«Փաստ». Կա՞ որոշում՝ ամբողջությամբ վերացնել Սահմանադրական դատարանը՝ որպես ինստիտուտ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացները դարձել են հայկական քաղաքական հարթակի առաջնային հարցերից մեկը, եթե ոչ ամենաառանցքայինը։ Չնայած այն փաստին, որ իշխանությունները հնարավոր ու անհնար ճանապարհներով ձեռնամուխ են եղել ազատվել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանից, սակայն նրանց նախաձեռնությունները չեն ունենում իրենց համար փափագելի արդյունքը։ Մենք նախորդ հրապարակումներում արդեն գրել ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի փակ քննարկումներ է ունեցել, որոնց ներկա են գտնվել նաև միջազգային փորձագետներ ու սահմանադրագետներ։
Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, այդ հանդիպումների արդյունքում արդեն իսկ նախնական քաղաքական որոշում է կայացվել, ըստ որի, հնարավոր կլինի ոչ միայն ազատվել Թովմասյանից, այլ նաև ամբողջությամբ վերացնել Սահմանադրական դատարանը՝ որպես ինստիտուտ։
Պատահական չէ, որ իշխանամերձ փորձագիտական շրջանակները վերջին օրերին ավելի ու ավելի հաճախ են այս թեզը նետում շրջանառության մեջ։ Նման գործելաոճն ընդունված է միջազգային պրակտիկայում. այսպես կոչված՝ «օվերտոնի պատուհանի» սկզբունքով հանրության ականջին աստիճանաբար հնչեցվում են իշխանության քիմքին հաճելի թեզեր, որոնք ժամանակի ընթացքում ստանում են ավելի հաճախակի բնույթ, հետագայում արդեն՝ հստակ օրենքի տեսք։
Այսպես, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՍԴ-ն որպես ինստիտուտ ՀՀ դատաիրավական համակարգից վերացնելու մասին դրույթն առաջիկայում կսկսի ավելի հաճախ շրջանառվել, և, ըստ ամենայնի, դրա մասին կբարձրաձայնվի միայն գարնանը, ապա և քննարկման կներկայացվի համապատասխան նախագիծը։ Ի դեպ, տարբերակներից մեկը ՍԴ-ի և Վճռաբեկ դատարանի լիազորությունների միավորումն է և, ըստ այդմ, նոր Բարձր դատարանի ձևավորումը: Թերթի աղբյուրների փոխանցմամբ, այս հարցի հետ կապված հնարավոր է անցկացվի նաև հանրաքվե»:

«Паст»: Принято решение полностью ликвидировать Конституционный суд как институт
Газета «Паст» пишет, что происходящие вокруг Конституционного суда процессы стали одним из первоочередных вопросов армянкой политической жизни, если не самым ключевым. Несмотря на тот факт, что власти всеми возможными и невозможными путями пытаются избавиться от председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, однако эти инициативы не достигают желательного результата.
Издание уже писало о том, что Никол Пашинян провел несколько закрытых обсуждений, на которых присутствовали международные эксперты и специалисты по конституционному праву. Как передают источники газеты, в результате этих встреч уже принято предварительное политической решение, согласно которому можно будет не только избавиться от Грайра Товмасяна, но и полностью ликвидировать Конституционный суд как институт.
Неслучайно, что в последние дни провластные экспертные круги все чаще вводят в обращение этот тезис. Подобный стиль действий принят в международной практике: по принципу так называемого «окна Овертона» обществу постепенно преподносятся  предпочтительные для властей тезисы, которые со временем более часто используются, а в дальнейшем уже приобретают форму конкретного закона.
Таким образом, по сведениям издания, положение о полной ликвидации Конституционного суда как института из судебно-правовой системы Армении в ближайшее время будет чаще муссироваться и, по всей видимости, об этом заявят только весной, а затем представят на обсуждение соответствующий проект. Кстати, один из вариантов – объединение полномочий Конституционного суда и Кассационного суда, в результате чего будет сформирован новый Высший суд. Как передают источники газеты, по этому вопросу может быть проведен также референдум.