Ռոբերտ Քոչարյանը կմնա կալանավորված
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ քիչ առաջ հրապարակեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանների կողմից ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ որոշումը:
Ըստ դրա, դատարանը մերժեց պաշտպանների միջնորդությունը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը նոյեմբերի 5-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին՝ նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի, միջնորդել է գրավի կիրառումը ճանաչել թույլատրելի և իրենց պաշտպանյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը՝ սահմանելով դրա ողջամիտ չափը։
Ներկայացնելով միջնորդությունը՝ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը նշել էր, որ նախորդ միջնորդությունը, որը ներկայացվել էր սեպտեմբերի 17-ին, մերժվել էր այն պատճառաբանությամբ, որ գրավը չի կարող զսպել գործի խոչընդոտման ռիսկը։ Որոշման հրապարակումից անցել է մոտ 2 ամիս, մինչդեռ՝ ամեն օրը նվազեցնում է խոչընդոտման ռիսկը։ Ավելին, նախկինում, 5 ամիս գտնվելով ազատության մեջ, Ռոբերտ Քոչարյանը երբեք չի խուսափել քննությունից և չի խոչընդոտել դատական գործընթացը։
Փաստաբաններից Հայկ Ալումյանն ընդգծել էր, որ հոկտեմբերի 16-ին ՍԴ-ն կայացրել էր մի որոշում և գտել է՝ «օրենքի այն դրույթը, որը նման պայմաններում խոչընդոտում է գրավ կիրառել` հակասահմանադրական է։ Խնդիրը նրա մեջ էր, որ մենք դատարանին ասացինք՝  այն օրենսդրական խոչընդոտը, որի պատճառով դատարանն անցած անգամ գրավ չկիրառեց, հիմա այլևս գոյություն չունի»։

Второй президент Армении Роберт Кочарян останется под арестом, суд отклонил ходатайство адвокатов о залоге
Суд общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян немногим ранее огласил решение по ходатайству адвокатов второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна о залоге. Суд отклонил ходатайство адвокатов.
Группа адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна 05 ноября в ходе заседания под председательством судьи Анны Данибекян ходатайствовала признать применение залога допустимым и в качестве меры пресечения применить залог в отношении их подзащитного, установив его разумную меру.
Представляя ходатайство, адвокат Арам Вардеванян отметил, что предыдущее ходатайство, которое было представлено 17 сентября, было отклонено по той причине, что залог не может сдержать риск препятствования делу. Со дня оглашения решения прошло около двух месяцев, в то время, как каждый день снижает риск воспрепятствования. Более того, в прошлом, 5 месяцев находясь на свободе, Роберт Кочарян никогда не избегал следствия и не препятствовал судебному процессу.