Թուրքիային զայրացրել է  ցեղասպանության մասին Հունաստանի նախագահի հայտարարությունը Երևանում
Թուրքիայի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Համի Աքսոյը արձագանքել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի՝ հայտարարությանը, որը վերջինիս արել Հայաստան կատարած այցի ընթացքում: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Տեսնում ենք, որ Հունաստանը շարունակում է մնալ Թուրքիայի դեմ թշնամական տրամադրվածների շարքերում և աջակցել մեր երկրի դեմ արտահայտվող տեսակետներին և դիրքորոշումներին»,- նշել է Աքսոյը։
Վերջինս, առաջ քաշելով մի շարք անհիմն պնդումներ  «Հույների կողմից թուրքերի և այլ օսմանցի քաղաքացիների նկատմամբ վայրագություններ իրականացնելու» վերաբերյալ, նշել է, որ  այսօր էլ Աթենքը ճնշումներ է գործադրում  Հունաստանում բնակվող  թուրք փոքրամասնության նկատմամբ։
«Մեկ անգամ ևս հիշեցնում ենք, որ մեր երկրի դեմ ուղղված գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունը Հունաստանին երբեք օգուտ չի տալու»,- ասել է Աքսոյը:
Անդրադառնալով ցեղասպանության հարցին՝ թուրք պաշտոնյան նշել է. «1915-ի դեպքերի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումն արտահայտվել է նախագահ Էրդողանի՝ իր վարչապետության շրջանում՝ 2014 ապրիլի 23-ին հրապարակած հայտարարության մեջ: Այլ բացատրության կարիք չկա»։
Պաշտոնական այցով Հայաստան այցելած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը Հայաստանից ուղերձ էր հղել Թուրքիային: Հունաստանի նախագահը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ  մամուլի համար համատեղ հայտարարության ընթացքում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանն ու Պոնտոսի հույների ցեղասպանությանը, հայտարարել էր, որ Թուրքիան պետք է հաշտվի իր պատմության հետ և պատասխան տա:

Turkish Foreign Ministry spokesperson Hami Aksoy has reacted to the statement made by Greek President Prokopis Pavlopoulos during his latest Armenia trip.
“We witness that Greece continues to take side with the hostile circles against Turkey and support their baseless stance and allegations,” Anadolu Agency quoted Aksoy as saying.
According to the official, Greece “systematically annihilated” Turks and Muslims in the region during and after the period of independence from the Ottoman Empire.
“Even today, Greece continues its inhumane practices against its Turkish minorities, taking it as far as to punish Muftis with imprisonment for performing a Friday prayer,” he added.
He said Turkey's position regarding the events of 1915 in the Ottoman Empire was “clearly put forward” by President Recep Tayyip Erdogan in his statement on April 23, 2014 while serving as prime minister, so “no further explanation is needed on the matter.”
During his official visit to Armenia, the Greek president called on Turkey to recognize the past regimes’ crimes against the Armenians and the Greeks at a joint news conference with President Armen Sarkissian of Armenia.
“Greece would like to convey to Turkey, our friend and neighbor, that it would be in its own interest and it would raise its international standing if it issued a courageous expression of apology for crimes against humanity that its past leaders foolishly committed against the Armenians and the Greeks,” Pavlopoulos said.