Յուրի Բաշմետը Երևանում կկատարի Ալեքսանդր Չայկովսկու ստեղծագործությունները
Նոյեմբերի 9-ին երևանյան ունկնդիրը կվայելի աշխարհի լավագույն ալտահարներից մեկի՝ Յուրի Բաշմետի կատարումները։ Այդ հնարավորությունը երաժշտասերներին ընձեռել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը‚ որի շրջանակներում Հայաստան են հրավիրվել մեր ժամանակների լավագույն կոմպոզիտորները և մենակատարները։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ nոյեմբերի 9-ի երեկոն նվիրված է ռուս կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Չայկովսկուն։ Նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կկատարի Ալեքսանդր Չայկովսկու ստեղծագործությունները։ Վերջինս հանդես կգա ոչ միայն որպես կոմպոզիտոր‚ այլև հանդիսատեսը կկարողանա վայելել դաշնակահար Ալեքսանդր Չայկովսկու կատարողական վարպետությունը։ Մասնավորապես‚ նա դաշնակահար Դարիա Չայկովսկայայի հետ կկատարի իր Կրկնակի կոնցերտը երկու դաշնամուրի և նվագախմբի համար։ Իսկ Յուրի Բաշմետը Ալեքսանդր Չայկովսկու հետ կներկայացնի «Էտյուդներ հասարակ տոներով» կոնցերտը՝ գրված ալտի, դաշնամուրի և նվագախմբի համար։
Նոյեմբերի մեկից ինը Երևանում անցկացվող «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը‚ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը։ Փառատոնին աջակցում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։

Prominent Yuri Bashmet to perform Tchaikovsky in Yerevan
Famous violinist and conductor Yuri Bashmet will perform in Yerevan. The concert, which will take place at Aram Khachaturian concert hall on November 9, is organized within the framework of the Contemporary Classics Composers' Festival that had brought together contemporary legendary composers in Armenia.
As the Armenian State Symphony Orchestra (ASSO) reported in a press release, under the baton of Sergey Smbatyan, ASSO will present A.Tchaikovsky's Grand Serenade. Soloists Yuri Bashmet, Alexander Tchaikovsky will perform “Etudes in Simple Tones”. Pianists Alexander Tchaikovsky, Daria Tchaikovskaya will present A.Tchaikovsky's Double Concerto for 2 Pianos and Orchestra.
The Contemporary Classics Composers' Festival is organized by the Armenian State Symphony Orchestra , in partnership with the European Foundation for Support of Culture and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.