Գազի սակագնի փոփոխության վերաբերյալ դեռ նորություն չկա. Գարեգին Բաղրամյան
Գազի սակագնի փոփոխության վերաբերյալ դեռ նորություն չկա, իսկ էլեկտրաէներգիայի մասով առաջիկա 10-15 օրվա ընթացքում, երբ կճշտվի 2021թվականի էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի և արտադրության հաշվեկշիռը, ավելի առարկայական հնարավոր կլինի խոսել: Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
Ինչ վերաբերում է ձմռանը գազի սակագնի հնարավոր բարձրացմանը, Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ ընթացակարգային գործընթացներով պայմանավորված նույնիսկ հնարավոր չէ, որ հունվարի 1-ից գազի սակագինը բարձրանա:
«Եթե նույնիսկ լինում է հայտ կամ սակագնի վերանայում, դա համար կա նախատեսված հայտի ուսումնասիրության օրենքով սահմանված որոշակի ժամկետ։ Ցանկացած դեպքում, երբ Հանձնաժողովը սակագների վերաբերյալ որոշում է կայացնում, դրանք ուժի մեջ են մտնում 30 օր հետո»,- նշեց Գարեգին Բաղրամյանը։
Նա նշեց, որ բավական երկար ժամկետային առաջարկ են արել սակագնի և հիմա դա քննարկման փուլում է: «Այդ առաջարկները, որոնք արել ենք, ձմռան ամիսների սակագնի բարձրացման մասին խոսք չի կարող լինել»,- ընդգծեց հանձնաժողովի նախագահը:

Глава КРОУ Армении: Тарифы на газ не будут повышены в январе
Новостей относительно изменения тарифа на природный газ пока нет, а по части электроэнергии предметно можно будет говорить в течение 10-15 дней – когда будет установлен баланс спроса на электроэнергию и производства для 2021 года. Об этом сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Гарегин Баграмян.
Что касается возможного повышения тарифа на газ зимой, глава КРОУ отметил, что чисто процедурными процессами даже невозможно, чтобы тариф на газ с 1 января повысилась.
«Если КРОУ даже получает заявку на пересмотр тарифов, то предусматривается определенный срок для рассмотрения этой заявки. Затем, если даже Комиссия принимает решение утвердить заявку, то это решение вступает в силу только через 30 дней», – отметил Гарегин Баграмян.