Ֆրանսիացի մասնագետը կոչ է արել Սաուդյան Արաբիային դա Վինչիի կտավը հանձնել Լուվրին
Ֆրանսիայի Միացյալ ազգային թանգարանի տնօրենի պաշտոնակատար Կրիս Դերկոնը կոչ է արել իտալացի վերածննդի մեծագույն նկարիչ Լեոնարդ դա Վինչիի «Աշխարհի փրկիչ» կտավի ենթադրյալ սեփականատիրոջն այն հանձնել Լուվրին: Ռիա նովոստին, հղում անելով Artnet News-ին, գրում է, որ Դերկոնն այդ մասին հայտարարել է «Դավոսն՝ անապատում» ներդրումային ֆորումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր սաուդյան ժառանգորդ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի, որը ձեռք է բերել Լեոնադրոյի կտավը 2017 թվակաին 450 միլիոն դոլարով:
«Եթե այդ նկարը հանձնվի Լուվրին, բոլորը հաղթանակած դուրս կգան: Դեռ հնարավորություն կա այն կիսելու ոչ միայն մասնագետների, այլև լայն հասարակության հետ», -ասել է Դերկոնը:
Թանգարանի ներկայացուցիչները Փարիզում և Աբու-Դաբիում չեն ասում «Աշխարհի փրկիչը» կտավի գտնվելու վայրը:
Դա Վինչիի ցուցահանդեսի կազմակերպիչները, որը բացվել է Լուվրում հոկտեմբերի 24-ին, մինչև վերջ հույս են ունեցել, որ աշխատանքը կլինի ցուցադրությունում, և երկու կատալոգ էին պատրաստել՝ առանց այդ կտավի և կտավով: Այժմ հանրությանը ցուցադրվում է նկարի կրկնօրինակը, որն իբր ստեծել է Դա Վինչիի աշակերտը:

Французский эксперт призвал Саудовскую Аравию выдать картину да Винчи Лувру
Исполняющий обязанности директора Объединения национальных музеев Франции Крис Деркон призвал предполагаемого владельца картины Леонардо да Винчи "Спаситель мира" передать ее Лувру, сообщает Artnet News.
Деркон заявил об этом на инвестиционном форуме "Давос в пустыне", который организовал наследный принц Мухаммед бен Сальман Аль Сауд. Считается, что именно он приобрел работу Леонардо за 450 миллионов долларов в 2017 году.
"Если эта картина приедет в Лувр – все окажутся в выигрыше. Пока еще остается возможность поделиться ею не только со специалистами, но и с широкой публикой", — сказал Деркон.
Представители музея в Париже и в Абу-Даби ничего не говорят о местонахождении "Спасителя мира".
Организаторы выставки да Винчи, открывшейся 24 октября, до последнего надеялись, что работа будет в экспозиции, и подготовили два каталога: с ней и без нее. Сейчас публике показывают копию картины, якобы созданную учениками художника.