Ընթացիկ տարվա սկզբից մինչև հոկտեմբերի 20-ը ներառյալ Վրաստանի պետական սահմանը հատելու մերժման 21 հազար 975 փաստ է արձանագրվել: Jnews-ի հաղորդմամբ, Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով, երկիր չեն թողել Իրանի 9272 և Հնդկաստանի 4238 քաղաքացու:
Առաջին հնգյակում են Ադրբեջանը՝ 1607, Թուրքիան՝ 1231 և Ռուսաստանը՝ 949: Ինչպես նաև երկիր մուտքն արգելել են Հայաստանի 507 քաղաքացու, Թուրքմենստանի՝ 430, Պակիստանի՝ 392, Ուզբեկստանի՝ 386, Եգիպտոսի՝ 288, Իրաքի՝ 234, Ղազախստանի՝ 206, Ղրղզստանի՝ 168, Սիրիայի՝ 165, Եմենի՝ 152, Ֆիլիպինների՝ 136, Չինաստանի՝ 125, Մոլդովայի՝ 121, Աֆղանստանի՝ 110, Հորդանանի՝ 105 և Շրի-Լանկայի 105 քաղաքացու: Մյուս երկրների պարագայում ցուցանիշը 100-ից պակաս է:
Նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել են Վրաստան մուտքն արգելող փաստերը: 2018 թվականին երկիր մուտքն արգելել էին 16 հազար 25 քաղաքացու: Նախորդ տարվա վիճակագրության առաջատարները ևս Իրանն (3226) ու Հնդկաստանն (2254) են:

С начала 2019 года в Грузию не разрешили въехать 507 гражданам Армении
С начала 2019 года по 20 октября включительно зарегистрировано 21 тыс. 975 случаев отказа в пересечении государственной границы Грузии. Об этом пишет jnews.ge со ссылкой на данные министерства внутренних дел.
По данным министерства, в 2019 году в Грузию не пустили 9272 граждан Ирана и 4238 граждан Индии.
В первую пятерку стран по этому показателю также входят: Азербайджан (1607 граждан), Турция (1231) и Россия (949).
Кроме того, в Грузию не разрешили въехать 507 гражданам Армении.
Среди стран, граждан которых не впустили в Грузию, – Туркменистан (430), Пакистан (392), Узбекистан (386), Египет (288), Ирак (234), Казахстан (206), Кыргызстан (168), Сирия (165), Йемен (152), Филиппины (136), Китай (125), Молдова (121), Афганистан (110) и Шри-Ланка (105). Для других стран этот показатель составляет менее 100 человек.