2019թ. հոկտեմբերին 2018թ. հոկտեմբերի համեմատ մրգի գներն աճել են 8.3%, բանջարեղենինը՝ 9.3%-ով
2019թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 1.0% գնաճ, ինչին մեծապես նպաստել են բանջարեղենի և մրգի՝ համապատասխանաբար 5.2% և 6.7% գնաճերը:
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, մրգի ապրանքախմբում 2019թ. հոկտեմբերին 2018թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 8.3%, իսկ 2019թ. սեպտեմբերի համեմատ`6.7% գնաճ:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում էլ 2019թ. հոկտեմբերին 2018թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 9.3%, իսկ 2019թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 5.2% գնաճ:
Ըստ վիճակագրության՝ 2019թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի ընդհանուր գնաճը կազմել է 5.75% : Վերը նշված ապրանքախմբերը սպառողական զամբյուղում ունենալով 9.08% տեսակարար կշիռ, նշված ժամանակահատվածում նպաստել են սպառողական գների ընդհանուր մակարդակի աճին 0.5 տոկոսային կետով:

Prices of food and non-alcoholic beverages grew by 1.0% in Armenia last month from the previous month, which was largely prompted by 5.2% and 6.7% rise in vegetable and fruit prices, respectively, the latest official statistics show.
According to the data published by the Statistical Committee, fruit prices increased by 8.3% last month against the same month of 2018, and by 6.7% against the previous month.
Prices of vegetables rose by 9.3% in October this year to compare with October 2018, and by 5.2% from September 2019.
In total, fruit and veg inflation was 5.75% in October against September. Having a share of 9.08% in the consumer basket, those product groups contributed to a 0.5 percentage point increase in overall consumer prices in the reporting period.