«Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը՝ ՀԱՊ-ում
Նոյեմբերի 12-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կգործի «Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակին ընդառաջ: ՀԱՊ-ի, Ազգային արխիվի և «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի համատեղ ցուցադրությունը ներկայացնում է 17 գեղանկար, 4 երգիծանկար, հուշաձեռագրային նյութեր, անձնական իրեր: Այս մասին տեղեկացանք Ազգային պատկերասրահի պաշտոնական կայքից։
Հայ ժողովուրդը ծանրակշիռ ներդրում ունի Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի գործում, անշուշտ, անմասն չեն մնացել նաև արվեստագետները: Պատերազմի հերոսական էջերը, հաղթության բերկրանքն ու կորուստների ցավը վառ արտացոլում են ստացել հայ կերպարվեստում: Ցուցահանդեսում տեղ են գտել Մարտիրոս Սարյանի, Էդուարդ Իսաբեկյանի, Սարգիս Մուրադյանի, Սուրեն Սաֆարյանի, Մարիամ Ասլամազյանի, Մկրտիչ Սեդրակյանի, Արա Բեքարյանի և այլոց ստեղծագործությունները: Ներկայացված են նաև Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի զինվորական համազգեստն ու շքերթային սուրը, գեներալ-մայոր Ասքանազ Կարապետյանի զինվորական համազգեստը, 89-րդ Հայկական Թամանյան եռակի շքանշանակիր հրաձգային դիվիզիայի մարտիկ, եֆրեյտոր Ն. Ն. Շահսուվարյանի ակորդեոնը, լուսանկարներ և բացառիկ փաստավավերագրական նյութեր, որոնց մի մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ: «Ծաղիկներ մարտիկներին» ցուցահանդեսը ևս մեկ հնարավորություն է հարգանքի տուրք մատուցելու անպարտ հերոսներին, ոգեկոչելու մեր պապերի և հայրերի մեծ սխրանքը:

К 75-летию Победы в ВОВ: в Армении открывается выставка «Цветы – бойцам»
С 12 ноября в Национальной галерее Армении будет действовать выставка «Цветы – бойцам» – в преддверии 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов.
В экспозиции, организованной Национальной галереей совместно с Национальным архивом Армении и Музеем военной истории «Мать Армения», представлено 17 живописных работ, 4 сатирических рисунка, архивные материалы, личные вещи бойцов.
«Армянский народ внес весомый вклад в победу в Великой Отечественной войне. Не остались в стороне и деятели искусства: в армянском изобразительном искусстве ярко воплотились темы, посвященные героическим страницам истории войны, радость победы, горечь утрат», – говорится в сообщении пресс-службы НГА.
Выставка демонстрирует произведения Мартироса Сарьяна, Эдуарда Исабекяна, Саргиса Мурадяна, Сурена Сафаряна, Мариам Асламазян, Мкртыча Седракяна, Ара Бекаряна и др.
Посетители также могут увидеть военную форму и парадный меч дважды Героя, маршала Ивана (Ованнеса) Баграмяна, военную форму генерал-майора Асканаза Карапетяна, аккордеон, принадлежавший трижды орденоносцу 89-ой армянской Таманской стрелковой дивизии, ефрейтору Н. Н. Шахсуваряну, фотографии, уникальные документальные материалы, часть которых демонстрируется впервые.
Выставка «Цветы - бойцам» – это еще одна возможность почтить память непобедимых героев, великий подвиг наших дедов и отцов. Выставка продлится до 12-го декабря.