«Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը՝ ՀԱՊ-ում
Նոյեմբերի 12-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կգործի «Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակին ընդառաջ: ՀԱՊ-ի, Ազգային արխիվի և «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի համատեղ ցուցադրությունը ներկայացնում է 17 գեղանկար, 4 երգիծանկար, հուշաձեռագրային նյութեր, անձնական իրեր: Այս մասին տեղեկացանք Ազգային պատկերասրահի պաշտոնական կայքից։
Հայ ժողովուրդը ծանրակշիռ ներդրում ունի Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի գործում, անշուշտ, անմասն չեն մնացել նաև արվեստագետները: Պատերազմի հերոսական էջերը, հաղթության բերկրանքն ու կորուստների ցավը վառ արտացոլում են ստացել հայ կերպարվեստում: Ցուցահանդեսում տեղ են գտել Մարտիրոս Սարյանի, Էդուարդ Իսաբեկյանի, Սարգիս Մուրադյանի, Սուրեն Սաֆարյանի, Մարիամ Ասլամազյանի, Մկրտիչ Սեդրակյանի, Արա Բեքարյանի և այլոց ստեղծագործությունները: Ներկայացված են նաև Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի զինվորական համազգեստն ու շքերթային սուրը, գեներալ-մայոր Ասքանազ Կարապետյանի զինվորական համազգեստը, 89-րդ Հայկական Թամանյան եռակի շքանշանակիր հրաձգային դիվիզիայի մարտիկ, եֆրեյտոր Ն. Ն. Շահսուվարյանի ակորդեոնը, լուսանկարներ և բացառիկ փաստավավերագրական նյութեր, որոնց մի մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ: «Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը ևս մեկ հնարավորություն է հարգանքի տուրք մատուցելու անպարտ հերոսներին, ոգեկոչելու մեր պապերի և հայրերի մեծ սխրանքը:

National Gallery of Armenia to host exhibition dedicated to Great Patriotic War
The National Gallery of Armenia will launch an exhibition paying tribute to the Great Patriotic War participants on 12 November, ahead of the 75th anniversary of victory in the war.
The exhibition entitled “Flowers to Fighters” and organized by the National Gallery of Armenia jointly with the National Archive and Mother Armenia Military Museum, will display 17 paintings, 4 satires, memoirs and personal items, the gallery’s official website reported.
“The Armenian people have had a great contribution to the victory in the Great Patriotic War, and, of course, our artists could not remain unattached either. The heroic pages of war, the joy of victory and the pain of loss have been vividly reflected in Armenian fine art,” the gallery said.
The exhibition features works by Martiros Sarian, Eduard Isabekyan, Sargis Muradyan, Suren Safaryan, Mariam Aslamazyan, Mkrtich Sedrakyan, Ara Bekaryan and others.
Also, on display are Soviet Union twice Hero, Marshal Hovhannes Baghramyan's military uniform and parade sword, Major-General Askanaz Karapetyan's military uniform, photos and exclusive documentaries some of which are showcased for the first time.
The gallery stressed “Flowers to Fighters” is yet another opportunity to “pay tribute to the undefeated heroes and to commemorate the great deeds of our grandfathers and fathers.”