականին թեժ է անցել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` երեկ ԱԺ-ում Պետաիրավական և Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովների անդամների փակ հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչների հետ բավականին թեժ է անցել։ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը բոյկոտել է քննարկումը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` ԵԽ-ից ժամանած փորձագետներն ասել են, թե հանրության կարծրատիպերը՝ կապված ԼԳԲՏ համայնքին արտոնություններ տալու հետ՝ ամուսնություն, երեխա որդեգրել և այլն, կոնվենցիայով նախատեսված չէ։ Նաիրա Զոհրաբյանը հարցրել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը և «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման» մասին օրենքը չեն լուծում արդյոք բռնության խնդիրները, օրենքի ինչ բաց կա, որ պարտադրում է ընդունել Ստամբուլյան կոնվենցիան:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` այս հարցերին եվրոպացիները, ըստ էության, չեն պատասխանել: «Իմ քայլ»-ից հանդիպմանը ներկա Մարիա Կարապետյանը, որը Ստամբուլյան կոնվենցիայի ընդունման ջատագով է համարվում, լուռ նստել է, պասիվ է եղել նաև Թագուհի Ղազարյանը, իսկ Ռուբեն Ռուբինյանը, որը վարել է հանդիպումը, ամփոփել է. «Հայաստանն ինքնիշխան պետությունն է, և մենք մեր որոշումը կկայացնենք»»:

«Жоховурд»: Закрытая встреча с представителями СЕ прошла довольно бурно
Закрытая встреча членов постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и по защите прав человека и общественным вопросам с представителями Совета Европы прошла довольно бурно, пишет газета «Жоховурд». Фракция «Светлая Армения» бойкотировала встречу.
По сведениям издания, прибывшие из Совета Европы эксперты сказали, что распространенные в обществе стереотипы о привилегиях ЛГБТ-сообщества – разрешения на брак, усыновление детей и т.д. –  не предусмотрены в конвенции. Наира Зограбян спросила, разве Уголовный кодекс Армении и закон «О предотвращении семейного насилия» не регулируют проблемы насилия, какой пробел есть в этих законах, что принуждается принять Стамбульскую конвенцию?
Согласно сведениям газеты «Жоховурд», европейцы, по сути не ответили на эти вопросы. Присутствующая на встрече депутат фракции «Мой шаг» Марина Карапетян, которая является сторонником принятия конвенции, сидела молча, Тагуи Казарян также была пассивна, а Рубен Рубинян, который председательствовал на этой встрече, обобщил: «Армения – суверенное государство, и мы примем свое решение».