Իրանական ընկերության հետ քննարկվել է ՀՀ-ում այլընտրանքային էներգետիկ կայանների կառուցման հնարավորությունը
13:23 02/11/2019
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նոյեմբերի 1-3-ը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նոյեմբերի 1-ին Թեհրանում մասնակցել է Իրանական էլեկտրաէներգիայի 19-րդ միջազգային ցուցահանդեսին, որին մասնակցել են շուրջ 13 երկրների  ընկերություններ:
Նախարարության հասարակության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ Պապիկյանը ծանոթացել է տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների կողմից այստեղ ներկայացված էլեկտրաէներգետիկ արտադրանքի ու սարքավորումների վերջին նորություններին և արտադրական հզորություններին: Մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ  քննարկել է  արտադրատեսակների մատակարարման ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:
Ցուցահանդեսի շրջանակում  Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԻԻՀ  էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Ալի Ֆարահնաքեանի և Իրանում էներգետիկ սարքավորումների ամենամեծ արտադրող «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ:
Նախարարը «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ քննարկել է Հայաստանում այլընտրանքային էներգետիկ կայանների կառուցման գործում ընկերության ներգրավվածության հնարավորությունը, մասնավորապես՝ հողմակայանների կառուցման ոլորտում ընկերության մասնակցությունը:

Opportunities for constructing alternative energy stations in Armenia discussed with Iranian company
14:02 02/11/2019
Armenian  Minister of Territorial Administration and Development Suren Papikyan who is on a working trip to Iran, attended on November 1 the 19th Iran International Electricity Exhibition in Tehran. As the ministry press service reported, the exhibition gathered companies from 13 countries.
Minister Papikyan got familiarized with latest electricity products and equipment, their capabilities represented at the exhibition by local and international companies. Discussions on opportunities for cooperation and service provision of number of products were held with representatives of the companies.
On the sidelines of the Exhibition, Minister Papikyan had meetings with Aide to Iranian Minister of Energy as well as the head of MAPNA Group which is the biggest Iranian enterprise operating in the area of construction and development of thermal power plants.
The meeting focused on the possibility of MAPNA Group participation in building alternative energy stations in Armenia, specifically in the wind power development the source added.