Իրանական ընկերության հետ քննարկվել է ՀՀ-ում այլընտրանքային էներգետիկ կայանների կառուցման հնարավորությունը
13:23 02/11/2019
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը նոյեմբերի 1-3-ը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նոյեմբերի 1-ին Թեհրանում մասնակցել է Իրանական էլեկտրաէներգիայի 19-րդ միջազգային ցուցահանդեսին, որին մասնակցել են շուրջ 13 երկրների  ընկերություններ:
Նախարարության հասարակության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ Պապիկյանը ծանոթացել է տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների կողմից այստեղ ներկայացված էլեկտրաէներգետիկ արտադրանքի ու սարքավորումների վերջին նորություններին և արտադրական հզորություններին: Մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ  քննարկել է  արտադրատեսակների մատակարարման ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:
Ցուցահանդեսի շրջանակում  Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԻԻՀ  էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Ալի Ֆարահնաքեանի և Իրանում էներգետիկ սարքավորումների ամենամեծ արտադրող «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ:
Նախարարը «Մափնա» ընկերության ղեկավարի հետ քննարկել է Հայաստանում այլընտրանքային էներգետիկ կայանների կառուցման գործում ընկերության ներգրավվածության հնարավորությունը, մասնավորապես՝ հողմակայանների կառուցման ոլորտում ընկերության մասնակցությունը:

С иранской компанией обсуждена возможность строительства в Армении альтернативных электростанций
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян в рамках рабочего визита в ИРИ (1-3 ноября) 1 ноября в Тегеране принял участие в 19-й Международной выставке по электроэнергетике Ирана (IEE) с участием компаний из около 13 стран.
Как сообщает пресс-служба министерства, министр Папикян ознакомился с последними новинками и производственными мощностями электроэнергетической продукции и оборудования, представленными здесь местными и зарубежными компаниями.
Вместе с представителями ряда компаний обсуждались возможности сотрудничества в сфере поставок продукции.
В рамках выставки Сурен Папикян встретился с советником министра энергетики Ирана Али Фарахнакеаном и главой компании MAPNA – крупнейшего производителя энергетического оборудования в Иране.
Министр обсудил с главой компании MAPNA возможность участия компании в строительстве альтернативных электростанций в Армении, в частности, участие компании в сфере строительства ветряных электростанций.