«Հրապարակ». Վիտալի Բալասանյանին բերման ենթարկելու որոշո՞ւմ է կայացվել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի Ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնաթող քարտուղար Վիտալի Բալասանյանին Հատուկ քննչական ծառայությունը բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել և որոշումն ուղարկել Արցախի դատախազություն՝ կատարման։
Հիշեցնենք, որ նա անցնում է «Մարտի 1»-ի անջատված մասով, առայժմ՝ որպես վկա, նրան 2 անգամ հրավիրել են Երևան՝ հարցաքննության, սակայն չի ներկայացել։
Մենք ՀՔԾ-ից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է այլ պետության քաղաքացուն բերման ենթարկելու որոշում կայացվել։ ՀՔԾ-ից մեզ պատասխանեցին․ «Տեղեկությունը չենք մեկնաբանում»։ Փորձեցինք կապվել ՀՀ և Արցախի դատախազությունների հետ։ ՀՀ դատախազության ներկայացուցիչը լսեց մեր հարցը, բայց չպատասխանեց։ Իսկ Արցախի դատախազության մամուլի խոսնակ Կիմ Գաբրիելյանը խոստացավ ճշտել և հայտնել, այնուհետև երկար չէր պատասխանում մեր զանգերին, իսկ օրվա վերջում ուղարկեց հետևյալ երկտողը․ «ԱՀ դատախազությունում Վիտալի Բալասանյանին բերման ենթարկելու մասին որոշում չեն ստացել։ Այդ կապակցությամբ որևէ նորություն լինելու դեպքում անպայման կիրազեկեմ»։
Իրավաբանները մեզ բացատրեցին, որ Արցախի քաղաքացուն ՀՀ ՀՔԾ-ն բերման ենթարկել չի կարող՝ եթե նման որոշում են կայացրել, ապա դա անօրինական է։ Կարող են միայն հետախուզում հայտարարել և դիմել Արցախի դատախազություն՝ խնդրելով արտահանձնել իրենց երկրի տարածքում հանցագործություն կատարած անձին։ Բայց դրա համար էլ նախ պետք է Բալասանյանին մեղադրանք առաջադրեն, միջազգային հետախուզում հայտարարեն։
Հիշեցնենք, որ Բալասանյանը գրավոր բացատրություն էր ուղարկել ՀՔԾ, որ 2008 թվականի մարտի 1-ի և 2-ի իրադարձությունների ժամանակ Երևանում չի գտնվել, իր տեղեկությունները սահմանափակվում են հասարակության լայն շրջանակներին հայտնի և ԶԼՄ-ներով տարածված տեղեկություններով»:

«Грапарак»: Принято решение подвергнуть приводу Виталия Баласаняна
Газета «Грапарак» пишет, что принято решение подвергнуть приводу в Специальную следственную службу Армении бывшего секретаря Совета национальной безопасности Арцаха Виталия Баласаняна и направить это решение в прокуратуру Арцаха для исполнения.
Напомним, что Виталий Баласанян проходит пока в качестве свидетеля по выделенному в отдельное производство уголовному делу 1 марта, его 2 раза вызывали на допрос в Ереван, однако он не явился.
Издание обратилось в Специальную следственную службу, чтобы уточнить, как было принято решение подвергнуть приводу гражданина другого государства.
«В Специальной следственной службе нам ответили: "Не комментируем эту информацию".  Мы попытались связаться с прокуратурами Армении и Арцаха. Представитель прокуратуры Армении выслушал наш вопрос, но не ответил. А пресс-секретарь прокуратуры Арцаха Ким Габриелян обещал выяснить и сообщить, затем долго не отвечал на наши звонки, а в конце дня отправил следующие сообщение: "В прокуратуре Арцаха не получили решения подвергнуть приводу Виталия Баласаняна. В случае какой-либо новости по этому поводу обязательно сообщим".
Юристы нам объяснили, что Специальная следственная служба Армении не может подвергнуть приводу гражданина Арцаха и если принято подобное решение, то оно незаконно. Могут лишь объявить в его отношении розыск и обратиться в прокуратуру Арцаха с просьбой выдать лицо, совершившее преступление на территории их страны. Однако для этого, прежде всего, нужно предъявить обвинение Виталию Баласаняну и объявить его в международный розыск», - отмечает газета.
Напомним, Виталий Баласанян отправил в Специальную следственную службу письменное разъяснение, что во время событий 1 и 2 марта 2008 года не находился в Ереване, его сведения ограничиваются известной широким слоям общества и распространенной СМИ информацией.