Մշակութաբան. Չգիտեի՝ նվնվոցները, սեռական գործողությունների իմիտացիան մշակույթ են
Մշակութաբան, պարագետ, «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանի համար ժամանակակից արվեստ գոյություն չունի, կա ժամանակավոր և հավերժ:
«Պոռնկությունն աշխարհի ամենահին մասնագիտությունն է, դա ժամանակակից արվեստ չէ: Այսօր էլ ժամանակակից արվեստ է Նարեկացին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Գ. Գինոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որպես մշակութաբան՝ ինչպե՞ս եք գնահատում «Հուզանք ու զանգ» ներկայացումը, արդյո՞ք այն կարելի է համարել արվեստ:
«Չգիտեի, որ նվնվոցները, սեռական գործողությունների իմիտացիան մշակույթ են: Կարելի է փողոցում էլ սեքսով զբաղվել, նույնիսկ Հանրապետության հրապարակում կամ որպես բողոքի ակցիա սեքսի պակասից կառավարության շենքի դիմաց և ներկայացնել, որ դա մշակույթ է: Բայց այդպես չի կարելի անել»,- նշեց նա:
Գ. Գինոսյանի խոսքով, փողոցը կեղտոտելու, երթևեկության կանոնները խախտելու համար մարդիկ տուգանվում են, կամ գոնե կարգի են հրավիրվում: Նա ընդգծեց, որ սա պետք է ահազանգ լինի՝ հասկանալու, թե ինչն է մշակույթ, ինչը մշակույթ չէ:
«Մարդիկ, որոնք լծված են նույն գործն անելու, ինչ-որ  կիսաբարո, կիսահոգեական  մարդիկ, որոնք անում էինք այդ ամեն ինչը, վստահ վճարվում են դրսից, ֆինանսավորվում են: Պետք է լրջորեն հետևել, թե որտեղից է գալիս այդ մարդկանց ֆինանսավորումը, որտեղից են ճարում այդ ամեն ինչը, պետք է հասկանալ, թե ում է ձեռնտու և ով է ինչ ուզում ասել», -նշեց մշակութաբանը:
Նաև ասաց, որ այն մարդիկ, որոնք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքից հետո փորձում են Գարեգին Նժդեհին կասկածի տալ դնել, պետք է հասկանալ՝ կամ նույն  նպատակներին են ծառայում կամ նույն տեղերից են ֆինանսավորվում:
«Քառորդ դարից ավելի Թուրքիան և Ադրբեջանը տնտեսապես շրջափակել են Հայաստանը: Պարզ է, որ դա իրենց վրա էլ է ծախս, իրենց վրա էլ տնտեսապես անդրադառնում. մեր դեմ քաղաքական լոբբիգ իրականացնելու համար միլիարդներ են ծախսում, ռազմական ագրեսիայի համար՝ առավել ևս: Պետք է տգետ լինել, որ չենթադրել կամ գոնե չկասկածել, որ այդ երկրները  գումարներ չեն ներդրում մեր մշակույթը ոչնչացնելու համար: Իսկ մշակույթը ոչ այլ ինչ է, քան  մեր ինքնությունը: Հստակ աղբյուր ունի: Ինձ համար, գոնե, ակնհայտ է: Սա ազգային անվտանգության խնդիր է՝ գտնել սկզբնաղբյուրը, որտեղից է սնուցվում, ով է ֆինանսվորում»,- ասաց Գ. Գինոսյանը:
Նրան հետաքրքրում է, թե ինչո՞ւ Հայաստանն օրենք ունի, որ քաղաքական կուսակցությունները չպետք է ֆինանսավորվեն օտարերկրյա աղբյուրներից, բայց մշակույթը կարող է որտեղից ասես ֆինանսավորել. «Ով որտեղից ուզում է, ինչ գումար  ուզում է, ինչի համար ուզում է, կարող է գումար բերել ու ապականել իմ երկիրը: Ինչո՞ւ ես երթևեկության կանոնները խախտելու համար տուգանվում եմ, իսկ մարդկային բարոյականության կանոները խախտող, իմ իրավունքները խախտող՝ ես դուրս եմ գալիս մետրոյի կայարանից, չեմ ուզում այդ ապականությունը տեսնել, ինձ նյարդայնացնում է ինչ-որ մեկի նվնվոցը, բայց մենք չենք տուգանում, կարգի չենք հրավիրում նրան»:
Հարցին, թե նրանք, ովքեր քննադատաբար են արտահայտվում «Հուզանք ու զանգ» ներկայացման մասին, նրանց անվանում են խավարամիտներ, Գագիկ Գինոսյանն ասաց. «Այսինքն՝ Կոմիտասին լուսաբանելը խավարամտություն է, կիսապոռնոգրաֆիկ, կիսահոգեկան ձայներ արձակելն ու շարժումներ անելը լուսավորություն է, առաջադիմություն է»:

Культуролог: «Я не знал, что нытье, имитация полового акта – это культура»
Для культуролога, основателя и художественного руководителя ансамбля традиционной  песни и танца «Карин» Гагика Гиносяна не существует современного искусства, есть только временное и вечное.
«Проституция считается самой древней профессией в мире, это не современное искусство. А сегодня современное искусство – Нарекаци», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Гагик Гиносян, отвечая на вопрос, как он, в качестве культуролога, оценивает постановку «Волнение и звонок» в Ереване, можно ли ее считать искусством.
«Я не знал, что нытье, имитация полового акта – это культура. Можно даже на улице заняться сексом, даже на Площади Республики или в качестве акции протеста из-за недостатка в сексе у здания правительства и представлять это как культуру. Но так же нельзя?» – отметил Гиносян.
По словам Гиносяна, людей штрафуют или  призывают к порядку за то, что они мусорят на улице, нарушают правила дорожного движения. Он подчеркнул, что это должно послужить сигналом тревоги, чтобы понять, что есть культура, а что ею не является.
«Люди, вовлеченные в это дело, какие-то полунравственные, полубезумные люди, которые делали все это, с уверенностью можно сказать, получают оплату, финансируются из-за рубежа. Нужно серьезно проследить, откуда эти люди получают финансирование, откуда они берут это, кому это выгодно и что они хотят этим сказать», – отметил культуролог.
По его словам, нужно понять и ситуацию с людьми, которые после слов президента Азербайджана Ильхама Алиева пытаются поставить под сомнение деятельность Гарегина Нжде: нужно понять, они либо служат одним и тем же целям, либо у них одинаковый источник финансирования.
«Более четверти века Турция и Азербайджан осуществляют экономическую блокаду Армении. Понятно, что подразумевает траты и для них самих, негативно сказывается и на их экономику. Они тратят миллиарды на политическое лоббирование против нас, на военную агрессию – тем более.
Нужно просто ни в чем не разбираться, чтобы хотя бы не предположить или не подозревать, что эти страны не вкладывают деньги для разрушения нашей культуры. А культура - это не что иное, как наша идентичность. У всего этого есть конкретный источник. Для меня, по крайней мере, это очевидно. Это вопрос национальной безопасности – найти источник финансирования, питания», – отметил Гиносян.
При этом Гиносяна интересует: почему в Армении есть закон, согласно которому политические партии не должны финансироваться из иностранных источников, но культура может получать финансирование откуда угодно.
«Кто откуда хочет и какую сумму хочет может приносить и осквернять мою страну. Почему меня оштрафуют за нарушение правил дорожного движения, а нарушающего правила человеческой нравственности, мои права (я выхожу из метро и не хочу видеть эту грязь, меня  нервирует чье-то нытье) нет?» – сказал он.
На замечание о том, что критиков постановки «Звонок и волнение» называют невежественными и отсталыми, Гагик Гиносян сказал: «То есть освещать Комитаса – невежество,  а издавать полупорнографические, полубезумные звуки, совершая соответствующие же движения,  – просвещение и либерализм?»