«Կին» փառատոնին կցուցադրվի13 երկրի  65 ֆիլմ
Նոյեմբերի 11-15֊ը Երևանում կանցկացվի «Կին» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնը։ Փառատոնն արդեն 16-րդ տարին շարունակ ցուցադրում է աշխարհի ամենատարբեր անկյուններում կին ռեժիսորների հեղինակած ֆիլմեր՝ հանդիսանալով հարթակ հայ և արտասահմանցի կին կինոռեժիսորների միջև փորձի փոխանակման համար։ Ամենամյա այս փառատոնի շնորհիվ հայ հանդիսատեսը  հնարավորություն է ունենում կնոջ աչքերով հետևել աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին և բացահայտել իրենց ստեղծագործական տաղանդը։ Փառատոնը կարևոր հարթակ է կին ռեժիսորների համար, ովքեր անում են իրենց առաջին քայլերը ոլորտում և փառատոնի ընթացքում ծանոթանում են արդեն միջազգային հաջողության հասած կինոռեժիսորների և իրենց աշխատանքների հետ։
Փառատոնի մամուլի ծառայությունից  Panorama.am-ին հայտնեցին, որ այս տարի փառատոնի միջազգային հյուրերն են՝ կանադական «Կանացի հայացք» կինոփառատոնի տնօրեն Լեսլի Անն Կոլս և սցենարիստ Անաստասիա Գորյունովան Ռուսաստանից։ Վերջինս կվարի սցենարագրության վարպետության դաս Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում:
Այս տարի կինոփառատոնի ընթացքում կցուցադրվի 13 երկրից ընտրված 65 ֆիլմ, որոնք ընդգրկվել են փառատոնի ծրագրերում՝ կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային, հյուրերի, Բրիտանական խորհրդի «Իրականությունից կնոժապավեն» փառատոնի կարճամետրաժ ֆիլմերի, Կանադական «Կանացի հայացք» փառատոնի կարճամետրաժ ֆիմերի:
Փառատոնի ընթացքում կլինի վարպետության դաս, «Կինը և կինեմատոգրաֆիան» թեմայով կլոր սեղան քննարկում:  Փառատոնի ռետրոսպեկտիվ ցուցադրությունը նվիրված կլինի Ֆրանսիական Նոր Ալիքի տատիկ՝ Անյես Վարդայի հիշատակին, կցուցադրվի իր հայտնի «Կլեո 5-ից 7-ը» ֆիլմը։
Փառատոնի ընթացքում կցուցադրվի նաև միջազգային կինոքննադատների կողմից բարձր գնահատանքի արժանացած Մարգարեթ ֆոն Տրոտտայի «Փնտրելով Ինգմար Բերգմանին» ֆիլմը, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել Կաննի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում։
«Կին» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնը ավանդույթի համաձայն անցկացվելու է Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության դահլիճում։ Բոլոր  ցուցադրությունների մուտքն ազատ է։
Փառատոնի ավարտին կշնորհվեն հետևյալ մրցանակները` լավագույն ֆիլմ, հատուկ մրցանակ, դիպլոմներ, մրցանակ Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի կողմից, մրցանակ Մոսկվայի տան կողմից, մրցանակ Անկախ կինոգործիչների ակումբի կողմից
Փառատոնի ժյուրիի անդամներն են` Լեսլի Անն Կոլս (ռեժիսոր, «Կանացի հայացք» փառատոնի տնօրեն, Կանադա), Կարինե Վերդյան (սցենարիստ, Հայաստան/Գերմանիա) Ելենա Շուվաևա (գրող, Ռուսաստան/Հայաստան), Ռաֆֆի Նիզիբլյան (պրոդյուսեր, Հայաստան), Անաստասիա Գորյունովա (սցենարիստ, Ռուսաստան):

KIN International film festival to feature 65 films from 13 countries this year
The 16th edition of “KIN” Women’s International Film Festival will open in Yerevan, Armenia on November 11. As Panorama.am learnt from organizers, the festivals’ goal is to promote women’s creativity, establish a network between woman filmmakers from different parts of the world and give hand to a better understanding of different cultures and each other. The purpose of the festival is to address through films issues of violence, inequality, discrimination and other problems related to women’s rights and gender problems. The opening ceremony will take place at AGBU Hall and will be followed by the screening of films in the competition program.
This year the competition program includes 65 films from 13 countries across 4 categories of Short Films competition program for Documentary, Fiction and Animation films under 30 min, Guest Program for feature length and short films, retrospective screenings of films of world famous woman filmmaker.
Among the international guests of this year’s edition are the Founder and Executive Director of the Female Eye Film Festival of Canada Leslie-Ann Coles and scriptwriter Anastasia Goryunova form Russia, who will hold master classes at Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography.
The retrospective screenings of the festival is dedicated to memory of Agnes Varda, the late member of the French New Wave and will include the screening of “Cleo from 5 to 7”. Within the frames of the festival the Armenian audience will have the chance to watch the internationally acclaimed German director Margarethe von Trotta’s ‘Searching for Ingmar Bergman’ premiered at Cannes Festival.
The festival will continue until November 15. Traditionally all screenings are held at AGBU Armenia Hall. The entrance is free.