«Հայոց լեզուն նախարարն իրենց տնից չի բերել»
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողներն այսօր դասադուլ են անում՝ բուհական ծրագրերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն»,  «Հայոց պատմություն» առարկաները բուհերում ոչ պարտադիր դարձնելու որոշման  դեմ։
Ակցիայի կազմակերպիչներից ուսանող  Գևորգ Գյուլումյանն  ասաց, որ իրենց բողոքը կապված է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից ներկայացված «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն»,  «Հայոց պատմություն» առարակները ոչ մասնագիտական  ֆակուլտետներից դուրս հանելու օրինագծի հետ:
«Մենք գտնում ենք, որ այդ առարկաների ուսուցման հետ կապված կան խնդիրներ, բայց  խնդիրը լուծելու լավագույն տարբերակը  խնդիրը շրջանցելը չէ: Կարող ենք նոր մեխանիզմներ մշակել, հանրային լսումներ կազմակերպել, մասնագիտական  խորհուրդ ձևավորել: Երազ տեսնել, տեղից վեր կենալ ու դրա մասին պատմել՝ դեմ ենք  դրան, որովհետև «Հայոց լեզուն» նախարարն իրենց տնից չի բերել: Ինքը նաև պետք է հաշվի նստի թե ուսանողության, թե մասնագիտական խորհրդի հետ,  որը չի արվել»,- ասաց նա:
Գևորգ Գյուլումյանի խոսքով, սա ուղղակի նախազգուշական ակցիա է, որ խնդիրները քննարկելիս ու որոշումները կայացնելիս նաև պետք է հաշվի առնեն ուսանողների, դասախոսների կարծիքը, իսկ դասախոսներն իրենց հետ համամիտ են:
Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դասախոսներից լեզվաբան Վարդան Պետրոսյանն ասաց, որ իր ուսանողները միացել են այս նախաձեռնությունը, որը ճիշտ ու տեղին նախաձեռնություն է, ուղղված է հայերենի՝ որպես ազգային լեզվի շահերի պաշտպանությանը:
ԵՊՀ դոցենտ Նարինե Դիլբարյանը նույնպես դրական է վերաբերվում ուսանողների նախաձեռնությանը. «Գտնում եմ, որ ուսանողները ճիշտ են, ուսանողները կատարեցին իրենց քայլը, ուսանողի քաղաքացիական դիրքորոշումն է, ցույց են տալիս իրենց մասնագիտության վտանգվածության հանդեպ անհանգստություն, քաղաքացիական գործունեություն ծավալելու պատրաստակամություն»:
Նարինե Դիլբարյանի խոսքով, նոր սերունդը մտածում է այն Հայաստանի մասին, որտեղ իրենք են աշխատելու, գործելու:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից  մշակված «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» նոր օրինագծի համաձայն, բուհերում «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաների դասավանդումը պարտադիր չի լինելու: Օրինագիծը դեռ չի դրվել  հանրային քննարկման:

Предмет «Армянский язык» – не собственность министра: студенты ЕГУ проводят забастовку
Студенты факультета армянской филологии Ереванского государственного университета (ЕГУ) проводят забастовку. Они выступают против законопроекта, которым предлагается в вузах предметы «Армянский язык», «Армянская литература» и «История Армении» сделать необязательными для преподавания.
Один из организаторов акции – студент Геворк Гюлумян – сказал, что их протест связан с представленным министерством образования, науки, культуры и спорта законопроектом, которым предлагается снять преподавание предметов «Армянский язык», «Армянская литература» и «История Армении» на неспециальных факультетах.
«Мы считаем, что с преподаванием указанных предметов есть проблемы, но обходить проблему стороной – не лучший способ ее решения. Можем разработать новые механизмы, организовать общественные слушания, сформировать профессиональный совет. А так ощущение, что кто-то увидел сон, а на утро решил его рассказать. Мы против этого, потому что предмет «Армянский язык» – не собственность министра. Он также должен считаться со студентами, профессионалами. Но этого не было сделано», – сказал он.
По словам Геворка Гюлумяна, это просто акция предупреждения – о том, что при обсуждении проблем и принятии решений нужно учитывать также мнение студентов, преподавателей, которые в данном вопросе солидарны с учащимися.
Один из преподавателей факультета армянской филологии ЕГУ – лингвист Вардан Петросян – сказал, что его студенты присоединились к этой правильной и уместной инициативе, направленной на защиту армянского языка – как национального языка.
Доцент ЕГУ Нарине Дилбарян в свою очередь отметила, что поддерживает инициативу студентов. «Считаю, что студенты правы, они сделали свой шаг, выразили свою гражданскую позицию, обеспокоенность в связи с грозящей их специальности опасности», – указала она.
По словам Нарине Дилбарян, новое поколение думает об Армении, где будут работать и развивать деятельность они.
Разработанный министерством образования, науки, культуры и спорта Армении новый законопроект «О высшем образовании и науке» пока не вынесен на общественное обсуждение.