«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզել է, որ Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը վերջին մեկ տարվա ընթացքում պաշտոնապես նվազել է 11 հազար 700-ով: Ըստ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի` Հայաստանի մշտական բնակչության թիվն այս տարվա հոկտեմբերի 1-ին 2 մլն 957 հազար 500 է եղել, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 2 մլն 969 հազար 200 էր: Եթե վերլուծենք ըստ մարզերի, Լոռու մարզում միայն վերջին 1 տարվա ընթացքում բնակչության թիվը նվազել է 2300-ով: Նկատենք, ի դեպ, որ այս մարզում գտնվող Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը տևական ժամանակ է` չի շահագործվում, և գործարանը փակվելուց հետո 650 քաղաքացի գործազուրկ է դարձել: Ավելի վատ պատկեր է Շիրակի մարզում. այստեղ 3300-ով է բնակչությունը նվազել:
Ի՞նչ է անում գործադիրը դեմոգրաֆիայի խնդրից խուսափելու համար, չունի՞ մտահոգություն բնակչության թվի ակնհայտ նվազման առնչությամբ: «Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցին ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանել է. «Գրավոր դիմեք, ես կպատասխանեմ, թե կառավարությունն ինչ է անում այս խնդրի լուծման ուղղությամբ»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի գրավոր հարցումն, իհարկե, արդեն ուղարկված է: Մինչև պատասխանը ստանալը հիշեցնենք, որ ընդամենը օրեր առաջ՝ հոկտեմբերի վերջին, վարչապետ Փաշինյանը, ԱՄԷ «Gulf News» թերթին տված հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչպիսին է արտագաղթի կանխարգելմանն ուղղված նոր տնտեսական քաղաքականությունը, ասել էր. «Համոզված եմ, որ մեր կառավարության քաղաքականությունը և տնտեսական հեղափոխությունը կխթանեն ներգաղթը: Մեր խնդիրն է ապահովել քաղաքացիների աշխատելու և ստեղծագործելու համար անհրաժեշտ պայմաններ, և մենք վճռական ենք այդ գործում»»։

«Жоховурд»: Уровень миграции растет, численность населения сокращается
Газета «Жоховурд» пишет, что численность постоянного населения Армении за последний год официально сократилась на 11 тысяч 700 человек. Согласно данным Статистического комитета Армении, по состоянию на 1 октября этого года, численность постоянного населения Армении составила 2 млн. 957 тыс. 500 человек, в то время как в аналогичный период 2018 года эта цифра составляла 2 млн. 969 тыс. 200.
Если проанализировать по областям, только в Лорийской области за последний год численность населения сократилась на 2300. Кстати, отметим, что находящийся в Алаверди медеплавильный комбинат уже длительное время не работает и после закрытия предприятия 650 человек остались без работы. В Ширакской области картина еще хуже – здесь численность населения сократилась на 3300.
В ответ на вопрос корреспондента газеты, какие действия предпринимает правительство для решения демографической проблемы, не обеспокоено ли оно явным сокращением  численности населения, пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян заявил:
«Направьте письменный запрос, и я отвечу, что делает правительство в направлении решения этой проблемы».